Predstavnici Hrvatskog društva nezavisnih producenata (HDNP) i udruge “Pretplatnik” u ponedjeljak su, na javnoj tribini o nezavisnoj produkciji i pluralizmu javnog sadržaja na javnom RTV servisu, oštro prozvali vodstvo HRT-a da je u dosadašnjoj praksi iskrivljavalo podatke o nabavi programa od neovisnih proizvođača te naglasili da u nabavi tog programa HRT značajno zaostaje za europskom praksom.
Po riječima predsjednika HDNP-a Darija Vincea, poslovanje HRT-a treba hitno uskladiti sa Zakonom o HRT-u u kojem o nabavi programa “piše puno lijepih stvari, ali izvedba je manje lijepa”. Vince je istaknuo da HRT za svoju temeljnu djelatnost – proizvodnju i prikazivanje programa – izdvaja, prema izvještajima, samo 23 posto od gotovo 1,4 milijarde kuna godišnjih prihoda ili ukupno oko 327 milijuna kuna, dok su troškovi programa višestruko veći. Kao prikazivanje iskrivljenih podataka stoga je naveo i nedavne tvrdnje uprave HRT-a da je u 2015. za nabavu programa od neovisnih proizvođača utrošeno 58,4 milijuna kuna što je čak 117 posto više od zakonom propisanog minimuma od 15 posto programskog budžeta HRT-a.
Prema njegovim riječima, u posljednjih nekoliko godina HRT nije ispunio zakonsku obvezu prema neovisnim proizvođačima te je sektor nezavisne produkcije od 2012. do 2014., tijekom mandata bivšeg ravnatelja HRT Gorana Radmana, bio oštećen za oko 360 milijuna kuna. Vince je naglasio kako se u europskoj praksi kvota otkupa programa od neovisnih proizvođača određuje prema ukupnim prihodima javnih radiotelevizija te je izrazio nadu kako će novo vodstvo HRT-a u skoroj budućnosti prepoznati “stratešku ulogu i značaj neovisne produkcije za društvo i javni servis”.
Potpredsjednica udruge “Pretplatnik” Nina Obuljen Koržinek istaknula je kao ‘nesretne izjave’ tvrdnje iznesene na posljednjoj sjednici Programskog vijeća HRT-a kako javna radiotelevizija “previše ulaže u neovisne produkcije i rasipa svoj novac”. Prema njezinim riječima, što je razvijenija audiovizualna produkcija u nekoj zemlji, to je veći udio programskog sadržaja nezavisne produkcije u javnom servisu.
Nezavisni producent Nebojša Taraba postavio je pitanje vlastite, odnosno ‘in-house’ produkcije HRT-a navodeći da je ona često i više puta skuplja od nezavisne produkcije, a o problemu otkupa sadržaja neovisne produkcije govorili su i rukovoditelji HRT-a Josip Popovac i Sanja Ivančan.
Na tribini je najavljen zajednički sastanak vodstva HRT-a, nezavisnih producenata i predstavnika udruge “Pretplatnik” o problematici i unapređenju HRT-ove nabave programskog sadržaja od neovisnih proizvođača.
Podsjetimo, Programsko vijeće HRT-a izvijestilo je o lanjskoj nabavi programskog sadržaja od neovisnih proizvođača, kada je za ta djela utrošeno 58,4 milijuna kuna, što je čak 117 posto više od zakonom propisanog minimuma od 15 posto programskog proračuna HRT-a. V. d. glavnog ravnatelja Siniša Kovačić prokomentirao je to ocjenom da su se na HRT-u ponašali kao pijani bogataši.
Predstavnik Produkcije HRT-a Zoran Mihajlović istaknuo je kako je prošle godine zakonom propisanih 15 posto iznosilo 26,8 milijuna kuna, a HRT je ispunio zakonsku obavezu “debelo iznad onog što je zakonom definirano”. HRT je lani raspisao jedan javni poziv za nabavu djela neovisnih proizvođača od kraja veljače do kraja svibnja, na koji je stiglo čak 518 ponuda od 137 neovisnih proizvođača u 27 kategorija, što je bio jedan od najvećih odaziva. Najviše je novaca utrošeno na nabavu djela dramskog sadržaja, zatim dokumentarnih i zabavnih, a najmanje za znanstveni i obrazovni programa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa