O čemu se raspravljalo u Saboru mimo kamera HRT-a?

Zagreb, 15.01.2020. - Premijer Andrej Plenković zastupnicima je podnio izvješće o sastancima Europskoga vijeća. Na fotografiji Andrej Plenković. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

U 13.30 naprasno je prekinut prijenos HRT-a sjednice Hrvatskoga sabora nakon salve kritika na prijedlog izmjene i dopune Zakona o elektroničkim komunikacijama. Žao mi je što je sjednica zamijenjena intervjuom patra Renića o oštećenjima Bazilike Srca Isusova. To mi je osobno također vrlo važno, ali pravo javnosti da zna o čemu raspravljaju njihovi zastupnici u Saboru sigurno je od većeg interesa nego beskonačno ponavljanje video clipova bez komentara od nedjelje ujutro ili psa koji svakoga dana čeka svoju vlasnicu…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U trenutku krize uzrokovane korona virusom izgleda da nam Hrvatska vlada uvodi Velikog brata dodavanjem članka 104.a u Zakon o elektroničkim komunikacijama.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [427.34 KB]

Da pojasnim što promjena donosi:

„Člankom 104. Zakona o elektroničkim komunikacijama, određuje se da se “podaci o lokaciji bez prometnih podataka, koji se odnose na pretplatnike ili korisnike javnih komunikacijskih mreža ili javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga, mogu obrađivati samo u slučaju kada su učinjeni neimenovanima, ili na temelju prethodne privole pretplatnika ili korisnika usluga, na način i u razdoblju potrebnom za pružanje usluge s posebnom tarifom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odredbama članka 104. nisu obuhvaćene situacije obrade podataka koji označavaju zemljopisni položaj terminalne opreme korisnika javno dostupne elektroničke komunikacijske usluge (“podaci o lokaciji”) bez prometnih podataka kada ta obrada podataka može pomoći u brzoj i učinkovitoj zaštiti zdravlja i života građana. U tom smislu predlaže se Zakon o elektroničkim komunikacijama dopuniti odredbom članka 104.a, koja bi iznimno dopustila obradu podataka o lokaciji bez prometnih podataka u cilju zaštite nacionalne ili javne sigurnosti, i to u precizno i jasno određenim slučajevima kada je Vlada Republike Hrvatske proglasila prirodnu nepogodu ili katastrofu, ili kada je ministar nadležan za zdravstvo proglasio epidemiju zarazne bolesti ili opasnost od epidemije zarazne bolesti, sve u skladu s posebnim propisima, a pri čemu se zdravlje i životi građana bez obrade tih podataka ne bi mogli učinkovito zaštititi.“

Ukratko, naredbom VRH ili ministra zaduženog za upravljanje krizom bilo bi moguće prikupljati podatke o mjestu boravka i kretanju svake osobe u Hrvatskoj praćenjem njezinih elektronskih uređaja, mobitela i sl.

Pitanje za građane jest:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Jeste li spremni za takav nadzor i ograničavanje vaših sloboda pa i po cijenu vašeg života? Što po tom pitanju očekujete od zastupnika koji vas zastupaju? Kako da se oni postave prema tom prijedlogu?“

Ovdje se radi se o temeljnim pravima i slobodama. Umjesto da smjene sa svih funkcija župana Žinića i njegova sina (koji je, usput budi rečeno, smjenjen na njegov zahtjev samo s mjesta u Stožeru civilne zaštite u Glini – uf što mu teško palo, pogotovo u ovoj situaciji) i da oštro kažnjavaju ili zatvaraju sve koji one krše određenu im samoizolaciju, oni žele nadzirati kretanje svake osobe u Hrvatskoj. Što bi samo CK SKJ dao da je imao te mogućnosti devedesetih?

E, pa o tome se razgovara danas u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je već drugi puta u doba izvanrednih mjera zbog COVID-19 da su građani Hrvatske uskraćeni od strane nacionalne televizije za praćenje rasprave u Saboru i za mogućnost da čuju što to govore i koje stavove zastupaju ljudi koje su izabrali da ih zastupaju.

Da ne zaboravimo, sve to mi plaćamo…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.