Novak: Osobe s invaliditetom diskriminira se zbog godina

Zagreb, 29.04.2015 - Konferencija za medije nezavisnog zastupnika Mladena Novaka o zakonskom prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o doplatku za djecu kojim se predlaže ukidanje odredbe po kojoj se dijeli osobe s invaliditetom starije od 27 godina. Na slici Ursula Ban Mrkoci, Mladen Novak, Siniša Bosanac. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Nezavisni saborski zastupnik Mladen Novak upozorio je u srijedu da je više od 70 posto osoba s invaliditetom ispod granice siromaštva, te prozvao mjerodavne što nisu prihvatili njegovu inicijativu i promjenama Zakona o dječjem doplatku ispravili diskriminaciju takvih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjenama spomenutog zakona iz 2002., pravo na doplatak od 831,50 kuna izgubilo je oko 1100 teških invalida zato što se napravila podjela na osobe s invaliditetom starije od 27 godina koje su počele primati doplatak prije 1. siječnja 2002. godine, i na one koje navršavaju 27 godina poslije donošenja toga zakona. Temeljem takve podjele, oko 4000 osoba s invaliditetom prima taj doplatak cijeli život, a 1100 osoba sa sličnim dijagnozama gubi to pravo nakon 27 godine, rekao je Novak na konferenciji za novinare održanoj u Saboru.

Što to znači u stvarnom životu, posvjedočila je Ursula Ban Mrkoci, predsjednica udruge Zraka sunca i majka 32-godišnje djevojke s invaliditetom.

Do 20. godine od države nije primala ništa, nismo znali naša prava, 2003. dobila je invalidninu i dječji doplatak od 831 kunu, no kad je navršila 27 godina doplatak joj je ukinut i ostala je samo invalidnina od 1250 kuna, navodi Ban Mrkoci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužila je, kaže, HZMO, Viši upravni sud presudio je u korist djevojke, odnosno da ima pravo dobivati doplatak do kraja života, ali HZMO to odbija izvršiti.

Žalili smo se na tu odluku i sada čekamo rješenje i zato smo od Sabora tražili da se ukine sporni članak 38. Zakona o dječjem doplatku i da se sve osobe s invaliditetom izjednače u svojim pravima, objasnila je Ban Mrkoci.

Novak navodi da su Vlada, odnosno resorno Ministarstvo socijalne skrbi, odbili njegov prijedlog, a isto je učinio i saborski Odbor za zakonodavstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo ukinuti diskriminaciju, a ne proširiti prava osoba s invaliditetom, kako to Vlada tvrdi”, kaže Novak i prepričava kako je zamjenica ministrice socijalne skrbi Iva Prpić na Odboru rekla da roditelji svoju djecu prave većim invalidima nego što jesu.

“Sudeći po tome ispada da roditelji svoju djecu namjerno proglašavaju invalidima zbog doplatka od 831 kune”, primjećuje Novak.

Ministarstvo ima 11 milijuna kuna, koliko bi stajao doplatak od 831 kunu mjesečno za oko 1100 korisnika, tvrdi Novak, pozivajući se na nalaze Državne revizije po kojemu je samo za 2013. iskazan višak prihoda od gotovo 40 milijuna kuna. Višak prenesen iz prethodnog razdoblja iznosi 32 milijuna, dakle ukupno 72 milijuna kuna, navodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Siniša Bosanac iz Građanske inicijative Pomozimo djeci s invaliditetom kaže da ispada da se sva kriza prelama preko leđa najugroženijih.

Njegova je inicijativa, navodi, već tri puta prosvjedovala u Zagrebu i uspjela promijeniti neke stvari, pa je spremna ponovno izaći na ulice jer se ne slažu s nastavkom diskriminacije.

“Nepošteno je da dio osoba dobiva ovaj doplatak doživotno, a drugi dio nema pravo na to samo zbog nekog datuma u zakonu”, kaže Bosanac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.