Obljetnica napada – U bombardiranju Osijeka 3. travnja1992. ubijeno 20 civila i preko 100 ranjeno

Osijek nikada neće biti Osek

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. travnja 1992. u napadu velikosrpskih snaga izvršen je topnički napad na grad Osijek i njegove stanovnike.

Toga dana sirene u Osijeku su ponovno oglasile uzbunu za grad koji je već mjesecima bio pod opsadom srbijanske (para)vojske i JNA. U ratnom zločinu i žestokom bombardiranju grada poginulo je 20 stanovnika Osijeka i preko 100 ranjeno.

U obrani grada Osijeka poginulo je 1260 hrvatskih vojnika i civila, a ranjeno preko 5000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U selima i mjestima osječke okolice u Baranji, Ernestinovu, Laslovu, Tenji, Ćelijama, Antunovcu, Bijelom Brdu, Sarvašu i drugima počinjeni su brojni ratni zločini nad Hrvatima, Mađarima i drugim nesrpskim stanovnicima.

Osijek tijekom Domovinskog rata

Tijekom Domovinskog rata (1991.), posebno nakon pada Vukovara u studenom 1991., srpske paravojne snage i Jugoslavenska narodna armija (JNA) prodiru nadomak grada. Grad je bio ratno ugrožen još mnogo prije. 11. srpnja 1991. je osječki MUP RH nakon 10-satne akcije uhitila skupinu srpskih terorista. Pod topništvom JNA i četnika Osijek trpi znatna razaranja, ali obrana grada se uspijeva održati. Prije rata u Osijeku je na nekoliko lokacija bio smješten garnizon JNA pod imenom 12. proleterska mehanizirana brigada u sklopu 1. vojne oblasti sa sjedištem u Beogradu, a u sastavu tzv. Tuzlanskog korpusa.

Na čelu garnizona, koji je nosio ime partizanskog narodnog heroja Milana Stanivukovića, nalazio se tada pukovnik JNA Bora Ivanović zvani Konj, koji se ne samo tijekom boravka u Osijeku već i nakon izlaska iz grada aktivno uključio u rat protiv Hrvatske. Protiv pukovnika bivše JNA Bore Ivanovića (67), zvanog Konj, policija je 2011. podnijela kaznenu prijavu zbog ratnog zločina protiv civila i ratnih zarobljenika na osječkom području. “On je kao zapovjednik XII. proleterske mehanizirane brigade bivše JNA, te pridružene jedinice teritorijalne obrane i srpske dobrovoljačke garde počinio kaznena djela tijekom Domovinskog rata na području Antunovca, Ernestinova, Laslova i farme Orlovnjak, na štetu civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika”, piše u optužnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još u studenome 2009. DORH je u suradnji sa sudom u Haagu podigao optužnicu protiv Ivanovića i još 12 oficira koje se tereti da su u razdoblju od lipnja 1991. do svibnja 1992., bez ikakve vojne potrebe izdavali zapovijedi da se iz različitih oružja puca po Osijeku i drugim neokupiranim naseljima uz liniju razdvajanja, što je uzrokovalo i smrt nevinih civila i u ovom topničkom napadu prije 23 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.