Najbolji mladi poljoprivrednik ističe kako poljoprivreda nije posao već životni stil za koji se potrebno opredijeliti

Matija Cetinić-Frankos proglašen je najboljim mladim hrvatskim poljoprivrednikom u izboru čija je ambasadorica članica Europskog parlamenta Marijana Petir. Čime se na svom OPG-u bavi, kako vidi život poljoprivrednika u Hrvatskoj i što mu znači primljena nagrada, rekao je za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na što ste usmjereni u svome radu? Čime se bavite na OPG-u?

Naš OPG je lociran u Zagrebačkoj županiji, općini Marija Gorica i selo je Kraj Donji. Naš OPG ima 15 000 kvadrata pod ekološkim uzgojem bobičastog voća. Uzgajamo nekoliko različitih sorti, odnosno vrsta tog voća, a najzastupljenija kultura je sibirska borovnica – haskapa. Uz nju uzgajamo kupinu, malinu, šipak, dud, ribizlu, ogrozd, jostu i bazgu. Naravno, sve je pod ekološkim uzgojem te 90% naših bobica prodajemo u svježem stanju. Dio na kućnom pragu, dio dostavom, a i preko raznih lanaca ekološke hrane.

Kako je krenula priča sa sibirskim borovnicama? Koliki je interes za njih i jesu li prihvaćene na tržištu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa, priča je krenula ustvari potpuno spontano, neplanirano. Mi smo znali da želimo uzgajati bobičasto voće, a htjeli smo i još neku drugačiju vrstu, koja nije poznata našem tržištu. To je nosilo određeni rizik, ali i potencijal da se time ostvari nešto dobro. Koliko mi sada vidimo, već drugu godinu isporučujemo bobice na tržište i ljudi su prilično dobro prihvatili plodove haskapa.

Vi ste jedan od suosnivača Zadruge „Berry organica“. O čemu je riječ? Tko su članovi zadruge i koji je njezin cilj?

Trenutno Zadruga broji deset proizvođača. S radom je krenula 2015. godine, a 2016. godine smo prvi puta isporučili bobice kao nekakav zadružni, zajednički proizvod na tržište. U priču je krenulo sedam proizvođača, a danas nas je deset. Zadruga broji ukupno 65 hektara zemljišta koje je u stopostotnom privatnom vlasništvu. Nemamo niti najmova niti kredita na ta zemljišta. Zajednički proizvodimo, zajednički distribuiramo i opskrbljujemo tržište ekološkim bobičastim voćem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kojim se mjestima vaše bobičasto voće može pronaći i kupiti?

Kompletno sve bobice, i od mog OPG-a i zadruge, mogu se naći na 17 različitih lokacija diljem Hrvatske. Najviše u dućanima bio&bio trgovina, koja je marka biovege. U sklopu njih rješavamo maloprodaju, a redovito nas se može naći i na svim bitnijim i većim sajmovima koje organiziraju županije ili gradovi.

Kakvo je Vaše iskustvo života poljoprivrednika u Hrvatskoj? Što je potrebno da bi poljoprivrednik uspio i opstao u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa, život u poljoprivredi je poprilično težak, radno zahtjevan. To je posao u kojem čovjek mora biti 100% svoga vremena. Tu nema radnog vremena jer poljoprivreda nije posao, već životni stil za koji se čovjek opredijeli. Ako odabereš nišu u kojoj nema ekstremno puno konkurencije – mislim da se može uspjeti. Ako ima konkurencije onda je potrebno dokazati se da si u nečemu drugačiji, bolji, kvalitetniji. Tada se može uspjeti iako je period povrata investicije koji svaki OPG mora proći poprilično dug. Ono što bi bilo izvrsno je da se više reda uvede na tržište, naročito u smislu plaćanja. Trebalo bi izbaciti nakupce, prekupce i švercere iz cijele priče van. Proizvodi proizvođača, odnosno OPG-ova trebaju se tako približiti krajnjem korisniku. To je dobro i korisniku koji kupuje iz poznatog okruženja i uvjeta, a nama proizvođačima to bi olakšalo prodaju i zaradu.

Što Vama znači nagrada za najboljeg mladog poljoprivrednika koju ste primili?

Ta nagrada znači meni, ali i kolegama iz Zadruge. To je jedno veliko priznanje struke, ali i šire javnosti. Jako sam sretan i zahvalan gđi. Marijani Petir koja je organizirala ovo natjecanje što brine za nas mlade poljoprivrednike. Zbilja se trudi biti naš glas – glas mladih poljoprivrednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.