Četvrtak, 13 veljače, 2025
8.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Zakon o životnom partnerstvu omogućit će gay parovima posvajanje djece

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi prijedlog Zakona o životnom partnerstvu, o kojem se danas raspravljalo u Hrvatskom saboru, grubo je izigravanje volje hrvatskog naroda izrečene na referendumu, jer se životno partnerstvo poistovjećuje s obitelji, čime se otvara mogućnost istospolnim zajednicama za posvajanje djece, kao i mogućnost prava na umjetnu oplodnju – ocijenili su za narod.hr član Građanske inicijative “U ime obitelji” Lino Zonjić i  predstavnik udruge GROZD Ladislav Ilčić.

Lino Zonjić, predstavnik UIO: ovaj prijedlog Zakona je ideološki motiviran i njime se želi cijelom društvu nametnuti stavovi suprotni referendumskoj odluci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Na referendumu se 65,87 % birača izjasnilo ZA to da se u Ustav RH unese odredba da brak predstavlja zajednicu žene i muškarca, te se njime pronosi širu vrijednosna i pravna poruka predstavnicima javne vlasti“ – izjavio je Lino Zonjić iz Građanske inicijative “U ime obitelji”.

Zonjić kaže kako je Inicijativa pismom koje je uputila svim saborskim zastupnicima uoči početka rasprave o prijedlogu Zakona o životnom partnerstvu podsjetila na odredbe Obiteljskog zakona, koji govori na kojim se načelima temelje obiteljski odnosi, a time misleći, prvo, na odnos muškarca i žene i, potom, zaštitu prava i dobrobiti djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Međutim, odredbom čl. 2. novog Zakona o životnom partnerstvu, propisano je da je životno partnerstvo zajednica obiteljskog života dvije osobe istog spola … pri čemu je evidentno da se navedenom odredbom pokušava izjednačiti istospolnu zajednicu s obiteljskom zajednicom, a čime se ujedno mijenja i pojam obitelji iz Obiteljskog zakona, što je u potpunosti neprihvatljivo“ – kažu predstavnici U ime obitelji.

Zonjić smatra kako je ovaj prijedlog Zakona ideološki motiviran i njime se želi cijelom društvu nametnuti stavovi suprotni referendumskoj odluci. Na kraju je zaključio kako “je upitna i stvarna baza, odnosno populacija istospolnih zajednica na koju bi se odnosio taj zakon“.

Ladislav Ilčić, predstavnik udruge GROZD: „Dijete se tretira kao objekt, kao „želja da imam dijete“, a ne kao subjekt sa svojim pravima“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ilčić, koji je i sam bio sudionik rasprava o novom prijedlogu spomenutog zakona, tvrdi kako referendumom nije definirana samo riječ „brak“ već i njen sadržaj, stoga davanje gotovo istih prava istospolnoj zajednici kao i bračnoj zajednici, predstavlja grubo kršenje volje hrvatskog naroda, ali i podcjenjivačko ponašanje Vlade prema narodu jer ne poštuju volju većine.

Potpredsjednik GROZD-a suglasan je s mišljenjem Inicijative jer  smatra da bi se ovim prijedlogom Zakona, ako prođe, prvi put omogućilo da dijete ima dva roditelja istog spola, konkretno majku i maćehu, oca i očuha.

„Prvi put bi se prešla ta jedna granica u kojoj bi to bilo moguće i to je uvod za mogućnost posvajanje djece, zakonodavac to zna i to upravo čini s tom namjerom“, kaže Ilčić ističući kako  nebrojena istraživanja pokazuju da djeca uče primjerom te im je potreban model ponašanja oca i majke.

Upozorava kako se uskraćivanjem prava na roditelje različitih spolova narušavaju prava djece, baš kao i omogućavanjem prava na umjetnu oplodnju gdje se također zapostavljaju prava djeteta.

„Dijete se tretira kao objekt, kao „želja da imam dijete“, a ne kao subjekt sa svojim pravima“, kaže Ilčić.

Također, otvara se pitanje cijene i koštanja provedbe zakona, rekao je Ilčić navodeći kako se na prošlom popisu stanovništva samo 41 par izjasnio da živi u istospolnoj zajednici.

Spomenuo je i Španjolsku u kojoj je, kako kaže, tijekom sedam godina sklopljeno 2.500 homoseksualnih brakova uključujući i turiste, što je izrazito mali broj s obzirom da je Španjolaca 40 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Znači to je negdje oko 0,01 posto i to u sedam godina. Izrazito je mali broj ljudi zbog kojih se radi ovaj zakon i postavlja se pitanje stvarne potrebe zakona s obzirom na cijenu njegove provedbe“, objasnio je Ilčić.

Stvara se dojam da se zakon radi zbog mijenjanja mentaliteta i nametanja određenih načela koja su suprotna temeljnim vrijednostima koje određuju hrvatski narod, rekao je Ilčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

14 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci