Ministarstvo obrane uskoro će u postupak javne rasprave uputiti prijedlog izmjena triju ključnih zakona – Zakona o obrani, Zakona o službi u Oružanim snagama te Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba. Prema informacijama Jutarnjeg lista, u Vladi namjeravaju ove izmjene zakona izglasati tijekom jeseni.
Prijedlozi izmjena dovest će do novog žestokog obračuna na relaciji predsjednik Republike Zoran Milanović – premijer Andrej Plenković – ministar obrane Mario Banožić.
Između predsjednika Milanovića i premijera Plenkovića dugo stoje nesuglasice o upravljanju vojske u miru. U Ustavu stoji da je predsjednik Republike vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, na što se i Milanović, a i njegovi prethodnici pozivaju, ali Ustav se u segmentu obrane i oružanih snaga, u skladu s Ustavnim zakonom za provedbu Ustava, ne primjenjuje direktno.
On se definira kao “obrambeno ustrojstvo, zapovijedanje, upravljanje i demokratski nadzor nad Oružanim snagama Republike Hrvatske uređuju Ustavom i zakonom”.
Premijer Plenković i ministar obrane Banožić još su u svibnju najavili izmjene Zakona o obrani kojima bi se riješile “nedorečenosti pojedinih članaka”. Prema informacijama Jutarnjeg lista, u članku 70. Zakona o obrani preciznije bi se definiralo zapovijedanje i rukovođenje Oružanim snagama te bi se izrijekom navelo da u miru načelnik Glavnog stožera naredbe i druge odluke prima od ministra obrane i njemu je odgovoran za njihovu provedbu.
Stoga, predsjednik Milanović donosi odluke o vojsci u miru kada je u pitanju odlazak vojske preko državne granice.
U Vladi tvrde kako je i Milanoviću jasno da u vrijeme mira nema ovlasti zapovijedanja vojskom, ali da tumači zakon na svoj način i izdaje zapovijedi o korištenju Oružanih snaga na koje nema pravo.
Izvor: narod.hr/jutarnji.hr