Brigadni general Ivan Turkalj trebao bi uskoro biti imenovan ravnateljem Vojne sigurnosno obavještajne agencije, rezultat je dogovora predsjednika države i Vlade Milanovića i Plenkovića.
Odluku o imenovanju Turkalja potpisali su predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović i Hrvatske vlade Andrej Plenković, a treba ju još potvrditi nadležni saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Kako je danas priopćeno iz ureda predsjednika RH, temeljem ranije postignute suglasnosti o imenovanju čelnika na otvorena i nepopunjena zapovjedna mjesta u OSRH te nakon razgovora i dogovora predsjednika Republike Zorana Milanovića i predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića jučer u Sinju, predsjednik Milanović danas je potpisao odluke o imenovanju i raspoređivanju časnika na dužnosti zapovjednika u OSRH.
Imenovanjem Turkalja okončana trakavica oko zapovjednika VSOA-e
Među tim odlukama je i ona o imenovanju kandidata za ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA).
>Plenković i Milanović napokon se usuglasili: Predsjednik potpisao imenovanja oko VSOA-e i Oružanih snaga
Predsjednik Republike supotpisao je dakle – uz supotpis predsjednika Vlade RH – prijedlog kandidata za ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije, brigadnog generala Ivana Turkalja, koji se upućuje Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskog sabora na prethodno mišljenje.
Tko je general Ivan Turkalj?
Brigadni general Ivan Turkalj po struci je magistar inženjer građevinarstva, rođen je 11. prosinca 1967. u Slunju. Prema podatcima Ministarstva obrane, Turkalj je diplomirao na Vojnoj akademiji Kopnene vojske 1990. godine te se dragovoljno priključio Zboru narodne garde RH 2. listopada 1991. godine. Od listopada 2019. zamjenik je zapovjednika Hrvatskog vojnog učilišta dr. Franjo Tuđman.
U Oružanim snagama RH obnašao je niz dužnosti, od zapovjednika inženjerijskog voda, satnije, zamjenika zapovjednika bojne do zapovjednika 38. inženjerijske brigade. Kao zapovjednik postrojbe tijekom obrane RH u njenim ratnim godinama prošao je ratišta Slavonije, Banovine, Korduna i Dalmacije.
>Rasprave Pantovčaka i Banskih dvora: Ima li dogovora oko šefa VSOA-e?
U Glavnom stožeru OSRH-a obnašao je među ostalim dužnost časnika za vojne vježbe u Operativnoj upravi, u Zapovjedništvu HKoV-a bio je voditelj operativnog središta, načelnik Odjela za obuku i načelnik Odjela za planiranje. S toga se mjesta upućuje na najvišu vojnu razinu školovanja, Ratnu školu, 2010. godine.
Nakon Ratne škole bio je na dužnosti voditelja Ureda vojnog predstavnika RH u NATO-u u Bruxellesu od 2012. do 2016. godine. Povratkom u RH obnaša dužnost pročelnika kabineta načelnika Glavnog stožera od 1. kolovoza 2016. do 1. listopada 2019. godine, kada preuzima dužnost zamjenika zapovjednika HVU-a „Dr. Franjo Tuđmanˮ.
Školovanje i promaknuća
Od vojnih škola završio je Zapovjedno stožernu školu „Blago Zadroˮ 2001. godine i Ratnu školu „Ban Josip Jelačićˮ 2011. Godine, kao najvišu razinu školovanja u OSRH-u. Od izobrazbe u inozemstvu, završio je NATO tečaj za stožerne časnike u Oberammergauu u Njemačkoj 2006. godine i tečaj Leadership and Building Integrity 2018. godine. U Kanadi je pohađao tečaj engleskog jezika 2007. i 2010., koji je uspješno završio (STANAG 2222).
U čin poručnika promaknut je 1992., u čin natporučnika 1992., u čin satnika 1994., u čin bojnika 1999., u čin pukovnika 2004. i u čin brigadira 2008. godine. U čin brigadnog generala promaknut je 5. kolovoza 2019. godine.
Za svestrano obnašanje dužnosti tijekom rata i nakon njega odlikovan je Redom bana Jelačića, Redom hrvatskog pletera, Spomenicom domovinskog rata, medaljama Oluja i Bljesak te Spomenicama domovinske zahvalnosti za 5 i 10 godina.
Također, za uspješan rad nagradili su ga ministar obrane i načelnik Glavnog stožera OSRH-a knjigom, samokresom s posvetom, plaketama i drugim nagradama iz njihove nadležnosti, a dobio je i pohvalu Predsjednice RH. Brigadir Ivan Turkalj oženjen je i ima dvoje odrasle djece, sina i kćer.
Višemjesečna neizvjesnost o šefu VSOA-e
Prijepor o voditelju VSOA-e trajao je od siječnja, nakon što je ministar obrane Mario Banožić za tu dužnost predložio generala Miju Validžića, a Milanović odbio prijedlog. Validžić je u međuvremenu navodno sam zatražio povlačenje prijedloga o svome imenovanju.
Vojna sigurnosno obavještajna agencija bavi se širokom lepezom sigurnosnih pitanja i zajedno s civilno Sigurnosno obavještajnom agencijom (SOA) čini sigurnosno obavještajni sustav.
>Što je VSOA – oko čijeg se čelnika natežu Milanović i Plenković?
Sukladno zakonu, zadaće sigurnosno-obavještajnih agencija u Republici Hrvatskoj su sustavno prikupljanje, analiza, obrada i ocjena podataka koji su od značaja za nacionalnu sigurnost, s ciljem otkrivanja i sprječavanja radnji pojedinaca ili skupina koje su usmjerene protiv opstojnosti, neovisnosti, jedinstvenosti i suvereniteta Republike Hrvatske, nasilnom rušenju ustroja državne vlasti, ugrožavanju Ustavom RH i zakonima utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda te osnova gospodarskog sustava Republike Hrvatske i koji su nužni za donošenje odluka značajnih za ostvarivanje nacionalnih interesa u području nacionalne sigurnosti.
VSOA je ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane za planiranje i provođenje potpore Ministarstvu obrane i Oružanim snagama za izvršenje zadaća obrane opstojnosti, suverenosti, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.
U opisu posla VSOA-e je da prikuplja, analizira, obrađuje i ocjenjuje podatke o vojskama i obrambenim sustavima drugih zemalja, o vanjskim pritiscima koji mogu imati utjecaj na obrambenu sigurnost te aktivnostima u inozemstvu koje su usmjerene na ugrožavanje obrambene sigurnosti zemlje. Ravnatelja VSOA-e imenuju zajednički Predsjednik Republike i predsjednik Vlade.
Kako se navodi u priopćenju predsjednika Republike, Milanović će potpisati i ostala ranije usuglašena imenovanja na vojne dužnosti koje su nepopunjene ili će biti upražnjene zbog spomenutih imenovanja zapovjednika u OSRH čim za te, ranije dogovorene i usuglašene prijedloge kandidata, ministar obrane provede i formalne procedure izbora kandidata.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.