Mislav Kolakušić: Novi zakon ne donosi ništa novo, nema alata za utvrđivanje imovine d.o.o.-a!

“Problem zakona je što on ne donosi neke velike novosti koje će promijeniti hrvatsko stečajno pravo i koje će uvesti red na tržište. Imamo pojedine dobre ideje, to je primjerice pokretanje automatskog stečaj u slučaju blokade od 120 dana, neisplate tri plaće itd. Međutim, ono što cijelo vrijeme nedostaje u stečajnom postupku su alati za utvrđivanje imovine tog društva. Većina je tog zakona samo prepisan stari zakon”, rekao je Mislav Kolakušić, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu komentirajući novi Zakon o stečaju koji je podijelio političku javnosti. Vladajući govore da će se njime skratiti stečajni postupci i pomirenje vjerovnika. Oporba smatra kako je to prodavanje magle. Stečajni postupci u Hrvatskoj traju 3 godine, dvostruko duže od onih u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neke odredbe su bolje, ali svaka ideja, npr. pokretanje automatskog stečaja, moraju pratiti kvalitetne postupovne odredbe – kako će se financirati taj stečaj, tko će što utvrđivati, kako će se određene činjenice prikupljati”, rekao je dodavši: “Mi parcijalno poboljšavamo jedan milimetar sustava, no to ne donosi nikakav rezultat. Imat ćemo desetine tisuća izbrisanih trgovačkih društava, na teret državnog proračuna, a da uopće nećemo znati imaju li ta trgovačka društva imovinu – uopće nismo osigurani. Sudac nema uvid u zemljišne knjige”.

“Nije li logično da se omogući stečajnim sucima i stečajnim upraviteljima, kad dobiju predmet u rad, direktan uvid u zemljišne knjige, kojima raspolaže Ministarstvo pravosuđa, također uvid u katastar i uvid u Ministarstvo unutarnjih poslova? Posljedica je da mi brišemo ta društva, a bivši vlasnici tih društava i dalje uživaju nesmetano u cjelokupnoj imovini za koju sudovi uopće ne znaju”, pojasnio je Kolakušić dodavši: “Najveći je problem hrvatskog gospodarstva – mi imao jedne te iste ljude već dva desetljeća koji uništavaju sve sektore od građevinarstva, poljoprivrede koji ne dopuštaju sposobnim poduzetnicima da se pomaknu stepenicu više”.

Zakon o trgovačkim društvima mora se promijenti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je kako moramo promijeniti Zakon o trgovačkim društvima i odrediti određenu zabranu osnivanja novog trgovačkog društva ukoliko su odveli tvrtku u stečaj i ostavili dugove od više od 50 tisuća kuna.

“No, ni ta odredba ne bi ništa značila ako uz nju nema drugu odredbu koja kaže – kaznit će se svatko tko ima račun u ime osobe koja nema pravo osnovati trgovačko društvo ili biti direktor trgovačkog društva”, ocijenio je te dodao kako su društva s ograničenom odgovornošću devastirala hrvatsko društvo: “Oni su društva bez apsolutno ikakve odgovornosti. Fiktivni temeljni kapitali su svakodnevna pojava. Moramo uvesti društvo s ograničenom odgovornošću u kojima osnivači društva odgovaraju za temeljni kapital cijelom svojom imovinom”.

“Predstečajne nagodbe su isto loše riješene, nešto su bolje riješene kad je prihvaćen moj prijedlog, no ponovno nisu osigurani mehanizmi ispitivanja tražbine kako to treba. Velikih promjena neće biti, ono što je najgore, taj postupak ponovno kreće prikupljanjem prijava, potraživanja što je potpuno pogrešno”, ocijenio je dodavši kako se mora krenuti od izglednosti tog plana na uspjeh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od 500 stečajeva koje sam odradio kao sudac u četiri i pol godine, samo je u 28 isplaćena nagrada stečajnim upraviteljima koja je ostvarena prodajom imovine. Najniža je bila 9 000 kuna, najviša 26 000 kuna”, rekao je.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.