Obiteljske tvrtke Kuščevićevog oca i brata na listi srama zbog neplaćanja poreza

Foto: fah

Ministar Lovro Kuščević nedavno je pustio u rad novi portal Državne geodetske uprave ‘Katastar.hr’, omogućujući građanima da na brz, lak i učinkovit način dobiju podatke o nekretninama – svojima ili tuđima. Na portalu su vidljive i katastarske čestice u vlasništvu samog ministra, s vidljivim nekretninama koje Kuščević nije upisao u katastar te za njih nije plaćao komunalni doprinos, odvoz smeća i druge troškove, kako je to primijetio profesor Josip Kregar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispostavlja se, međutim, da su problema s neplaćanjem poreza imali još neki članovi najuže obitelji ministra Kuščevića, prenosi tportal.

Kregar: Ponašanje ministra Kuščevića zloupotreba je funkcije

‘Ovdje se ne radi se o tome da je netko zabunom propustio upisati u katastar, koji predstavlja temelj za mnoge druge stvari. Dakle, nije upisan ni kao vlasnik u zemljišnim knjigama, ne plaća poreze i doprinose: čekajte, to je već dosta ozbiljna stvar. Kako jedan načelnik ne plaća svojoj općini ono što je dužan, kako jedan ministar ne plaća u državni proračun ono što je dužan kao posjednik imovine?’, izjavio je Josip Kregar, profesor na zagrebačkom Pravnom fakuktetu, za N1, dodajući da će ozbiljnog posla u ovom slučaju imati ne samo prekršajni sud, nego i Ministarstvo financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marcel Holjevac: Kuščević je prava slika Plenkovićevog HDZ-a – bogat, bahat, bezobrazan

Pogledajte Kuščevićevu kuću koju iznajmljuje turistima, a 11 godina je nije upisao u katastar

Neplaćanje poreza u obiteljskim tvrtkama

Problema s neplaćanjem poreza imali su Kuščevići i ranije, navodi Jutarnji list. Na takozvanoj listi srama svojedobno bila i tvrtka Kuščević d.o.o. čiji je vlasnik isprva bio Lovro Kuščević, a potom i njegov brat. Ministar ima, dva mlađa brata, blizanca, od kojih se jedan svojedobno pojavio i u reality showu ‘Big Brother’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U lokalnoj politici aktivan je i otac ministra uprave, Nenad Kuščević, koji je predsjednik Općinskog vijeća Općine Nerežišća, a čija je tvrtka Carrara Brač d.o.o. također imala problema s poslovanjem.

U veljači 2015. godine ‘brisana je iz sudskog registra jer isti nije tri godine za redom postupio po zakonskoj obvezi da objavi svoja godišnja financijska izvješća s propisanom dokumentacijom’. Tvrtka je bila registrirana za prodaju mramora i kamena, a doznajemo da se bavila i prodajom građevinskog materijala.

Na portalu Poslovna.hr dostupni su podaci o poslovanju Carrare Brač u razdoblju od 2000. do 2004. godine, a najveći prihod od čak 9,3 milijuna kuna zabilježen je 2003. godine, uz dobit od 47.600 kuna. Ministar Kuščević u toj je firmi bio voditelj prodaje, kako je naveo u jednoj od svojih biografija, navodi tportal.

‘U radnom vijeku vodio sam prodaju istodobno u dvije tvrtke, a nakon toga otvorio sam svoju tvrtku koja je imala do 13 uposlenih te je ostvarivala izvrsne poslovne rezultate. Poslovanje sam proširio na veleprodaju u okviru koje je moja tvrtka bila generalni zastupnik za Republiku Hrvatsku nekoliko talijanskih, slovenskih, BiH i hrvatskih tvornica. Nakon pobjede na lokalnim izborima i imenovanja na funkciju općinskog načelnika Općine Nerežišća, zbog izbjegavanja možebitnog sukoba interesa napustio sam mjesto direktora, a nedugo zatim i prodao tvrtku’, naveo je Kuščević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuščević: Nije mi neugodno

Prema informacijama Telegrama, Kuščević je 2015. godine, dok je još bio načelnik općine Nerežišća, podigao štalu u zoni koja nije građevinska, a onda je izmijenio Prostorni plan tako da štale mogu postati kuće.

Ministar nije imao stoku zbog koje bi mu ta štala bila potrebna, no danas navodi da je imao kokoške.

“Niti malo mi nije neugodno, žao mi je što sam to zaboravio i propustio, ne radi se o skrivanju”, kazao je novinarima Kuščević nakon što je otkriveno da kuća koju iznajmljuje za više od 2 tisuće kuna dnevno nije uvedena u katastar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.