Most od početka ne skriva svoje nezadovoljstvo radom Hrvatske narodne banke (HNB) . Upozoravaju na rastrošnost, a Ivan Lovrinović iz Mosta kaže da banka treba biti autonomna, ali to ne znači da može biti neodgovorna prema problemima koji se događaju.
Neki saborski zastupnici zato inzistiraju da glasovanjem o izvješću HNB-a iskažu nezadovoljstvo radom središnje banke.
“Državna revizija može revidirati sve okolo, DORH, ovo ono, sve drugo, ali u HNB nije nikada bila, prema tome mi ne znamo pravo stanje stvari. Zato se i može reći da je to država u državi”, rekao je prošli tjedan Lovrinović, piše Dnevnik.hr.
Most želi vratiti nadzor HNB-a pod Državnu reviziju koja je provodila nadzor sve do 2001. kada je zakon promijenjen. Reviziju sada obavlja privatno revizijsko društvo koje na prijedlog Savjeta HNB-a odobrava saborski Odbor za financije i proračun.
“Podržavam neovisnost HNB-a u vođenju monetarne politike, ali podržavam i vraćanje Državnog ureda za reviziju za reviziju Hrvatske narodne banke. Jer je to uobičajena praksa većine zemalja članica europske unije. A ničim ne utječe na neovisnost monetarne politike. I ako u tom pogledu dođe prijedlog izmjene zakona u hrvatski sabor, mislim da će ga gotovo svi zastupnici podržati”, rekao je Goran Marić , predsjednik Odbora za financije i proračun.
Pokušaj da se smjeni Vujčića?
Stručnjaci kažu kako je to pokušaj da se izvanredno smjeni guverner Boris Vujčić čiji mandat traje do 2017. godine.
No, postoji i opasnost da kreditne agencije procjene da je to miješanje u neovisnost centralne banke, piše Jutarnji .
Mostovci Vujčiću predbacuju da je na putu 260 dana godišnje, te da je na put u Peru potrošio 70.000 kuna. Iz HNB-a pak kažu da Vujčić puno putuje, ali ne toliko, možda ‘samo’ tri mjeseca godišnje. Ta se putvanja uglavnom odnose na ugledne skupove, tvrde.