Četvrtak, 3 travnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:
ODABIR CARSTVA

Ristić: Svi se pitaju u čemu je trik

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je Trump nazvao Putina – ili je bilo obrnuto? – europskim je kontinentom zavladala panika. Poznato je kako Trump ulazi u pregovore tako što prvo prevrne stol. A stol je bio postavljen tako da je za tim stolom sjedila samo jedna strana, koja se zavjetovala kako neće pregovarati s drugom stranom, sve dok se ona bezuvjetno ne preda i pobjegne glavom bez obzira. To je bila zapadna “strategija” oko Ukrajine. Piše to Borislav Ristić za Večernji list.

Bila je to strategija ovnova na brvnu, koja je isključivala bilo kakav međusobni dogovor, osim bezuvjetne predaje. Ona je omogućavala jedinstvo Zapada oko Ukrajine, time što je zabranjivala bilo kome da igra inokosno s Rusima. Trumpov poziv Putinu, a potom i bilateralni sastanak delegacija Rusije i SAD-a u Rijadu, jednim je potezom bacio tu strategiju “u trnje”, ostavivši EU i Ukrajince u stanju šoka.

>Ristić: Zapamtimo svijet u kojem danas živimo, jer uskoro ga više nećemo gledati

Stanje šoka nije prošlo

Da stanje šoka još nije prošlo, vidimo po tome kako se u pristupu EU ni nakon toga nije puno promijenilo, samo što čitava stvar sada ima jednu tragikomičnu crtu. Oni i dalje nasrću na brvno, iako tog brvna više nema, pa ispada kako “trče po zraku”, kao u onim crtićima, u kojima gravitacija ne djeluje sve dok je ne postaneš svjestan. Zato sada i imamo situaciju koja najviše sliči onoj o ludom i zbunjenom.

Očito je Trumpov tim zaključio kako je u interesu SAD normalizacija odnosa s Rusijom. Najveća prepreka normalizaciji tih odnosa je, naravno, rat u Ukrajini, pa su odlučili ubrzati čitavu stvar oko postizanja mirovnog sporazuma. Rusi su se složili s idejom o direktnim pregovorima s Ukrajinom, ali traže da se prvo održe izbori, jer Zelenski, po ukrajinskim zakonima, nema pravo pregovarati s Putinom.

S ovim se, izgleda, slaže i Trumpova administracija, dok zapadni saveznici prigovaraju kako je to samo Putinova strategija odlaganja. Takav prigovor zvuči malo čudno od onih koji su do jučer pod “pravednim mirom” smatrali bezuvjetnu predaju. Poučeni Minskom, Rusi očito žele da budući sporazum bude na čvrstim nogama. Oni bi vjerojatno odustali od ovog zahtjeva, ako bi EU stala iza potpisa, ali to se neće dogoditi.

>Ristić: Bit će ovo godina u kojoj će mnoge iluzije biti nepovratno ugašene

Trump će ostati lojalan

I tako vidimo kako su se EU i Ukrajinci uhvatili u vlastitu zamku. Ukrajina je 2023. donijela zakon koji zabranjuje direktne pregovore s Rusima u zamjenu za bezuvjetnu pomoć zapadnih saveznika. EU su se s time složila, u zamjenu za bezuvjetnu podršku SAD-a. Tako je nastala “ukrajinska zamka” međusobnog uvjetovanja, za koju zapadni saveznici vjeruju kako ju Trump neće moći izbjeći, dok se sami u nju hvataju.

Europljani vjeruju kako će Trump ostati lojalan, jer ne želi riskirati sliku ruskih gusjenica na Majdanu. To je razlog zbog kojeg gledamo Europljane kako glume da igraju “tvrdo” s Trumpom, dok Zelenski pokušava vući Trumpa za nos oko sporazuma o rijetkim mineralima. Tako Macron i Stramer nude Trumpu kopnene trupe u zamjenu za američku kontrolu zračnog prostora, što samo govori kako još žive u paralelnoj stvarnosti.

Trumpova administracija izvukla zaključak

Trumpova administracija je iz svega ovoga izvukla zaključak kako je Zelenski najveća prepreka normalizaciji odnosa s Rusijom. Problem je, međutim, što to ostavlja lošu sliku u zapadnoj javnosti. I tu u igru ulazi priča o rijetkim mineralima, jer u Trumpovu timu znaju kako Zelenski nema ovlasti potpisati takvo što, kao što ne može ni pregovarati s Rusima, pa guraju te dvije stvari kako bi Zelenski ispao glavni krivac.

Tako smo došli do točke u kojoj svi glume samouvjerenost, vjerujući kako ona druga strana nema izbora, pa će pristati na njihov blef. S jedne strane, Europljani i Zelenski vjeruju kako Trump samo blefira i da nema izbora nego stati uz Ukrajinu. Trump, s druge strane, vjeruje kako će Europljani na kraju žrtvovati Ukrajinu za ljubav Amerike. Zelenski, pak, vjeruje kako će svi nasjesti na njegove trikove i planove.

Danas (petak) Zelenski u Washingtonu potpisuje sporazum o rijetkim mineralima. Svi se pitaju u čemu je trik – i kojem će se, potom, Europa priključiti carstvu?

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci