Hrvatska je ponovila u utorak, nakon izjave Europske komisije da očekuje od RH i Slovenije da provedu arbitražnu odluku o graničnom sporu, da ju ta odluka ne obvezuje te da je neće primijeniti, ali da ostaje otvorena za dijalog s Ljubljanom u cilju rješavanja graničnog pitanja.
“Vezano za današnju izjavu potpredsjednika Europske komisije Fransa Timmermansa u kojoj se referirao na rješavanje hrvatsko-slovenskog otvorenog graničnog pitanja, MVEP još jednom podsjeća da je riječ o bilateralnom pitanju koje je bilo predmet arbitraže koja je, protupravnim djelovanjem Slovenije, teško kompromitirana i iz koje je Hrvatska (na temelju jednoglasne odluke Hrvatskog sabora) izašla 2015. godine”, priopćilo je hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
“Odluka arbitražnog suda Republiku Hrvatsku ne obvezuje i neće je primijeniti”, ističe se u priopćenju.
Također se naglašava da “Republika Hrvatska ostaje otvorena za dijalog s Republikom Slovenijom s ciljem rješavanja graničnog pitanja”.
Timmermans je izjavio utorak u Strasbourgu kako Europska komisija očekuje da Hrvatska i Slovenija provedu arbitražnu odluku o granici.
“Europska komisija prima na znanje odluku arbitažnog suda i očekuje od obje strane da je provedu”, kazao je Timmermans nakon što je kolegij povjerenika Europske komisije raspravljao o odluci arbitražnog suda od 29. lipnja o razgraničenju na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije.
Timmermas je rekao da je Komisija pomagala u pokretanju arbitražnog procesa za rješavanje spora koji traje više od 20 godina, ističući da je uvijek podržavala mirno rješavanje graničnih prijepora.
Komisija je pozdravila najavljeni sastanak premijera Mire Cerara i Andreja Plenkovića u Ljubljani 12. srpnja i njihov dogovor da neće biti nikakvih jednostranih poteza.
Timmermans je kazao kako se nada da će se premijeri dogovoriti kako najbolje provesti arbitražnu odluku i kazao da je Komisija spremna posredovati u tom procesu.
“Europska komisija se nada da će se obojica premijera dogovoriti o tome kako najbolje provesti pravorijek arbitražnog suda. Komisija naravno ostaje spremna pomoći u tom procesu. Kolegij će ponovno raspravljati o tom pitanju kada krene taj proces kako bi raspravljao o napretku i razmotrio kako može pomoći u punoj i pravednoj provedbi pravorijeka”, rekao je Timmermans.
Tekst se nastavlja ispod oglasa