Ministrica Zlatar htjela je spriječiti da se zaklada nazove po Zvonku Bušiću jer je ‘terorist’

Nakon dugih priprema, Julienne Bušić složila je memoare svoga supruga Zvonka koji je izgubio život prije nešto više od godinu dana. Dugoočekivana ispovijest Zvonka Bušića izlazi pod naslovom “Zdravo oko – sjećanja”, a osim memoara, Julienne je intenzivno radila i na osnivanju zaklade koja će nositi Zvonkovo ime, prenosi danas Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklada Zvonko Bušić Taik sada je konačno registrirana i uskoro ćemo moći početi s radom, kazala je Bušić dodavši kako je “naš najuspješniji bivši premijer Nikica Valentić, koji je bio Zvonkov prijatelj, inicirao je osnivanje Zaklade.”

U glavnom Vijeću su još, osim Julienne Bušić, Dražen Budiša, Josip Đerek i Zvonkova sestra Zdravka Bušić.

“Cilj nam je nastaviti s projektima koje su Zvonku bili važni: stipendiranje studenata, očuvanje hrvatske baštine, izdavanje knjiga o hrvatskoj povijesti, kulturi, jeziku itd. Svjetski poznati dizajner Boris Ljubičić, koji se isto družio sa Zvonkom, izradio je genijalni koncept za rad Zaklade, koji smo uzeli i za naslov Zvonkovih memoara: Zdravo oko”, ispričala je Bušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Julienne Bušić pojasnila je kako su su došli na ideju naslova “Zdravo oko”, kazavši kako na idejnom rješenju u pozadini su sve kockice mutne, kao da je ljudima samu ideju Hrvatske teško zamisliti. “Ali s naočalama ideja postane jasna, dostižna”, navela je Bušić.

“Kako mi je dizajner Ljubičić rekao, Zvonku nisu bile potrebne naočale jer je Hrvatsku uvijek jasno vidio, u nju vjerovao i za nju živio. Imao je, znači, zdravo oko koje je sve vidjelo, a ne samo neke stvari. Marko Aurelije o tome piše u svojim slavnim Meditacijama: “Zdravo oko treba gledati sve vidljive stvari, a ne govoriti: ‘čeznem za ugodnim’ jer to je stanje bolesna oka”, istaknula je Bušić.

Imali smo velikih problema s registriranjem Zaklade, rekla je Bušić navevši kako po zakonima, zaklada se registrira čim se ispune svi uvjeti, što su napravili i uručili papire 5. svibnja 2014., no tek su prošli tjedan dobili potvrdu da je rješenje konačno potpisano, više od 90 dana kasnije, dok je krajnji rok za rješenje 60 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog tome očito je ideologija, za koju kaže Julienne Bušić “za koju ne bi smjelo biti mjesta u zakonodavstvu. Izgleda da je ministrica kulture imala problema s imenom zaklade po Zvonku iako na takvo što nema nikakve ingerencije. Smetalo joj je ime zaklade”, zaključuje Bušić.

Promocija knjige Zvonka Bušića Zdravo oko–sjećanja, koju je pisao tijekom više od tri desetljeća boravka u američkim zatvorima, održat će se u Muzeju Mimara u Zagrebu u srijedu, 24. rujna s početkom u 12 sati, prenosi fenix-magazin.com.

Promociju će popratiti i hrvatski iseljenici koji sa zanimanjem prate što se događa s imenom i djelom čovjeka koji je proveo veći dio života u jednom od najbolje čuvanih zatvora u svijetu te koji se borio za dostojanstvo slobodnih ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvonko Bušić Taik nedavno je u Posedarju kod Zadra dobio svoju ulicu.

”Zvonko je bio veliki idealist i proveo je pola života u zatvoru u ime hrvatske slobode. Do kraja je bio dosljedan i ne smijemo nikad zaboraviti ljude koji su se žrtvovali za svoje ideale i za svoju domovinu. Neki će u Hrvatskoj imati mišljenje da nije zaslužio ulicu, ali živimo u demokraciji i ljudi u Posedarju su odlučili daju je Zvonko zaslužio. No, nitko ne može poreći da nije bio hrvatski domoljub i da nije bio borac za slobodu“, komentirala je tada imenovanje Ulice njegova supruga Julienne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.