Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa kaznilo je saborsku zastupnicu Možemo Sandru Benčić s 1300 eura. Razlog tome je neispravno unošenje podataka oko plaćanja najamnine. Uz to, Benčić je napravila i niz drugih pogrešaka. Pogrešno je unijela i podatak u vezi prihoda od imovine. Na Facebooku je napisala status, uz dodatak da se osjeća ljutito, u kojem se pravda kako ona uopće „ne vidi te pare“ koje sjedaju njezinom mužu na račun. Novac je to od iznajmljivanja stana čiji je ona vlasnik. Kako to da diplomirana pravnica ne zna pravilno ispuniti imovinsku karticu? Ponovili smo i upit Pravnom fakultetu jesu li pronašli njezin diplomski rad.
> Benčić i Troskot kažnjeni zbog nepravilno ispunjenih imovinskih kartica
„Naglasila bih da je Povjerenstvo kao otegotnu okolnost uzelo u obzir činjenicu da se radi o visoko rangiranoj dužnosnici koja je morala biti upoznata s odredbama Zakona o sprečavanju sukoba interesa. Od iste se očekuje da se odgovorno ponaša i da bude primjer građanima u obnašanju dužnosti. Izjavila je to Ana Poljak, članica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Benčić je diplomirala pravo gotovo dva desetljeća nakon upisa na fakultet
Ono što Poljak nije naglasila jest struka zastupnice Benčić. Naime, uzdanica stranke Možemo diplomirala je pravo u 36. godini života. Studirala je gotovo dva desetljeća, a više je puta padala godine. Konačno, uspjela je diplomirati 2014. godine. Njezin diplomski rad trenutačno je nedostupan javnosti jer je zgrada Pravnog fakulteta u obnovi. Prije gotovo godinu dana, za portal Narod.hr iz dekanata Pravnog fakulteta odgovorili su kako nisu uspjeli pronaći rad zastupnice Benčić jer je arhiva fakulteta zbog radova dislocirana na različitim lokacijama. Ponovili smo upit i u iščekivanju smo odgovora.
> Pravni fakultet za Narod.hr: Ne možemo pronaći diplomski rad Sandre Benčić
Naslov diplomskog rada jest: „Međunarodne i nacionalne norme u području zaštite od nasilja u obitelji“. Napisan je pod mentorstvom prof. dr. sc. Davora Derenčinovića. Sama zastupnica Benčić za svoj rad kaže kako je odlično ocijenjen i kako je u njega uložila veliki trud. Međutim, postavlja se pitanje zašto ga sama nije dala na uvid javnosti kada je njezin (izgubljen) diplomski rad, u jeku predizborne kampanje, postao uteg njezinom liku i djelu?
Koliko je Benčić doista stručna u pravnim pitanjima?
Tijekom svoje političke karijere Benčić je obnašala i niz saborskih dužnosti vezanih uz pravosuđe i Ustav. Dakle, od osobe koja je pravnik i odlično poznaje hrvatsko pravosuđe i Ustav očekuje se kako će znati ispuniti imovinsku karticu, a ne napraviti niz grešaka.
> Buduća premijerka iz Možemo: Sandra Benčić pravo je diplomirala 2014. godine, u 36. godini života
Nakon što je kažnjena, na svom Facebook profilu Benčić je napisala: „Povjerenstvo za sukob interesa, saznajem iz medija, kaznilo me s 1300 eura jer sam prijavila prihod od iznajmljivanja stana u imovinskoj kartici pod mužev prihod.
Tako sam prijavila jer zaista sjeda njemu na račun, a tako je i navedeno u ugovoru o najmu i kao napomena u imovinskoj kartici kao što se vidi na slici. Povjerenstvu sam dala sve dokaze od ugovora do isplatnih lista s bankovnog računa mene i supruga iz kojih se vidi da taj prihod sjeda na njegov račun. No Povjerenstvo kaže da ne valja jer sam ja vlasnica stana.
Dakle prihod našeg kućanstva je evidentiran u imovinskoj kartici, ali je u krivoj kućici-kod muža, a ne mene koja te pare ni ne vidim. Više o svemu kad dobijem uvid u odluku tokom dana, ali za sad samo ću reći: Banožić koji je sam sebi kao ministar dodijelio stan od 90 kvadrata, na koji nije imao pravo, dobio je značajno manju kaznu od krivih kućica!“.
Podsjećamo, u rujnu prošle godine javno je kritizirala propust ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana u prijavljivanju prihoda u visini od 2 milijuna eura. Danas, nakon vlastitog propusta, krivce vidi isključivo u članovima Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.