Obilježavanje Međunarodnog dana prijevremeno rođene djece – Znate li s kojim rizicima i problemima se susreću?

Prerano rođena beba
Foto: Thinkstock

U Hrvatskoj se godišnje oko 2000 djece prijevremeno rodi, a njih 400 treba intenzivnu liječničku skrb, no svijest javnosti o problemima s kojima se susreću prijevremeno rođena djeca i njihovi roditelji vrlo je niska pa je vrlo važna edukacija svih u društvu, poručuje Klub roditelja nedonoščadi “Palčići” u povodu Međunarodnog dana prijevremeno rođene djece, koji se obilježava 17. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijevremeno rođenom djecom smatraju se sva djeca rođena prije 37. tjedna trudnoće. Stopa smrtnosti prijevremeno rođene djece u stalnom je padu, no djeca koja su rođena značajno prerano vjerojatno će imati ozbiljne i brojne dugoročne probleme.

Prerani porođaj jedan je od vodećih uzroka smrti novorođenčadi u razvijenim i nerazvijenim zemljama, te drugi po redu, odmah poslije upale pluća, uzrok smrti djece do pete godine starosti.

Na inicijativu Kluba roditelja nedonoščadi “Palčići” u 24 grada koji će sudjelovati u obilježavanju Svjetskog dana prijevremenog rođenja puštaju se ljubičasti baloni, kao simbolični znak prijevremeno rođene djece u Hrvatskoj. Ljubičasta boja predstavlja osjetljivost i iznimnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U akciju se ove godine uključio i grad Ogulin, na inicijativu mame jednog od najmanjih ogulinskih “palčića”, tako da će u četvrtak u Gradskoj knjižnici biti održano predavanje o prijevremenom rođenju i važnosti rane intervencije. U petak u 17 sati u 24 grada bit će upaljena ljubičasta rasvjeta i osvijetljeno pročelje ogulinske Frankopanske kule, a posjetitelji pustiti ljubičasti balon u čast svih “palčića”.

Klub roditelja nedonoščadi “Palčići” osnovan je na inicijativu roditelja i zdravstvenih djelatnika s ciljem osvješćivanja, edukacije i pomoći roditeljima prijevremeno rođene djece, a u Hrvatskoj se obilježava osmu godinu zaredom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.