Ministrica vanjskih poslova nalazi izgovore za svoj neuspjeh: Vojni mimohod hrvatska je stvar i nedolazak stranaca tu ne mijenja ništa

Vojni mimohod u sklopu proslave 20. obljetnice “Oluje” 4. kolovoza hrvatska je stvar i eventualni nedolazak većeg broja stranih izaslanstva tu ne mijenja ništa, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne mislim da je to bilo kakav udarac Hrvatskoj, upravo obrnuto, da se treba držati Hrvatske vojske i to organizirati kao proslavu s paradom HV-a u glavnom gradu. To je naša stvar i svatko tko hoće prisustvovati u bilo kojoj formi dobrodošao je i mislim da to ne treba povezivati ni sa kakvim sudjelovanjem bilo koga izvana. To je naša proslava koja se diže na razinu jednog državničkog čina, državne manifestacije u glavnom gradu. Mislim da je točno ono što treba biti, svi koje žele doći dobro su došli, a koji ne žele – nikom ništa, u tome ne vidim apsolutno nikakav problem, to je zaista naša stvar”, rekla je Pusić, zamoljena da komentira najave da se veći broj pozvanih stranih vojnih izaslanstva neće odazvati pozivu.

Ministrica Pusić sudjeluju u Bruxellesu na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a. Ovo joj je još jedna prilika da na račun hrvatskih građana lobira za mjesto glavnog tajnika UN-a.

“RS treba odustati od referenduma”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodstvo Srba u Bosni i Hercegovini treba odustati od referenduma koji bi doveo u pitanje postojanje Suda i Tužilašva na državnoj razini jer bi to dovelo u pitanje ustav BiH, a umjesto toga pozornost se treba usmjeriti prema europskoj agendi, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Ministrica Pusić sudjeluje u Bruxellesu na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a na kojem će jedna od tema, pod točkom razno, biti i Bosna i Hercegovina.

“Mislim da idemo prema tome da se nekako dogovori odustajanje od te ideje jer to za posljedicu ima de facto dovođenje u pitanje ustava BiH i svega drugoga što je Dayton sa sobom donio. Fokus treba biti na tome da BiH i Republika Srspka potpišu sporazum o početku provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, tako da se s tim može krenuti. To je ključno i o tome će se razgovorati, a naravno, i o toj ideji za referendum, gdje ja ne vidim drugog rješenja nego da se pažnja na neki način usmjeri na druge stvari i da se od toga odustane”, rekla je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošli tjedan je parlament bosanskih Srba, Narodna skupština Republike Srpske, donijela odluku o raspisivanju referenduma kojim bi se dovelo u pitanje postojanje Suda i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, ali i sve odluke visokih predstavnika međunarodne zajednice u BiH u proteklih dvadeset godina.

Ministrica Pusić je dodala da nitko nije ni očekivao da će stvari u BiH teći glatko i bez otpora i da ne treba odustajati već kod prve prepreke, poput ove najave referenduma.

“Ovakve stvari treba rješavati dogovorima i razgovorima, uklanjati ih i ići naprijed prema europskom usmjerenju. Ne treba bacati koplje u trnje kod svake prepreke, kada bismo to radili nikamo ne bismo stigli”, rekla je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.