Srijeda, 12 veljače, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:
TRUMPOV 'CARINSKI RAT'

Ristić: Bit će ovo godina u kojoj će mnoge iluzije biti nepovratno ugašene

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkako je američki predsjednik Trump najavio kako je, nakon Kanade, Meksika i Kine, sljedeća na redu u njegovu carinskom ratu Europska unija, tako su se počeli navlačiti tamni oblaci nad Europom. Na burzama su se, odmah po najavi, vidno strmoglavile akcije automobilske industrije, ali to je samo početak. To jest, nije ni početak. To je tek najava svega što u ovom “sudaru kontinenata” čeka onaj stariji kontinent, piše Borislav Ristić za Večernji list.

Europska politička elita je, očito, sasvim spremno dočekala ovu vijest, što se da vidjeti i iz izjave predsjednice Europske komisije koja je izjavila kako je “u ovom trenutku najvažnije zadržati prisebnost”. Što bi ta “prisebnost” mogla značiti u situaciji u kojoj najvažniji trgovinski partner EU najavljuje smrtnu presudu većini europskih industrija, teško je odgonetnuti, osim da se radi o totalnoj panici. Glavni problem u moru problema koji ima EU jest problem odlučivanja. To je problem koji obično ne primjećujemo, ali se uvijek pokaže u kritičnim situacijama, onda kada je najpotrebnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Ristić: Povratak u normalnost

Trumpove carine stavit će na ispit lojalnosti europsku političku elitu

Vidjeli smo u slučaju Kanade i Meksika, kako su ove države promptno reagirale kako bi ublažile udar Trumpovih carina i u zadnji tren odložile njihovu primjenu. Koliko će trebati EU da donese neku sličnu odluku? Jasno je, za razliku od EU, Kanada i Meksiko su suverene države, dok je Europska unija nešto poput labave konfederacije suverenih država, premda se većina odluka donosi u Bruxellesu. Sjećamo se kako je za prošlog Trumpova mandata Europskoj komisiji trebalo puna tri mjeseca kako bi donijela odluku nakon što su Sjedinjene Države uvele carine na europski čelik i aluminij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko će sad, kada lepeza roba i usluga bude puno šira, donijeti odluku? Šira lepeza znači kako će različite države različito reagirati istim povodom. Uzmimo, recimo, carine na vino. Hoće li na to isto reagirati zemlje europskoga juga, poput Francuske ili Italije, i zemlje europskoga sjevera, poput Poljske? Pa, onda, hoće li isto reagirati Macron i Giorgia Meloni? Tko od njih ima pristup Trumpu? Što će na to Macronu reći francuski vinari?

Trumpove carine stavit će na ispit lojalnosti europsku političku elitu, jer će se mnogi od njih naći u procjepu između interesa svojih zemalja i lojalnosti Bruxellesu. Ako prevagne lojalnost matičnoj zemlji, političari će se morati suprotstaviti Bruxellesu, i blokirati donošenje odluka. Ako prevagne lojalnost Bruxellesu, političari će dovesti u pitanje vlastiti kredibilitet u matičnim državama i doći u sukob sa svojom ekonomskom elitom.

Europska se unija nalazi pred najvećim izazovom u svojoj povijesti

Sve su to pitanja koja se postavljaju dok još ni ne znamo što će Trump uraditi niti što bi eventualno mogao tražiti. Što ako traži Grenland? Što ako traži da kupujemo samo američki plin? Dok bi se oko ovog drugog, recimo, Hrvatska i Danska mogle usuglasiti, pitanje je koliko je Hrvate briga za ledenu dansku koloniju? A ako se Hrvatska i Danska “nađu” oko tih pitanja, što će na plin s Krka ili Hirtshalsa reći Mađari ili Nijemci? To su samo primjeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema broja sličnim problemima koji će sačekati europsku političku elitu kada Trump zavede carine EU. Europska se unija nalazi pred najvećim izazovom u svojoj povijesti, puno gorem nego što su bile bankrot Grčke ili migrantska kriza. U pitanju je sam opstanak EU. Pitanje je samo tko će prvi trepnuti i zaključiti kako je Europska unija postala problem, a ne rješenje problema za njegovu zemlju.

U predodžbi većine ljudi, ma koliko predodžbe inače mogu biti nepouzdane, Europska unija je bila “dobra stvar” jer je ljudima garantirala mir i ekonomski prosperitet. S ruskom invazijom Ukrajine vidjeli smo kako ona nije garant mira, već štoviše, prilično ratoborna stara dama. S Trumpovim carinama će vjerojatno biti raspršena i iluzija o ekonomskoj stabilnosti i prosperitetu koji državama članicama nosi EU. Bit će ovo godina u kojoj će mnoge iluzije biti nepovratno ugašene. Premda smo posljednji ušli u EU, valjda nećemo biti i posljednji koji će ugasiti svjetlo.

>Ristić: Musk će ‘imperatoru Trumpu’ služiti kao gubernator Europe

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Večernji list

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci