Most najavio referendum o manjincima: Sjetimo se kako je pokradena GI ‘Narod odlučuje’

most
Foto: Fah

Most se zalaže za ograničavanje mandata saborskih zastupnika iz redova nacionalnih manjina, a prijedlog referenduma koji bi inicirao Sabor predstavili su u četvrtak Božo Petrov i Robert Podolnjak. Pitanjem izbora zastupnika manjina bavila se ranije GI “Narod odlučuje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podolnjak je istaknuo kako zastupnici manjina nisu birani u općem izbornom sustavu te je za njihov mandat potrebno puno manje glasova. “Čak četiri puta manje glasova nego za ostale zastupnike”, rekao je Podolnjak te naglasio da se radi o prijedlogu koji je na stolu još od Ive Josipovića, prenosi Dnevnik.hr

>Most pozvao Domovinski pokret na suradnju: Evo na koji način

“Predstavnici manjina prema ovom prijedlogu ne bi imali pravo glasati o formiranju vladajuće većine i odlučivanju o proračunu, ali bi imali pravo veta na sve zakone koje se odnose na prava manjina, a veto bi se mogao preglasati samo tročetvrtinskom većinom glasova”, rekao je Podolnjak.

“DP nakon ovoga nema nikakva razloga da pregovara s HDZ-om. U njihovim je rukama gorući problem ove države, ako nakon ovoga nastave s pregovorima, onda je to sve predstava za javnost“, naglasio je Božo Petrov. Upitan hoće li podržati predsjednika Sabora iz redova SDP-a, rekao je kako to, što se njega tiče, može biti i iz SDP-a i iz DP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Luka Šarić: Vrijedi li glasati za Most koji vječito bira biti u oporbi?

“Onda oni rade na tome da će HDZ vladati idućih 200 godina“.

Petrov je rekao kako će s ovim prijedlogom ići na referendum, koji će raspisati Sabor, pri čemu se Ustavni sud o ovome ne bi smio ni oglasiti, istaknuo je.

Što je bio cilj GI ‘Narod odlučuje’

Kako bi referendum prošao dade se pretpostaviti iz iskustva građanske inicijative “Narod odlučuje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>27. svibnja 2018. – GI ‘Narod odlučuje’ prikupila potpise za referendum za promjenu izbornog sustava koji nije održan

Podsjetimo, prema sadašnjem izbornom sustavu, po kojemu su provedeni posljednji parlamentarni izbori, birači mogu koristiti jedan preferencijski glas koji je ograničen pragom od 10% glasova liste. Drugim riječima, za ulazak u Sabor vrijedi poredak kandidata na listi koji je postavljen uoči izbora (prema odlukama šefova stranke), a tek ako određeni kandidat dobije više od 10% preferencijskih glasova liste, poredak se mijenja.

Po prijedlogu inicijative „Narod odlučuje“, prvotni poredak kandidata ne bi imao nikakvu težinu. Glasači bi na odabranoj listi mogli zaokružiti do tri preferirana kandidata te bi se njihov konačni poredak određivao isključivo brojem preferencijskih glasova.

Nadalje, referendumom koji je predlagala GI „Narod odlučuje” smanjio bi se broj zastupnika s najviše 160 na najviše 120, a samim time bi i broj zastupnika nacionalnih manjina proporcionalno bio smanjen s osam na šest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GI Narod odlučuje u referendumskom pitanju predlagala je i da zastupnici manjina više ne mogu glasati o Vladi i proračunu (neizglasavanjem proračuna, pada vlada). Ovaj se zahtjev temelji na zaštiti načela demokratičnosti i jednakosti biračkog prava. Naime, glasovi pripadnika nacionalnih manjina koji glasaju u posebnoj izbornoj jedinici, i za koje je cijela Hrvatska jedna izborna jedinica, “vrijede” i desetorostuko više nego glasovi ostalih birača koji glasuju u prvih deset izbornih jedinica). Naime, prema važećim odredbama, mjesta za manjinske zastupnike u Saboru unaprijed su osigurana te će im ona pripasti neovisno o tome koliko pripadnika manjina bude glasovalo na tim, posebnim listama za svoje predstavnike.

Kako vidimo, prijedlog Mosta nije nikakva novost, a svakako je instruktivno sjetiti se kako je ova inicijativa zbog konstantnih opstrukcija, unatoč tomu što je prikupila dovoljan broj potpisa, bila blokirana.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.