Nemojte žuriti mijenjati kune u eure – platit ćete proviziju

kuna novac krediti
Foto: Deposit photos

Umirovljenici su u rujnu, uz isplatu mirovine, od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje dobili i informativni prikaz koliki je iznos njihova primanja u eurima. Dio njih odlučio se odmah tu mirovinu i pretvoriti u eure, no jesu li pogriješili? Jer, iako je utvrđen iznos konverzije kune u euro (7,53450 kuna = 1 euro), on vrijedi tek od siječnja. Sve do tada još će varirati tečajni odnos kune i eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bilo kakvo pretvaranje kuna u eure prije službenog početka zamjene gotovog novca (od 1. siječnja 2023.) bit će podložno troškovima mjenjačke provizije. Hrvatska narodna banka će, kao i do sada, do kraja godine provoditi režim upravljanoga fluktuirajućeg tečaja. To znači da će tečaj kune u odnosu na euro nastaviti oscilirati, iako se ne očekuju znatnije promjene, kao što je to bilo i u protekle dvije godine ulaskom Hrvatske u europski tečajni mehanizam (ERM II)”, objašnjavaju iz HNB-a.

Sličan je odgovor i iz Hrvatske udruge banaka u kojoj kažu kako “unatoč potvrdi Vijeća Europske unije o ulasku RH u europodručje, do 31. prosinca 2023. HNB redovito utvrđuje i objavljuje tečajne liste na temelju kojih ovlašteni mjenjači posluju”. Dakle, nema potrebe srljati i odmah sada krenuti u lov na eure.

> Kune i lipe za par mjeseci odlaze u povijest: Porastao interes kolekcionara novca

Ako građani drže veće količine gotovog novca u kunama, preporučuje se da postupno smanjuju zalihe ili da taj gotov novac polože na svoj račun u banci kako bi si pojednostavili konverziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi koji uobičajeno ne raspolažu gotovinom u iznosima većima od dvotjedne potrošnje, ne moraju poduzimati baš ništa. Kune će moći normalno trošiti tijekom razdoblja dvojnog optjecaja, koje će trajati dva tjedna nakon uvođenja eura, od 1. do 14. siječnja (uključujući i taj dan), a eure će moći postupno podizati s bankomata. Dakle, zalihe kunske gotovine mogu se smanjiti postupnim trošenjem ili njihovim polaganjem u banke”, savjetuju u HNB-u.

Konverzija u euro kunskih sredstava na računima u bankama provest će se trenutačno na dan uvođenja eura bez naknade uz primjenu fiksnog tečaja konverzije. Za razliku od gotovog novca, čija je konverzija logistički vrlo zahtjevan posao, kunska sredstva koja se drže na bankovnim računima pretvorit će se u eure brzo i jednostavno, bez potrebe za prijelaznim razdobljem. Upravo zato u HNB-u pozivaju građane da što više novčanica i kovanica kuna pohrane na račune. Isto tako, građani se trebaju čuvati svih koji im nakon uvođenja eura budu nudili zamjenu uz bilo kakvu proviziju, zamjena će biti besplatna za sve, a nužno će biti i izbjegavati neslužbene kanale zamjene, prenosi Glas Slavonije.

Prvih dvanaest mjeseci od dana uvođenja eura novčanice i kovani novac kune moći će se bez naknade zamijeniti u bankama, Fini i Hrvatskoj pošti. Bez naknade se zamjenjuje najviše 100 novčanica kuna i najviše 100 kovanica kuna po jednoj transakciji. Za količine veće od toga Fina i Hrvatska pošta mogu zaračunati naknadu. Nakon uvođenja eura novčanice kuna moći će se zamijeniti za eure u neograničenom roku, a kovanice tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.