Izbori za predstavnike srpske nacionalne manjine u Saboru nisu ponudili veća iznenađenja: Uvjerljivi pobjednici su predstavnici SDSS-a, a izlaznost tj. broj Srba koji su glasovali za manjske liste je bila tradicionalno vrlo niska. Birači pripadnici nacionalnih manjina u najvećem broju glasuju za nacionalne stranke, a ne za svoje manjinske liste za što, po još uvijek aktualnom zakonu, imaju pravo. Od 173.864 upisanih birača srpske nacionalnosti 15.932 ih je glasalo za manjinske liste. U postotku tek je 9,16% birača koji imaju pravo glasati za zastupnike srpske nacionalne manjine u Saboru to i učinilo. S druge strane, svim drugim kandidatima je za ulazak u Sabor trebalo oko 15.000 glasova birača. U izbornim jedinicama s oko 350 000 birača.
Broj važećih listića bio je 15.353, a nevažećih 579.
Troje kandidata SDSS-a izborilo je četverogodišnje saborske mandate. To su Milorad Pupovac (11.660), Anja Šimpraga (10.842) i Dragana Jeckov (10.344). Iako na prvu njihove brojke ne izgledaju male, treba imati na umu da birači srpske nacionalne manjine raspolažu s tri preferencijalna glasa, a kandidiralo se tek petero kandidata.
>Most i DP se predizbornim spotovima narugali Pupovcu i HDZ-u
Srbi u Hrvatskoj
Prema popisu stanovništva provedenom 2021. godine u RH živi 123.892 Srba. Time Srbi čine 3,2% ukupnog stanovništva Hrvatske i najbrojnija su nacionalna manjina. Njihov broj iz popisa u popis kontinuirano opada. Primjerice, 2001. je u RH živjelo 201.631 osoba srpske nacionalnosti (4,5%).
Prema podacima Ministarstva uprave na proteklim parlamentarnim izborima pravo glasa imalo 173.864 Srba.
Izborni zakon
Prema važećem izbornom zakonu predstavnicima nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru osigurano je osam zastupnika. Nitko u Europi nema toliki broj zastupnika nacionalnih manjina kao Hrvatska s time da je, povezano s brojem stanovnika, naš Sabor jedan od malobrojnijih nacionalnih parlamenata. Srpska nacionalna manjina ima tri zastupnika, talijanska i mađarska po jednog, češka i slovačka manjina jednog, jedan zastupnik zastupa njemačku, austrijsku, poljsku i druge manjine te je jedno zastupničko mjesto rezervirano za predstavnika albanske, bošnjačke i drugih manjina.
>Pupovac zadovoljan, njegove Novosti već kalkuliraju o mogućim koalicijama
>Tko je Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a i koalicijski partner Andreja Plenkovića?
Izbori 2024.
Protekli parlamentarni izbori na hrvatskoj političkoj sceni nisu donijeli mnogo toga novog. HDZ je i dalje najjača stranka u RH s nešto manjim brojem osvojenih mandata nego prije četiri godine. Desnica je i dalje, i po mandatima i po broju glasova, jača od ljevice. Novost nije ni da birači pripadnici nacionalnih manjina u najvećem broju glasuju za nacionalne stranke, a ne za svoje manjinske liste za što, po još uvijek aktualnom zakonu, imaju pravo. Zašto opstaju ovakva izborna pravila koja pozitivno diskriminiraju pripadnike nacionalnih manjina, ako ih ti isti pripadnici manjina u najvećem broju ne konzumiraju? Pitanje je to prije svega za HDZ i SDP koji združenim snagama opstruiraju svaki pokušaj i najmanje promjene. Na primjeru srpske nacionalne manjine koja je i najmnogobrojnija jasni su razmjeri njihove (ne)zainteresiranosti za ovakav vid reprezentacije manjina u Hrvatskom saboru.