Neobična pogreška predsjednika Hrvatske potkrala se baš u doba kad se cijeli svijet mijenja zbog globalne pandemije novog koronavirusa koji se proširio iz kineskoga grada Wuhana. U zemljama s kojima je Hrvatska vojni i politički saveznik javljaju se kritike na račun prvotne reakcije kineskih vlasti koje su zataškavale pojavu virusa, a čuju se i apeli da Zapad ne bi trebao biti naivan u suradnji s Kinom.
Stotinjak dana nakon što je izabran i gotovo 60 dana nakon što je prisegnuo za predsjednika Republike, Zoran Milanović do prekjučer se, na službenim web stranicama te misteriozne kineske organizacije koja ne odgovara na višemjesečne novinarske upite, još uvijek vodio kao viši savjetnik u GLASE-u, organizaciji u kojoj kineski milijarder Lu Junqing okuplja bivše svjetske državnike s ciljem promoviranja “velikoga globalnog dijeljenja” između Kine i ostalog svijeta, piše vecernji.hr.
Zoran Milanović bio je naveden među onima koji savjetuju GLASE. To se promijenilo u petak. U istom društvu nalazi se nekoliko bivših političara, među kojima i bivši predsjednik Srbije Boris Tadić, što možete vidjeti na službenim stranicama GLASE.
Neobična pogreška predsjednika Hrvatske potkrala se baš u doba kad se cijeli svijet mijenja zbog globalne pandemije novog koronavirusa koji se proširio iz kineskoga grada Wuhana. U zemljama s kojima je Hrvatska vojni i politički saveznik javljaju se kritike na račun prvotne reakcije kineskih vlasti koje su zataškavale pojavu virusa, a čuju se i apeli da Zapad ne bi trebao biti naivan u suradnji s Kinom. Predsjednik Milanović bio je upitan kakav je njegov stav o reakciji Kine na novi koronavirus, te zamoljen da pojasni koji su bili naglasci njegova govora na GLASE-ovoj konferenciji 2018. u Kini, kad je prihvatio postati viši savjetnik.
Milanović je član ove organizacije od 22. svibnja 2018. godine.
Milanovićevo članstvo organizaciji, imenom Global Alliance of Sharing Economy (GLASE), bilo je svojevremeno tema medijskih napisa pošto je otkriveno da je osnivač organizacije kineski milijarder i vlasnik tvrtke ToJoy Lu Junqing. Milanovićevo članstvo u GLASE-u povezuje se i s njegovim odlaskom u Kinu u svibnju 2018., gdje je kao bivši premijer održao nekoliko predavanja.
Vanjskopolitički analitičar, umirovljeni političar i diplomat Božo Kovačević rekao kako nije neuobičajeno da bivši visoki dužnosnici u sklopu takvih organizacija lobiraju za interese određene države, u ovom slučaju komunističke Kine, jer je to praksa koju su pokrenule zapadne zemlje.
“Mislim da Kina tako skuplja lobiste za svoje eventualne investicijske pothvate, a možda i za svoju politiku u pojedinim dijelovima svijeta. I na Zapadu postoje mnoge takve neformalne organizacije, poput Bilderberg grupe. I Davos je mjesto neformalnih susreta gdje se pokušava utjecati na ostvarivanje određenih interesa i oblikovanje politika. Kina samo slijedi već poznate uzore. Doduše, nije sasvim jasno što sve namjerava ostvariti. Nedvojbeno je da želi biti svjetska velesila, ali je prerano suditi o konačnim konturama njezine globalne politike”, komentira Kovačević.
Kako velike kineske kompanije, koje uglavnom djeluju pod patronatom Komunističke partije, šire svoje poslovanje po svijetu, iznimka nije ni ToJoy koja postoji 28 godina te je najveća kineska platforma za razvoj start-upova u koje investira te okuplja više od 700.000 poduzetnika i ulagača, piše jutarnji.hr.
Podsjetimo, Milanović nije ‘savjetovao’ samo u inozemstvu. Prema pisanju T-portala od savjetovanja u Hrvatskoj Milanović je 2018. uprihodio 535 tisuća kuna, 20 tisuća kuna manje nego 2017. godine, a mediji su često bivšeg SDP-ova premijera povezivali s tvrtkom Crodux Ivana Čermaka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/vecernji.hr/jutarnji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.