Danas u Hrvatski sabor stiže Vladin prijedlog Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku ili takozvani lex Agrokor. Time će Vlada u rukama imati legislativni okvir za intervenciju u Agrokoru, u slučaju da se kriza u tom koncernu ne okonča dogovorom s vjerovnicima ili dobavljačima.
Nekadašnji predsjednik Uprave Konzuma Dragan Munjiza smatra da je standstill sporazum dobra opcija za Agrokor jer se ne uključuje državu. No, za to je potreban konsenzus dobavljača, vjerovnika i dužnika Agrokora, upozorava. Kada bi postojao konsenzus, to bi bilo izvrsno i lakše bi se moglo provesti. U suprotnom, država treba moderirati i poboljšati zakon u skladu s Ustavom kako bi se moglo nastaviti poslovanje, rekao je za HRT.
Jučer se javnosti predstavio direktor za restrukturiranje Antonio Alvarez Treći, zajedno s timom menadžera. Ne znam puno o njemu, ne znam koliko će biti uspješan, rekao je Munjiza. Sam Alvarez se ogradio, ne obećava uspjeh, nego da će pokušati učiniti sve da popravi situaciju, što je mudro, jer je to zaista težak zadatak.
Prošlog petka blokirano je 7 tvrtki iz koncerna, a jučer je blokiran i žiro-račun Vupika. Standstill dogovor podrazumijeva da vjerovnici privremeno odustanu od prisilne naplate potraživanja. No čini se da to ne poštuju svi, a čim je jedan poslao zaduženicu, tu nastaje problem. Ne postoji način da se povuku tražbine, osim posebnim dogovorom. Sredstva se moraju nabaviti kako bi se očistili dugovi i u tom dijelu standstill bi bio bolji od lex Agrokora, smatra Munjiza.
Općenito, po njegovom mišljenju, u ovom je trenutku standstill bolji za Agrokor. Nesigurniji je ali je brži i ostavlja više mogućnosti onima koji restrukturiraju Agrokor, da to naprave kvalitetnije, ocijenio je.
Što se tiče malih dobavljača, Munjiza je uvjeren da se država mora uključiti. Ako ništa drugo, mogla bi im odgoditi PDV, mogla bi im omogućiti neke subvencije ili na drugi način izaći u susret jer u cijeloj toj priči vrlo je važno kako će najslabije proći, poručio je.
Najbolji rasplet situacije Munjiza vidi kao mogućnost da dio Agrokora nastavi poslovati i u roku 6 mjeseci bi se moglo jasnije vidjeti kamo sve ide. Za par godina mogli bi imati novi Agrokor – oko 70 posto od ovoga sada, smatra. Najgori izlaz je ponoviti sudbine Lehman Brothersa – tvrtke koja više ne postoji.