Zanimljivo predavanje don Marca Galloa o osobama s invaliditetom u liturgiji

Marco
Izvor: IKA

Svećenik talijanske biskupije Saluzzo dr. sc. don Marco Gallo održao je u utorak 5. ožujka 2024. godine na 11. Pastoralno-katehetskom kolokviju za svećenike u Zagrebu predavanje „Nikoga ne isključujući“ govoreći o sudjelovanju osoba s invaliditetom u liturgiji Crkve, piše IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Marco započeo je izlaganje osvrćući se na riječi pape Franje rekavši da osobe s invaliditetom imaju aktivnu proročku ulogu za Crkvu danas.

Podsjetio je na Papine riječi „Svi ili nitko“ u kontekstu života župnih zajednica.

Dodao je da su te riječi više od slogana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„To je teološka tema“, ustvrdio je.

Don Gallo se osvrnuo na priču o vjernici Benedetti koja je pomagala svećeniku tijekom mise u svojoj župi sve dok nije došao novi župnik koji to nije dopuštao. Potom se pokušavalo pronaći mjesto i ulogu za Benedettu.

>Položaj osoba s invaliditetom bolji nego prije 10 godina, ali još uvijek nije dosegnuo zadovoljavajuću razinu

Liturgijske prepreke za osobe s invaliditetom

Nadalje je naveo četiri prepreke koje vjernici s invaliditetom smatraju preprekama u liturgiji: ne osjećaju se kao kod kuće, liturgiju ne shvaćaju kao prostor koji se da voljeti, disharmonija slavljeničkih ritmova te nedovoljan broj aktiviranih kodova, odnosno svođenje liturgije samo na verbalno-intelektualnu dimenziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glede prve prepreke, don Marco je rekao da se osobe s invaliditetom i njihovi bližnji ne osjećaju dobrodošli, traženi ili prikladni za sudjelovanje u molitvenim skupinama bez ometanja.

„Ako mnogi roditelji djece s posebnim intelektualnim teškoćama izjavljuju da se nisu usudili ‘smetati’ župi, to proročki otkriva naše siromaštvo, naše neispunjavanje misionarskoga poziva Crkve Kristove“, ustvrdio je.

Dodao je da nije dovoljna dobra volja, nego su potrebne konkretne vještine, ali prije svega gesta povjerenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liturgijsko okruženje mora biti ‘dopadljivo ljubavi’

Govoreći o drugoj prepreci osoba s invaliditetom u liturgiji, rekao je da postoji napredak vezan uz prostor crkve.

To je, kazao je, još uvijek nedovoljno.

Istaknuo je da je za miran boravak u nekoj sredini potrebno da ta sredina ne plaši osobu i da je čitljiva u svojim temeljnim sredinama.

„Liturgijsko okruženje je takvo ako je dopadljivo ljubavi, ako je transparentno u svom simboličkom spektru, čisto i njegovano u svojoj jednostavnosti“, naglasio je predavač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Svečano misno slavlje sv. Dujma predvodio Hans-Josef Becker

Osvrćući se na disharmoniju slavljeničkih ritmova, rekao je da naročito osobe s intelektualnim teškoćama svjedoče da obredi postaju nedostupni i nestrpljivi kada nemaju ritma, a ne kada su dugi.

Istaknuo je da se ne smije improvizirati, nego da sve mora biti dobro isplanirano kako se primjerice dijete s autizmom ne bi preplašilo.

Don Marco o OSI: ‘Te su osobe proroci’

Don Marco kazao je također da liturgija postaje nedostupna kada se neutraliziraju svi njezini brojni kodovi u korist samo verbalno-intelektualnog koda.

Poručio je da se čini kako je verbalni komunikacijski kanal jedini kojem se posvećuje značajna pažnja, a da se zanemaruju ostali aspekti, kao što su mirisi tamjana i slično.

Na kraju je istaknuo da je liturgija mjesto istine.

„Što vjeruješ, vidi se iz toga kako moliš“, dodao je te se osvrnuo na osobe s invaliditetom.

Te su osobe proroci. Proroci trpe u tijelu ono što Bog priprema za cijelu zajednicu, ali narod uobičajeno ne sluša proroke“, zaključio je don Marco.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.