Hrvatski je sabor u srijedu poslijepodne raspravio prijedlog izmjena Prekršajnog zakona, koji je pred zastupnicima u prvom čitanju.
Ukidanje mogućnosti žalbe
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić uvodno je naglasio da su zakonske izmjene iz 2013. dale izvrsne rezultate, od gotovo 50-postotnog smanjenja broja predmeta pred sudovima do višestruko bolje naplate prekršajnih kazni.
Kako bi se sustav učinio jeftinijim i efikasnijim, predlaže se ukidanje mogućnosti žalbe kad je prekršitelj već iskoristio mogućnost plaćanja polovice kazne.
“Prilično je nelogično da se u takvim slučajevima možete žaliti, jer ste kroz plaćanje kazne zapravo priznali prekršaj. Sada mičemo tu mogućnost, to je presumirano priznanje i imat ćete izbor – ili ćete platiti ili ćete se žaliti”, objasnio je Miljenić.
Predloženim izmjenama bitno se povećava raspon novčanih kazni iz nadležnosti regulatornih agencija, u skladu s europskim direktivama donesenim nakon izbijanja krize u bankarskom sektoru.
“Ni jedan regulator nema ovlasti utvrditi prekršaje u slučaju Reiffeisen štedionica”
HDZ-ov Ivan Šuker smatra da bi trebalo razmisliti da se regulatornim agencijama, uz utvrđivanje prekršaja, dade i mogućnost izricanja kazne.
“Kad bismo vidjeli koliko takvih prekršaja u ovom trenutku nije riješeno, dakle koliko prekršitelja nije dobilo rješenja jer se postupci vode po nekoliko godina, možda bi nam to kod nekih regulatora dalo za pravo da kažemo kako oni mogu sami određivati prekršaje i visinu prekršaja, a kod nekih drugih regulatora to će raditi neki sud”, rekao je Šuker.
Upozorio je da ni jedan regulator nema ovlasti utvrditi prekršaje u slučaju Reiffeisen štedionica koje su ilegalno radile u Hrvatskoj.
“HNB je regulator kod ovih zadruga iz Austrije koje su davale kredite neovlašteno, a neki dan su na saborskom Odboru za financije rekli kako oni podatke koje koriste za svoju statistiku ne mogu koristiti za utvrđivanje nekakve odgovornosti”, rekao je Šuker.
Miljenić je odgovorio kako postoje argumenti za takvo razmišljanje, ali i upozorio da Hrvatska u ovom trenutku ima 450 prekršajnih sudaca, koji će po Ustavu raditi do 70. godine.
“Oni će i dalje ostati suci sa plaćama koje imaju i radit će do 70., ne možemo ih prerasporediti u agencije. Vi biste sada morali ustanoviti u regulatornoj agenciji posebne pravne službe, tijela koja će provoditi to sve, a imate paralelno sustav koji postoji i koji morate financirati do kraja”, kazao je.
Sabor je kratko razmotrio i prijedlog izmjene Zakona o sudovima za mladež, a klubovi su pozdravili odustajanje Vlade od namjere zatvaranja odjela za mladež na nekim sudovima.
Zasjedanje će se nastaviti sutra.
Tekst se nastavlja ispod oglasa