Nikola Štedul na skupu u Zagrebu: “Mi smo narod koji je još uvijek kao u nekom snu, ne znamo uopće kako demokracija funkcionira”

Foto: narod.hr

Na skupu Žene u Domovinskom ratu koji se dogodio u subotu u Zagrebu, zateklo se i jedno poznato lice – poznati borac za hrvatsku slobodu Nikola Štedul zajedno sa suprugom Shirley. Ovaj prekaljeni borac i zaslužna osoba hrvatske povijesti 20. stoljeća već je ušao u 80-u godinu života, pomalo teško hoda, ali ga to nije spriječilo da dođe na glavni zagrebački trg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pridružio se vukovarskom veteranima i zajedno sa njima zalijepio crnu traku preko usta koje simbolizira prešućivanje istine o Vukovaru. To se osobito tiče situacije u Hrvatskoj posljednjih godina oko problema ćirilićnih ploča i statusa Hrvata u Gradu heroju. Naime, dvadeset vukovarskih branitelja i junaka već je osuđeno radi razbijanja ploča koje koštaju smiješnih 375 kuna, a protiv još njih osam se vode postupci.

Dok su se zločinci slobodno šetali Vukovarom i istočnom Slavonijom, vukovarski Hrvati morali su i moraju još uvijek nakon više od 25 godina ponovno prolaziti agoniju u svom gradu.

Za naš portal Nikola Štedul je dao komentar u svezi aktualne situacije i skupa u Zagrebu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mi smo došli ovdje, ja i moja supruga, da damo potporu tim ženama. Mislim da rade jedan izvanredan posao. Takve stvari bi se trebali događati ne samo sa ženama iz Zadra, nego posvuda po Hrvatskoj. Mi smo, jednostavno, narod koji je još uvijek kao u nekom snu. Još se ne snalazimo, ne znamo uopće kako demokracija funkcionira…propustili smo dosta toga, ja znam da je teško jer su na svim mogućim mjestima ljudi koji su bili protiv ovoga što imamo. To je onda teško probiti, ali sa ovakvim ženama kao ovdje, to je način koji bi mi trebali pripremati situacije u budućnosti, recimo godinu-dvije prije izbora. Nije vrijedno samo maštati o tome, treba i napraviti nešto konkretno.

Ali mi ne možemo očekivati da će naša mladež biti pozitivna u pogledu hrvatske države kad je podučavaju na način da im uopće ne govore o tome. To je prava katastrofa.

Nažalost, mi nemamo neku pravu i jaku intelektualnu Hrvatsku, manje-više to je sve preuzeto još od prošlog sistema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog svega toga morati će se poticati razne aktivnosti kao što je ova sa ženama iz Domovinskog rata. Ja stvarno cijenim njihov trud, nije mi bilo lako doći danas, ali sam došao im dati podršku.“

Nikola Štedul borac je za hrvatsku slobodu i samostalnu državu Hrvatsku iz perioda 1945-1990. koji se dosta prešućuje u Hrvatskoj, kao i cijela borba Hrvata za svoju slobodu u tom periodu mraka. Zbog toga je na njega 1988. Jugoslavenska tajna policija po nalogu Komunističke partije izvršila atentat u Škotskoj. Atentator je pištolj preuzeo u jugoslavenskom veleposlanstvu.

Štedul je pošao prošetati svog psa. Komunistički atentator Sindičić ga je sačekao i pucao u njega šest puta. Dva metka pogodila su ga u usta a četiri u tijelo, od kojih mu je jedan okrznuo kralježnicu, što je poslije uzrokovalo blago šepanje. Štedul je preživio, a Sindičića su uhitili na Heathrowu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslavensko veleposlanstvo dalo je alibi za Vinka Sindičića. Tvrdili su da je bio u Škotskoj gledati utakmicu Škotska – Jugoslavija koja se je bila odigrala 19. listopada 1988. Forenzički nalazi su ga razotkrili: ostatci s vatrenoga oružja nađeni su na Sindičićevoj koži te je nakon jedanaestodnevnoga suđenja proglašen krivim zbog pokušaja ubojstva Nikole Štedula i osuđen na 15 godina robije.

Bio je to prvorazredni međunarodni skandal o kojem se u tamnici naroda Jugoslaviji nije niti pisalo niti smjelo uopće spominjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.