Site icon narod.hr

Novosel o manjincima: Njihovi birači dobivaju malo ili ništa, a predstavnici puno ili sve

novosel

Foto: fah. Montaža: Narod.hr

Pripadnici nacionalnih manjina u Hrvatskoj imaju povlašteni položaj u izbornom procesu. Dovoljan im je i jedan glas za ulazak u Sabor, i gotovo uvijek sudjeluju u Vladi. Štoviše, njihove ruke presudne su za sastavljanje većine što se ne događa ni u jednoj europskoj zemlji. No, sa svakim novim izborima ponovno se problematizira to pitanje. Problematiku sudjelovanja nacionalnih manjina u vlasti komentirao je odvjetnik Karlo Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska politička scena u mandatima premijera Andreja Plenkovićevim pretvorila se u antipolitiku i izigravanje volje birača uvođenjem vladavine formativno i ideološki nekompatibilnih politika. I to sve s jedinim i isključivim ciljem preuzimanja vlasti. Svjedoci smo potpunog izvrtanja klasičnog političkog sustava gdje suštinski nekompatibilne, odnosno potpuno suprotne ideje nalaze zajednički put radi osobne koristi. Točnije koristi određene interesne skupine. Politika jeste umijeće kompromisa, ali nije javna kuća.

Možda će vas zanimati

Ne, ne moramo manjinama dati povlašteni ulaz u Sabor i Vladu. To ne čini niti jedna država EU!

Hrvatski izborni sustav predviđa čak 8 predstavnika nacionalnih manjina u Hrvatskom Saboru, što nije zabilježeno ni u jednoj europskoj zemlji

U sve gore navedeno uklopila se običajna navada da se predstavnici nacionalnih manjina u Hrvatskom Saboru uvijek priklanjaju relativnom pobjedniku parlamentarnih izbora i s istim tvore vladajuću kastu. Za razliku od javnog narativa o navodnom uobičajenom i poredbeno uočenom postupanju u razvijenim demokracijama iste manjinske politike nisu politički standard. Očigledno se ‘u Hrvata’ svašta tolerira, mnogo toga zanemaruje, a većina bespogovorno prihvaća.

>Manjine među manjinama: Zašto su manjinci nezadovoljni Veljkom Kajtazijem?

Problematika sudjelovanja nacionalnih manjina u vlasti nije samo problematika većinskog hrvatskog naroda već i problematika samih pripadnika istih manjina koji od svojih predstavnika očekuju, opravdano, zaštitu temeljnih društvenih, kulturoloških i identitetskih vrednota predmetne nacionalne manjine. Dok trgovinom utjecaja birači dobivaju malo ili ništa, njihovi predstavnici dobivaju puno ili sve“, istaknuo je Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Kanački: Ne trebaju nam predstavnici nacionalnih manjina u Saboru

Dana bi tražili da nacionalne manjine ne trebaju posebne predstavnike u Hrvatskom saboru.

Novosel: Nema nikakve zapreke da se o manjinama odlučuje izravnom demokracijom

Odvjetnik Novosel sudjelovao je i u referendumskoj inicijativi “Narod odlučuje” kojom se predlagalo da zastupnici manjina više ne mogu glasati o Vladi i proračunu. Taj prijedlog sada je iznio i Most. Predlažu referendum kojim “predstavnici manjina ne bi imali pravo glasati o formiranju vladajuće većine i odlučivanju o proračunu, ali bi imali pravo veta na sve zakone koje se odnose na prava manjina, a veto bi se mogao preglasati samo tročetvrtinskom većinom glasova”.

>Sukob Kajtazi-Kraus i ‘logika’ izbornog sustava: Jedan zastupnik za 12 nacionalnih manjina

Možda će vas zanimati

Za razliku od Srba u Hrvatskoj, Hrvati nemaju povlašten status kao manjina u Srbiji

Srpskim izbornim zakonom ukinut je cenzus za predstavnike nacionalnih manjina. Dakle ne postoji povlašteni status neke nacionalne manjine.

“Što se tiče potencijalnog referenduma u odnosu na navedeno pitanje, pa tako i onog najavljenog političke stranke MOST, država i vlast izviru iz naroda i narod može referendumskom inicijativom promijeniti cjelokupno društveno uređenje, bilo koji njegov segment, pa tako i parlamentarna pitanja koja se odnose na manjine. Dapače, bilo bi dobro da takvih inicijativa ima više i da se kao normalno i svakodnevno percipira pravo pojedinca na izravno sudjelovanje u demokraciji – referendumom. ‘Moralni’ i pravni regulator referendumskih inicijativa, Ustavni sud, formiran je voljom naroda. Stoga ga taj isti narod može i ukinuti. Ne vidim nikakve zapreke da se i o manjinama odlučuje izravnom demokracijom i to u bilo kojem opsegu: povećanjem prava i sloboda, izmjenom prava i sloboda ili ukidanje, prava i sloboda.

>Most najavio referendum o manjincima: Sjetimo se kako je pokradena GI ‘Narod odlučuje’
>Pupovac manipulira brojkama: Evo zašto se ne može uspoređivati s Buljem, Ahmetović i Petrovim

Kako smo očigledno u vremenima u kojima se izgubila konvencija, ono samorazumljivo bez da je izrečeno, a što se vidi i u primjeru sudjelovanja manjina u zakonodavnoj vlasti te zlouporabe takvih položaja od strane pojedinaca i interesnih skupina, smatram nužnim ograničiti odnosno onemogućiti takvu daljnju zlouporabu svim društveno, politički i pravno dopuštenim sredstvima pa tako i referendumom. Dakle, referendum kojim će se politička prava manjina ograničiti isključivo na društvena pitanja koja se odnose na manjine – veliko DA. Isto smatram samorazumljivim. To pitanje ne da nije zastarjelo već je aktualnije nego ikada”, zaključio je Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version