Grmoja: ‘Praćenje mobitela je mjera kojom Vlada, pod maskom borbe protiv koronavirusa, ide progurati nešto kontra temeljnih ljudskih prava i sloboda’

Foto: Snimka zaslona

Gdje povući granicu između zaštite ljudskih prava i borbe protiv pandemije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diljem Europe ograničuju se slobode građana kako bi se spriječilo širenje zaraze koronavirusom. Nakon ograničavanja prava na rad i na slobodnu trgovinu ograničeno je pravo na kretanje. Gdje prestaje legitimna borba protiv pandemije i počinje policijska država? Hoće li se putem mobitela pratiti osobe koje bi trebale biti u karanteni? Opravda li bitka za živote suspenziju građanskih prava?

> O čemu se raspravljalo u Saboru mimo kamera HRT-a?

Gosti HRT-ovog Otvorenog bili su: Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a, Peđa Grbin, predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe (SDP), Nikola Grmoja, predsjednik Kluba zastupnika Mosta i Tihomir Vinković, dopisnik HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da mi još nismo svjesni ozbiljnosti situacije s kojom smo suočeni jer nije kao što je u Italiji”, rekao je Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a u Otvorenom. Dodao je kako je to rezultat dobrog rada Vlade i Nacionalnog stožera civilne zaštite koji upravljaju ovom krizom da još nismo došli do eksponencijalnog rasta broja zaraženih.

Bačić kaže da bismo se riješili koronavirusa, potrebno je suspendirati određena prava, komoditet i slobode koje nam pruža Ustav RH.

“To ne radimo da suspendiramo prava, već da štitimo zdravlje nacije, svakoga od nas”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da treba donijeti neke mjere koje možda nisu popularne, ali i da je važna sloboda svakog građanina, no sada se moramo boriti za zdravlje svakog sugrađanina. Vjeruje da će Vlada vrlo brzo, obzirom na ozbiljnost situacije čak sutra uputiti u Sabor prijedlog odluke.

SDP danas treba dići ruku za ili protiv tog prijedloga, Peđa Grbin, predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe SDP-a, kaže da će prvo pročitati, onda će odlučiti. Od Vlade očekuje da u odluci popiše sve donesene mjere, ali i da pokuša anticipirati neke koje bi bile potrebne.

Grmoja: Zbog neodgovornih pojedinaca ne treba ograničavati prava svima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da se većina naših građana ponaša jako odgovorno, da poštuju mjere i upute iz stožera i nadležnih službi. Zbog neodgovornih pojedinaca kojih ima, a koje treba kažnjavati, ako treba uvesti i strože sankcije (…), ali nikako ići u smjeru ograničavanja prava svih građana”, rekao je Nikola Grmoja, predsjednik Kluba zastupnika Mosta.

Zabrinjava ga da ako Vlada nekome zabrani rad, onda ne može reći da će mu odgoditi neka davanja, treba otpisati sva davanja i doprinose. Smatra da Sabor treba zasjedati, oni nisu skloni da se prekida rad Sabora.

Na pitanje treba li rigorozno kažnjavati prekršitelje samoizolacije, Grmoja kaže da to svakako treba, volio bi da je Vlada već donijela takve mjere. Smatra da Vlada predlaže mjere koje nisu funkcionalne, a mogu ograničiti osnovna ljudska prava i slobode.

Kontrola mobitela: na koga se sve ta mjera treba odnositi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke europske države već su uvele kontrolu mobitela, Bačić je govorio o njihovim iskustvima, a tu mjeru smatra poželjnom. Govorio je o zakonu o zaštiti pučanstva od zaraze, a tim je zakonom propisana karantena, zabrana okupljanja, slobode kretanja. Za kontrolu mobitela kaže da je “provedbena mjera koja kontrolira provodite li mjeru samoizolacije”.

Tihomir Vinković, HRT-ov dopisnik iz Bruxellesa, govorio je o oboljelima u Belgiji i mjerama koje se tamo provode. Vlasti tvrde da je virus u zemlju donesen sa skijanja. Opisivao je kako su u Belgiji rasle mjere opreza, uvedeno je izvanredno stanje, zabranjeno okupljanje, mjere su sve strože. Kaže da je u Belgiji ionako mnogo policajaca na ulicama, sada ih je još i više. Parlament ne radi, putem videokonferencija će donijeti nove mjere koje su ionako rigorozne. Kazna za npr. biti bez osobne može biti do 3000 €.

“Da ja moram u samoizolaciju, ne bi imao problem s time da me se prati”, smatra Grbin, dodajući da smatra da Vladin prijedlog nema takav mehanizam u sebi. I SDP je tražio da se poduzmu neke mjere – da se ograniči krug osoba na koje se odnosi mjera, da se definira rok, da se osobu obavijesti da ju se prati. Smatra da je, prema ovom prijedlogu, nejasno što će biti s podacima kada mjera prestane.

Bačić je rekao da uopće nije dvojbeno da se ta mjera treba odnositi samo na zaražene. Smatra da praćenje mobitela ne podrazumijeva ništa drugo osim lokacije – isključivo se prati lokacija u realnom vremenu.

“Znam gdje hodaš i gdje se krećeš”, rekao je Grbin, ne može primjenjivati na sve. Bačić dodaje da su već na sudu određena ograničenja kretanja – svaki zaraženi dužan je poštivati odluku da je u samoizolaciji.

“Idemo s time da se odnosi samo na one koji su u samoizolaciji”, rekao je Bačić.

“Bili smo cijelo ovo vrijeme pristojni i kooperativni kao oporba, podržali smo sve one mjere koje su razumne i nije točna konstatacija da kritiziramo Stožer i Vladu. Sve mjere koje su bile racionalne smo podržali, nemamo ništa protiv toga da se oštrije sankcionira sve prekršitelje samoizolacije, ali imamo protiv toga da se prate svi mobiteli svih građana. To je suluda i iracionalna mjera kojom Vlada, pod maskom borbe protiv koronavirusa, ide progurati nešto što ide kontra temeljnih ljudskih prava i sloboda”, rekao je Grmoja.

Grmoja dodaje da “ako ćete ići u smjeru da pratite samo one koji su u samoizolaciji, to nekako i možemo progutati i shvatiti.

Na pitanje je li ovo rat i treba li uvesti izvanredno stanje, Grmoja kaže da, budući da se većina pridržava uputa stožera, nema potrebe za izvanrednim ili ratnim stanjem. Vjeruje da je velika većina građana itekako svjesna kakva je situacija i pridržava se svih mjera i uputa.

Smatra da sve donesene mjere treba pratiti odgovarajuća Vladina podrška.

“Ako smo poduzetnicima zabranili rad, moramo ići s jačim mjerama koje će sačuvati hrvatsko gospodarstvo. U ovom trenutku ljudi daju otkaze i gase svoja poslovanja”, rekao je.

Zamolio je Bačića da predloži premijeru Andreju Plenkoviću da se ide s otpisom doprinosa i davanja malim i srednjim poduzetnicima i obrtnicima. Bačić smatra da su Vladine mjere promptno napravljene, sveobuhvatne, a Sabor ih je mogao donijeti zato što je Vlada stabilizirala financijski sustav RH i kroz ovakvu krizu se možemo nositi s ovakvim mjerama.

Završne riječi

“Ako ćemo se odlučiti na mjeru praćenja, ona mora biti ograničena na osobe kojima je određena samoizolacija ili karantena. Bilo bi mi puno draže da smo današnji dan proveli o raspravi kvalitetnih mjera za potporu gospodarstva (…) Mi ovakav zakon u ovom obliku podržati nećemo, ako vladajući budu inzistirali da se ovdje ne radi o ograničavanju temeljnih ljudskih prava i sloboda, morat ćemo tražiti od Ustavnog suda njegovu ocjenu ustavnosti”, završne su Grbinove riječi.

“Smatram da treba svakako poduzeti oštre mjere protiv koronavirusa. Mi smo mnoge te mjere podržali, one koje u racionalne. Ova nije racionalna, nema smisla pratiti mobitele svih građana. Isto tako, ovom prilikom molim Vladu da ide s konkretnijim mjerama, jačim mjerama prema našim obrtnicima, poduzetnicima. Cilj nam je svima očuvati radna mjesta”, zaključio je Grmoja.

“Treba imati više povjerenja u Vladu i u stožer civilne zaštite koji je u protekla dva mjeseca jako dobro upravljao ovom krizom. Nama se nije dogodio slučaj susjednih država zato što je Vlada na vrijeme i stožer civilne zaštite postupao sukladno pravilima struke i znanosti u svim mjerama koje su propisane”, zaključio je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.