Nakon tragedije na Pagu u Centar za socijalnu skrb poslane dvije inspekcije, ministrica Murganić ističe: ‘Obitelj je zahtijevala kontinuiranu skrb i brigu’

Foto: snimka zaslona

U Temi dana HRT-a govorilo se o nezapamćenom slučaju, bacanju četvero djece s balkona kuće u gradu Pagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ovog tragičnog slučaja, nažalost kao i u mnogim prethodnima, postavlja se pitanje je li se to moglo prevenirati.

O ovoj temi na HRT-u su razgovarali s Jasminkom Zloković s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci te Marina Ajduković s Katedre za teoriju i metode socijalnog rada na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

– Po svemu sudeći trebao je biti, odnosno podrška i pomoć majci i ocu u odgoju djece. Kada je jedno dijete izdvojeno iz obitelji, zbog procjene da je razvoj tamo ugrožen, doista je potrebno pod povećalom imati ostalu djecu i pojačati podršku obitelji. Naš prvi zadatak je sigurnost djece, ističe Ajduković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U blažim oblicima kontrole, iz Centra za socijalnu skrb djelatnik dolazi u obitelj jednom tjedno, dodaje, a u težim oblicima je predviđen dolazak dva puta tjedno.

– Tu je propisano da to mogu biti psiholog, socijalni radnik te socijalni pedagog, dakle stručnjaci posebno educirani za rad s djecom. Moraju voditi računa o rizicima i sigurnosti djece.

Iz dostupnih podataka može se zaključiti da su počinjeni propusti jer djevojčice su polazile školu te je škola morala primjetiti znakove zapuštenosti, ističe profesorica Zloković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– To su bili školski primjeri zapuštenosti te je škola dužna reagirati i kontaktirati Centar za socijalnu skrb te druge institucije. Ovdje su učinjeni i profesionalni i moralni propusti.

– Pedagog u školi je morao kontaktirati Centar za socijalnu skrb. Djeci će posljedice ostati do kraja života. Ovdje je slučaj, usudila bih se reći, da su četiri života na neki način izgubljena, dodaje Zloković.

Djecu je potrebno uključiti u dugotrajni psihoterapijski program. Kako će se to izvesti, gdje će djeca nastaviti živjeti, veliko je pitanje te je u ovom trenutku na to pitanje nemoguće odgovoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Sustav je zakazao, a ovakvim se stvarima govorilo i prije pet ili deset godina, no ništa nije krenulo na bolje, zaključuje profesorica Zloković.
– Bilo bi dobro da se uzme protokol postupanja u slučaju zanemarene i zlostavljane djece i da se vidi na razini lokalne zajednice tko je što mogao napraviti, ne da bi se našao krivac, već da bi se pripremili za slične ekstremne situacije. Bitna je suradnja, nitko ne može raditi sam, zaključuje Marina Ajduković.

Murganić: Nadzor od strane Komore socijalnih radnika još traje

Ministrica Nada Murganić rekla je u Dnevniku da su u nadležni Centar za socijalnu skrb u Zadru poslane dvije inspekcije – jedna je vršila upravni nadzor, što se tiče organizacije rada centra.

– Nadzor od strane Komore socijalnih radnika još traje. Ona će utvrditi rad i kompetenciju pojedinih stručnih radnika, da se vidi koliko je tko odgovoran u procesu nadzora nad ovom obitelji. Očito je da je ova obitelj zahtijevala kontinuiranu skrb i brigu, ne samo od strane Centra za socijalnu skrb nego od svih aktera i predstavnika sustava, rekla je ministrica Nada Murganić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnila je da je smjenu ravnateljice predložila jer je upravni nadzor pokazao teške propuste ravnateljice u smislu organizacije rada, kontrole zaposlenih, kontrole predstavnika stručnih službi, omogućavanja da centar dobije i druge oblike pomoći, npr. osobe koje bi bile voditelji stručnog nadzora nad izvršavanjem roditeljske skrbi, organiziranje i slanje radnika na edukacije.

Naglasila je da nitko nije mogao predvidjeti mogućnost takvog monstruoznog čina, ali da su djelatnici Centra trebali vidjeti da uvjeti stanovanja, skrbi za djecu i drugi uvjeti nisu dobri, a osobito zbog toga jer je prvo dijete bilo izuzeto iz obitelji, zbog nedostatne roditeljske skrbi.

Dodaje da će ozljeđena djeca fizički brzo zacijeliti, ali da će biti teško psihički traumatizirana te će im trebati kontinuirana psihološka i psihijatrijska podrška.

– Kao ministrica sam odgovorna za to da se sustav postavi na zdrave temelje. Godinama je to bio zapušten sustav. Došla sam pomoći, ja dolazim iz tog sustava. Mojim odlaskom nasilje neće nestati i neće se riješiti svi problemi, rekla je Murganić.

Navela je poboljšanja koja su dosad provedena u sustavu socijalne skrbi – povećan je broj kadrova, naknade obiteljima, radi se na širenju usluga. Posebno je istaknula povećanje plaća radnicima u sustavu socijalne skrbi, koji su imali 20-25% manje plaće u odnosu na iste kadrove u drugim javnim službama. Novi zakon kojim će se osnažiti centri za socijalnu skrb te uvesti obiteljski centri koji će se baviti osnaživanjem obitelji najavila je u prvoj polovici ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.