Novosti dotakle novo dno: Smetaju im stipendije progonjenim kršćanima u Aziji i Africi; relativiziraju i strašne zločine

kršćanima
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, snimka zaslona

Dok Novosti blagonaklono gledaju na ilegalne migracije, u isto vrijeme problematiziraju činjenicu da Hrvatska daje 200 tisuća eura za stipendije mladim kršćanima iz Azije i Afrike, tj. zemalja gdje su kršćani progonjeni. Ti mladići i djevojke uz pomoć stipendije dolaze u Hrvatsku studirati što im je zbog diskriminacije i siromaštva onemogućeno u njihovim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tekstu u Novostima pod naslovom ‘Ugroženi kršćani’, autor Igor Lasić nevjerojatno olako za jedno manjinsko glasilo, kritizira i donosi sulude zaključke o pomoći koju Hrvatska daje za diskriminirane na drugim krajevima svijeta.

Smeta mu valjda da je stipendija namijenjena kršćanima, kao da među njih ne spadaju i pravoslavci, u zemljama Azije i Afrike. Riječ je, kako i autor priznaje, o niskoj cifri od 200 tisuća eura.

>EP o progonu manjina: Kršćani su najprogonjenija skupina

Ne spominje pritom činjenicu da je u razdoblju od 2017. do 2019. godine u opasnosti bilo oko 300 milijuna kršćana u svijetu, odnosno ugrožen je bio svaki sedmi kršćanin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”A možda su i začuđeni time što sljedba vjerskog učenja višestoljetnih kolonizatora, ne računajući među njih prastare denominacije poput koptske ili armenske, baš i nije najpopularnija diljem tih kontinenata”, zaključuje Lasić.

Lakonski nalazi nekakvo opravdanje za masovne masakre u crkvama u Africi, šikaniranje kršćana u Pakistanu ili Kini.

>Zabrinjavajuć trend: Progon kršćana dodatno porastao u posljednje dvije godine
>Mozambik: Vatrenim oružjem ubijena redovnica podrijetlom iz Venecije

Kršćani nisu ”najpopularniji jer su kolonizatori”, pa je valjda po logici autora u Novostima, uredu upasti u crkvu i pobiti nekoliko desetaka ljudi ili diskriminirati kršćane na poslu ili fakultetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda misli i su islamistički militanti koji su u Nigeriji ubili oko 50 tisuća kršćana od 2009., autohtona religija u toj zemlji pa je sasvim uredu pobiti kršćane, koji su Nigerijci, a ne  potomci tamo nekih kolonizatora.

Istom logikom koju on koristi, može se zaključiti da je i diskriminacija Srba OK jer su prije 30-tak godina u Hrvatskoj i BiH prouzročili toliko razaranja i patnje i pokušali kolonizirati i Hrvatsku i BiH.

Na stranu činjenica da je Katolička crkva u nizu afričkih država nositelj obrazovnih i bolničkih ustanova, da drži sirotišta, da je niz misionara izgubilo život zbog svog djelovanja…No, to je valjda u redu jer su se tamo kao katolici našili zahvaljujući kolonizatorima koje stoljeće ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto zaključka

”No kad bismo bili kadri uočiti da je sirotinja posvud najprije i presudno sirotinja, bestraga bi nam propale ovdje rado internalizirane pozicije europejskog dobročinstva i kršćanskog mučeništva”, kaže u nesuvislom zaključku Lasić.

Možda će vas zanimati

Hrvatska daje stipendije progonjenim kršćanima; evo iskustva mladog Pakistanca koji studira kod nas

Stipendije progonjenim kršćanima: Aman je iznio potresno svjedočanstvo o vjerski motiviranim ubojstvima kao i o sustavnoj diskriminaciji

Mi ćemo pak ovaj tekst zaključiti izjavom Amana iz Pakistana, prošlogodišnjeg stipendista koji je zahvaljujući tome dobio priliku doći u Hrvatsku studirati.

Ostvarenje sna za Amana iz Pakistana

Aman Shakeel, student stipendist iz Pakistana o kršenju vjerskih sloboda u Pakistanu i vlastitom iskustvu progovorio je krajem prošle godine na okruglom stolu u Hrvatskom saboru pod nazivom ”Progonjeni i zaboravljeni”.

Aman je iznio potresno svjedočanstvo o vjerski motiviranim ubojstvima kao i o sustavnoj diskriminaciji koja se provodi prilikom zapošljavanja pa su kršćani često prisiljeni privređivati najlošije plaćenim poslovima zbog čega njihovoj djeci školovanje počesto biva onemogućeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Služeći se nakon samo šest mjeseci od dolaska u Hrvatsku gotovo pa tečnim hrvatskim jezikom Aman je zaključio: „Kršćanski roditelji nemaju dovoljno sredstava za obrazovanje svoje djece. Prema jednom izvještaju, studenti manjina ne bivaju primljeni na fakultete zbog loše diskriminacije i onda zbog nedostatka obrazovanja nemaju drugu mogućnost nego uzdržavati svoje obitelji u siromaštvu. Moj otac je taksist i nema dovoljno sredstava da plati moje visoko obrazovanje. Bio mi je san studirati u inozemstvu u ovom dobrom okruženju s dobrim ljudima, a ova stipendija mi je to omogućila. Ova stipendija je za mene bila životna prilika. Jako sam zahvalan hrvatskoj Vladi što mi je pružila ovu priliku“.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.