Raspad Bosne i Hercegovine, odcjepljenje Republike Srpske, blokada institucija – neki su od scenarija koje ovih dana najavljuje Milorad Dodik. Je li Republika Srpska uistinu sve dalje od BiH, zašto je u tome podržava bosanskohercegovački HDZ i kako eventualna nestabilnost u BiH može utjecati na regiju u emisiji Nedjeljom u 2 komentirao je bivši član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
“To je neralno jer bi na to suglasnost trebali dati Hrvatska, Srbija i Turska. To se neće promijeniti narednih dvadeset godina.Tko bi to podržao?. Ne bi ni Srbija zbog Kosova. Nerealno je to. Nije prvi put da Dodik podiže tenzije”, rekao je.
Na samom početku emisije Ivanić je komentirao citat bosanskohercegovačkog pisca i pjesnika Abdulaha Sidrana koji kaže: “Bosne i Hercegovine ima upravo onoliko koliko nema Republike Srpske”.
“Mislim da je to jedna katastrofalna teza koja je prisutna ne samo kod gospodina Sidrana, nego kod velikog dijela bošnjačke političke elite. Postojanje Republike Srpske za njih je udar na Bosnu i Hercegovinu, što je katastrofalno pogrešan pristup. Taj pristup me na neki način asocira na neko nasilno uguravanje jednog cijelog naroda u Bosnu i Hercegovinu pa onda negiranje svega što nosi predznak “srpski”. I to je kao onda Bosna i Hercegovina. To tek nije Bosna i Hercegovina! Ja bih volio da moji kolege iz Sarajeva prihvate Republiku Srpsku onoliko koliko mi iz Banje Luke prihvaćamo Bosnu i Hercegovinu. Vjerujte da je ekstremizam, ma koliko površni gledatelj neće steći takav dojam, ali vjerujte da se u Republici Srpskoj više prihvaća Bosna i Hercegovina, nego što se u Sarajevu prihvaća postojanje Republike Srpske. Ne svuda, ne kod naroda, nego prije svega kod političkih elita u akademskim krugovima, rekao je, zaključivši kako je jedino razumno rješenje – da Banja Luka prihvati činjenicu da postoji Bosna i Hercegovina, a da Sarajevo prihvati “realnost i činjenicu da postoji Republika Srpska, i da tu više nema promjena, ni na jednoj ni na drugoj strani”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.