Nenadano otkriće u Irskoj: Nađen osumnjičeni za mučenje policajaca u Borovu Selu u svibnju 1991.

Dragan Rakanović, komemoracija u Borovu Selu; montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Novinar Irish Mirrora ovog je mjeseca pokucao na vrata Draganu Rakanoviću u njegovom domu u Portlaoiseu u Irskoj, nekoliko dana nakon što ga je Jedinica za izručenje Garda uhitila i dovela pred sud. Riječ je o jednom od optuženih za mučenje zarobljenih hrvatskih policajaca u Borovu Selu u svibnju 1991., događaju koji je prethodio masakru 12 hrvatskih policajaca u tom naselju kod Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rakanović je, piše ovaj irski medij, uhićen nakon je što je njegovo ime zbog posve druge stvari, ukucano u tražilicu sustava s irskog pravosuđa za međunarodne potjere Garde PULSE.

Irski pravosudni organi postali su svjesni da se za čovjekom s tim imenom traga zbog ratnih zločina u Hrvatskoj, točnije na području Vukovara.

Riječ je o 56-godišnjem Srbinu Draganu Rakanoviću kojeg se traži zbog ratnih zločina u Borovom Selu, a koji je mirno živio u irskom gradiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zarobljavanje koje je prethodilo masakru u Borovu Selu

Prema navodima ovog irskog medija, sumnjiči ga se da je zlostavljao dvojicu hrvatskih policajaca koje su Srbi držali u zarobljeništvu u Borovu Selu u svibnju 1991. godine.

Možda će vas zanimati

2. svibnja 1991. užas u Borovom Selu – pobunjeni hrvatski Srbi dočekali hrvatske policajce i izvršili masakr

Stravičan zločin zavio je Hrvatsku u crno na današnji dan 1991. godine.

Upravo je zarobljavanje tih policajaca uzročno povezano s onim što se dogodilo 2. svibnja 1991. Tada je u Borovo Selo, kako bi našli kolege, stiglo pojačanje. Policajci upadaju u zasjedu te ih je 12 ubijeno i masakrirano.

Patrolirajući cestom Borovo – Dalj, četiri su hrvatska policajca na ulazu u Borovo Selo primijetila izvješenu jugoslavensku zastavu pa su je pokušali skinuti i zamijeniti hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su postavljali hrvatsku zastavu, na njih se iz okolnih kuća zapucalo. Iako ranjeni, dvojica policajca uspjela su pobjeći, dok druga dvojica padaju u ruke srpskih pobunjenika.

Možda će vas zanimati

Tko je bio Šoškočanin i zašto vođa pokolja redarstvenika ima svoj spomenik u Borovu Selu?

U Borovu Selu još stoji podignut spomenik četniku Šoškočaninu, glavnom odgovornom za masakr nad hrvatskim policajcima

Mirror piše da ‘mnogi vjeruju da je taj incident izazvao krvavi hrvatski rat za neovisnost, sukob koji je koštao više od 20.000 života, u kojem su se Hrvati borili da se oslobode Jugoslavije pod srpskom dominacijom”.

Irska je policija početkom rujna uhitila Rakanovića temeljem naloga za izručenje iz Hrvatske te se on pojavio pred Visokim sudom u Dublinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinar mu pokucao na vrata…

Njegov slučaj je odgođen i pušten je uz jamčevinu. Zatim se vratio u svoju obiteljsku kuću u četvrti Fairgreen u Portlaoiseu – gdje mu je na vrata pokucao novinar Irish Mirrora.

Potvrdio je da je bio na sudu, a sin ovog osumnjičenog ratnog zločinca rekao je novinaru da mu otac slabo govori engleski i da obitelj ne želi ništa komentirati.

Rakanović živi u irskom Portlaoiseu najmanje od 2013., a dio je grupe od petero koje je Hrvatska optužila za mučenje zarobljenih policajaca u Borovu Selu.

Među tom skupinom je i Milan Marinković, koji je u Hrvatskoj osuđen na tri godine zatvora, a četvorica su nedostupna hrvatskom pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.