Srijeda, 15 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Neuspješna borba protiv koronavirusa: Iranu prijeti drugi val pandemije, broj preminulih sve veći

Podijeli

Koronavirus krajem prošle godine pojavio se u kineskom Wuhanu te se proširio diljem svijeta. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nakon naglog širenja proglasila je svjetsku pandemiju, a Iran je (uz Italiju, Španjolsku i Kinu) među zemljama u kojima je potvrđeno najviše smrtnih slučajeva uzrokovanih novim tipom virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaraza je u Iranu izbila 19. veljače, u gradu Qomu, a ubrzo se proširila i na druge dijelove zemlje. Iran trenutno ima preko 32 tisuće zaraženih i više od 2300 preminulih od posljedica zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po procjenama stručnjaka, Iran bi se mogao suočiti s drugim valom pandemije Covida-19, upozorio je u srijedu glasnogovornik iranske vlade nakon što su u toj zemlji zabranjena putovanja između gradova i tradicionalna okupljanja po parkovima za perzijsku Novu godinu.

Iako iranski zdravstveni sistem nije direktno pogođen američkim sankcijama, Teheran ima poteškoće pri uvozu medicinske opreme i druge robe jer trgovinski lanci izbjegavaju suradnju. U zajedničkom pismu Rusija, Kina, Iran, Sirija, Kuba, Nikaragva, Sjeverna Koreja i Venezuela pozivaju UN da “odbaci jednostrane prisilne mjere i trgovinske sankcije”, objavila je državna novinska agencija TASS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne možemo dopustiti da političke računice stanu na put spašavanju ljudskih života”, navodi se u pismu upućenom glavnom tajniku UN-u Antoniju Guterresu.

Građani ne vjeruju državnom vrhu i njihovim mjerama

Glavnim razlogom brzog širenja koronavirusa u Iranu i velikog broja smrtnih slučajeva u toj zemlji smatra se to što su vlasti dugo tajile pojavu virusa i tako kasno krenule s mjerama suzbijanja. U samim je počecima izbijanja zaraze napravljen niz propusta, javlja Anadolu Agency (AA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među glavnim faktorima naglog rasta broja zaraženih i umrlih je to što se građani ne pridržavaju mjera koje državni organi izriču. Nedostatku povjerenja građana u vlast doprinijele su tvrdnje da je prvi slučaj koronavirusa u Iranu dugo skrivan i da su zakašnjele mjere borbe protiv širenja virusa.

Parlamentarac Behram Parsayi i pravnica i Nobelovka Shirin Ebadi optužili su Revolucionarnu gardu Irana, odnosno njenu aviokompaniju Manan da je odgovorna za ulazak pojavu koronavirusa u toj zemlji.

Rektor Univerziteta u Mashadu Muhammes Huseyin Bahreyini je pak kazao da iza brzog širenja smrtonosnog virusa u Iranu leži činjenica da u Kumu boravi 700 kineskih studenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerski poglavar Irana ajatolah Ali Hamnei i za ovu krizu je optužio Sjedinjene Američke Države (SAD) te ih prozvao najvećim neprijateljem Irana. Hamnei je za brzo širenje virusa glavnim razlogom naveo američke sankcije, a ukazao je i na mogućnost teorije zavjere u vezi sa pandemijom.

Pomoć Iranu u borbi protiv korona virusa poslale su Turska, Katar, Japan, Francuska, Kina i Svjetska zdravstvena organizacija, a profesor sa Sveučilišta u Kumu Muhammed Taki Fazil Muyebbedi optužio je službeni Teheran da politizira krizu u vezi pandemije.

Bivši ministar zdravstva Irana Hasan Kadizade Hashimi kazao je da su vlasti informirane o pojavi korona virusa u Iranu najmanje dva mjeseca prije nego li su javnosti saopćili tu činjenicu.

Treba ukazati i na izjave najviših iranskih službenika koji su podcjenjivali prijetnju koju predstavlja virus. I sam ajatollah Hamnei je početkom krize kazao da to nije neki veliki problem, a predsjednik države Hassan Rouhani je pak najavljivao da će sve biti riješeno za četiri dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik iranskog parlamenta Mesud Pezeshkiyan kritizirao je neodgovorne izjave iranskih čelnika i poručio da je borbi protiv koronavirusa Iran morao ozbiljnije pristupiti.

Među faktorima koji su pogodovali brzom širenju korona virusa u Iranu je i slaba koordinacija između iranskih institucija i kasno formiranje nacionalnog kriznog štaba. Na čelo kriznog štaba ajatolah Hamnei je imenovao načelnika Generalštaba Muhammeda Bakirija koji je po preuzimanju te funkcije najavio izlazak vojske na ulice i zatvaranje svih gradova. Predsjednik Irana Rouhani mu je odgovorio da karantena za gradove nije, niti će biti u Iranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef kriznog štaba ne poštuje mjere

General Bakiri nije uspio provesti stroge mjere, ali ponašanjem nije uspio javnost uvjeriti kako je bio ozbiljan u toj nakani. Naime, on je 23. ožujka u Teheranu organizirao sprovod i komemoraciju za preminulog generala Huseyina Essedullahija kojima su prisustvovale tisuće vojnika i građana.

Iz Ministarstva zdravstva su oštro kritizirali taj događaj te tvrdnje ajatolaha Hamneija i komandanta Revolucionarne garde Huseina Salamija o navodnom američkom bioterorističkom napadu na Iran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci