Nino Raspudić: Hrvatska je idealna za politički proboj dobrog komičara

Nino Raspudić
Foto: snimka zaslona

Zadnji, 31. dan ožujka u Ukrajini će se održati predsjednički izbori, na kojima je favorit komičar Vladimir Zelenski. Njegova je kandidatura u početku percipirana kao šala, a onda su stvari postale vrlo ozbiljne. Naime, komičar je neočekivano zakomplicirao život Juliji Timošenko i Petru Porošenku i, prema brojnim anketama, prvi je izbor većine Ukrajinaca, piše Nino Raspudić u kolumni za Večernji list, koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da u najpopularnijoj tamošnjoj seriji, „Sluga naroda“, Zelenski glumi čovjeka koji igrom slučaja postane predsjednik, a sada se kandidira za stvarno. Oko figure predsjednika se tako pretapaju stvarnost i fikcija, no Ukrajinci su zadnjih godina u politici viđali i puno gore obmane. Sada imaju izbor žele li da onaj kojeg su rado gledali u ulozi predsjednika to doista i postane.

Slovenski premijer, Marijan Šarec, komičar je koji je svojedobno s puno uspjeha imitirao političare poput Drnovšeka, Janše, Kacina i drugih. Pitanje je da li mu se sada, nakon što je ušao u političku igru i postao premijer, ikada dogodi da imitira samoga sebe kao premijera ili je potpuno saliven s novom ulogom, bez odmaka?

Svi polit-komičari su borci protiv establišmenta i nastupaju kao izraziti individualci. Zajedničko s diktatorima im je to što brišu sva posredovanja između sebe i naroda. Startna prednost komičara je percepcija o njegovoj većoj bliskosti s ljudima i, budući da je svaki komičar dijelom i moralizator, u pravilu se percipiraju kao poštenjačine, jedni od nas, koji se bore protiv korupcije. Bivši komičar Jimmy Morales, koji je danas predsjednik Gvatemale, pobijedio je koristeći slogan „Ni korumpiran ni lopov“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, najupečatljiviji takav u politici je Beppe Grillo, začetnik pokreta, kasnije i stranke Pet zvijezda koja je danas dio vladajuće većine u Italiji. Grillo je izazvao veliki potres u talijanskoj politici iz kojeg će možda na koncu politički profitirati drugi, ali tamošnja politička scena definitivno više neće biti ista.

Počeo je pokretom V-Day (Vaffanculo-Day, neću prevoditi radi pristojnosti), golemim manifestacijama na trgovima talijanskih gradova na kojima je Grillo izvodio neku vrstu kombinacije stand-upa i političke propovijedi protiv korumpiranih političara, koje je i samim nazivom manifestacije slao u neku stvar, piše Nino Raspudić za Večernji list.

Pogodio je bilo većine naroda i uskoro je priča prerasla u politički pokret i stranku koja je u jednom trenutku postala pojedinačno najjača u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto komičari danas uspijevaju u politici?

Prvi je razlog otuđenost političke oligarhije od „običnog” čovjeka. To se najbolje vidi u jeziku koji koriste. Za razliku od politički korektnog, sterilnog, formaliziranog govora klasičnih političara, komičari govore razumljivo, izvrsni su komunikatori, pogađaju razinu publike. U stand-up nastupu u pravilu započneš na određenoj razini humora, potom pratiš kako publika reagira, pa po potrebi spuštaš ili podižeš razinu sadržaja. Kreiraš diskurs u interakciji s publikom.

Treba imati na umu i da pravi humor nije puko lakrdijašenje, već je u bitnome govorenje istine. I to bez dlake na jeziku, što u vrijeme terora političke korektnosti ima dodatnu težinu. Dakle, komičar u politici u pravilu spaja moraliziranje propovjednika, ali ne oltarsko ili katedarsko, već iz perspektive nekoga tko je „jedan od nas“, blizak narodu, štoviše, trudi se prikazati kao njegov glas ili glasnogovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No čini se da kod nas ipak dominiraju pravnici (Plenković, Milanović, Jadranka Kosor, Račan, Mesić). Osim što posjeduju znanje koje je važno i za razumijevanje politike, nažalost često pokazuju i negativnu stranu medalje svoje struke. Formalizam, ispraznost, specifičan daviteljski diskurs studentskih debatnih klubova, bez emocije, prave metafore, dojmljive sintagme, osim kod Milanovića (šaraj, brate; šaka jada, briselski ćato itd.). E, tu vrebaju komičari.

Posao komičara, pogotovo onoga koji nastupa uživo, pred ljudima, nije lak. Na pozornici je sam pred zahtjevnom publikom, pred lavovima koje mora umilostiviti, nasmijati.

Poput boksača u ringu, u konačnici, ovisi samo o sebi. Nije slučajno da su vrhunski boksači često skloni duhovnosti, filozofiji pa i humoru, budući da bivaju rano bačeni na granice vlastitih mogućnosti. Veliki Jake LaMotta, „Razjareni bik“, nakon okončanja karijere nastupao je kao stand-up komičar. Među njegovim šalama pamti se ona koja opisuje djetinjstvo u obitelji talijanskih imigranata u Bronxu: – Kad sam bio dijete bili smo tako siromašni da se, da kojim slučajem nisam bio dječak, ujutro kad se ustanem ne bih imao čime igrati.

Gdje smo mi u svemu tome? Hrvatska se čini idealna za politički proboj dobrog komičara. Velika izborna apstinencija, ogorčenost političarima, frustracija dijela javnosti zbog onemogućavanja referenduma. Ozbiljna kandidatura komičara na predsjedničkim izborima bila bi i katarza za javnost, dala bi potpuno drukčiji ton kampanji, pogotovo ako bi se odigravala na finoj granici na kojoj nije jasno je li komičar ozbiljan ili se sprda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pirandello u eseju „O humorizmu“ kaže kako komično nastaje iz opažanja kontrasta između privida i stvarnosti. Kod nas se taj prostor čini većim nego ikada. Nije upitno bi li i na našim predsjedničkim izborima krajem godine neki komičar uspio napraviti pomutnju, budući da je institucija predsjednika ionako srozana na razinu komedije, dok pravi komičari govore ozbiljne istine. Upitno je samo imamo li takvoga i, ako ga imamo, je li spreman prihvatiti izazov, piše Nino Raspudić za Večernji list.

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Večernjem listu.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.