Nagrada Miko Tripalo dodijeljena Pravnoj klinici Pravnog fakulteta u Zagrebu

Foto: fah

Nagrada Miko Tripalo za 2016. dodijeljena je u srijedu Pravnoj klinici Pravnog fakulteta u Zagrebu za poticanje pravne, političke i društvene ravnopravnosti građana Hrvatske i razvijanje svijesti o ljudskim pravima kao prirodnim pravima svakog čovjeka kroz pomoć socijalno najugroženijim članovima hrvatskog društva, pripadnicima nacionalnih manjina i marginaliziranih skupina te azilantima, migrantima i izbjeglicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravna klinika je u svojem radu od početka slijedila ideju o potrebi da se svima omogući ostvariti prava. Njezina se vizija zasniva na vjerovanju da je za razvoj društva nužno osigurati primjerenu zaštitu prava najosjetljivijih i životnim problemima najteže pogođenih pojedinaca i skupina. Kombinacijom teorijskih spoznaja i praktičnih vještina ona pomaže onim članovima društva koji imaju poteškoće u ostvarenju prava koja im politički sustav i pravni poredak jamče i priznaju”, ističe se u obrazloženju nagrade.

Klinika je usmjerena na dvije skupine – ekonomski i socijalno najugroženije koji radi ostvarenja pravde trebaju stručnu pravnu pomoć te na studente prava kojima je radi punog ostvarenja svrhe njihovog pravnog obrazovanja potrebno iskustvo rada u praksi.

U dosadašnjem radu poduprle su je razne domaće i inozemne organizacije, a surađuje s nekoliko desetaka udruga, jedinicama lokalne samouprave, uredima pravobranitelja, pojedinim ministarstvima te s više organizacije koje pružaju besplatnu pravnu pomoć i kliničko pravno obrazovanje. Svoju pomoć korisnicima pruža besplatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 137 predmeta u 2010. – prvoj godini postojanja, opseg posla koji obavlja u 2015. porastao je 17 puta – studenti i nastavnici riješili su 2373 zasebna pravna predmeta. Do danas je Pravna klinika pružila pomoć u više od 8000 slučajeva.

“Taj podatak s jedne strane govori o uspjehu Pravne klinike kao prepoznatljivog aktera na pravnoj i društvenoj sceni u Hrvatskoj, a s druge o smanjenju mogućnosti hrvatskih građana da se sami izbore za svoja prava u današnjim uvjetima hrvatskog društva”, stoji između ostalog u obrazloženju nagrade.

Naglasivši da je kroz Kliniku prošlo više od 500 studenata, njen voditelj Alan Uzelac rekao je da nagradu shvaćaju kao daljnji poticaj u radu. Istaknuvši da je Hrvatska jedna od država koja najmanje izdvaja za besplatnu pravnu pomoć, ustvrdio je da je nagrada signal za osvješćivanje potrebe besplatne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu dodjele nagrade predstavljen je i zbornika radova “Vrijednosti u hrvatskom društvu” urednika Duška Sekulića.

Knjiga Vrijednosti u hrvatskom društvu sadrži 13 znanstvenih radova i predstavlja analizu i presjek stanja vrijednosti i vrijednosnih orijentacija u suvremenom hrvatskom društvu. Bavi se analizom do kakvih je promjena došlo u tranzicijskom periodu i kako se u tom razdoblju prelamaju modernizacijski i re-tradicionalizacijski trendovi.

Knjiga govori i o tome kako se vrijednosne orijentacije reflektiraju na političke podjele u hrvatskom društvu i na koji se način mogu prognozirati osnovni društveni rascjepi na kojima će nastajati sukobi te osnovice na kojima se može graditi vrijednosna homogenizacija društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.