Obmanjivanje javnosti: Iako Bačić i Milić tvrde suprotno, smijenjeni članovi Uprave INA-e imaju dobre izglede sudskim putem dobiti otpremnine?

plenković uprava INA-e
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Nakon sastanka parlamentarne većine predsjednik Kluba HDZ-a Branko Bačić rekao je u utorak kako će u srijedu biti razriješena dosadašnja tri i imenovana tri nova člana Uprave INA-e koji su dobili potporu, kao i da su se suglasili oko toga da je potrebno provesti raspravu o promjeni modela upravljanja, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Hrvatski članovi Uprave Ine ne daju se iz fotelja; među njima je muž bivše Plenkovićeve ministrice, članice uprave Podravke

 

Kazao je da razriješeni članovi Uprave INA-e, prema Vladinom prijedlogu, neće imati pravo na otpremnine dodavši kako će nove članove Uprave imenovati Nadzorni odbor tvrtke.

Upitan na temelju čega će razriješenim članovima Uprave biti uskraćene otpremnine, Bačić je odgovorio da Nadzorni odbor ima zakonsku mogućnost za to, no da ne bi ulazio u moguće pravosudne implikacije takve odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Slagalica oko članova Uprave INA-e napokon gotova: Stara postava grčevito se drži, Bačić tvrdi da će ostati bez otpremnine

Trojica novopredloženih članova uprave Ine dobila su potporu vladajuće većine i u srijedu će ih imenovati NO.

Dodao je kako je Uprava INA-e odgovorna za poslovanje INA-e, a da je drugi segment kaznena odgovornost za nanošenje štete INA-i, i to će odraditi pravosudni dio.

“Iako prema saznanjima pravosudni dio ne obuhvaća vrh upravnog dijela Ine, očekivali smo i tražili njihovu ostavku”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Potrebno je provesti raspravu o promjeni modela upravljanja INA-om kako se ne bi događale situacije da se na nižim razinama odlučuje o poslovima koje imaju velike financijske implikacije na poslovanje INA-e, a da se o tom ne raspravlja na vrhu same upravljačke strukture tvrtke. Jasno smo komunicirali da će se na razini Vlade, Ministarstva gospodarstva i MOL-a trebati otvoriti rasprava o načinu upravljanja”, poručio je Bačić.

Stoga je, dodao je, imenovanje novih članova Uprave jedan dio koji treba obaviti, a drugi kako se ne bi ponavljala (ne)djela i moglo bolje pratiti samo poslovanje INA-e.

Odgovarajući na pitanje novinara rekao je kako nije dobro da su određene razine upravljanja u INA-i izvan nadležnosti samog upravljačkog vrha tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada se pokazalo da su te naše primjedbe apsolutno opravdane i da je došlo vrijeme da se izmijeni način upravljanja INA-om, da se uspostavi onaj koji će biti primjeren takvom trgovačkom društvu gdje neovisno o udjelu vlasništva mora imati ‘uzde’ upravljanja potpuno u svojim rukama, ne da se to premošćuje nižim razinama koje postavlja većinski ili bar malo većinski vlasnik. To je jedino opravdano”, kazao je Bačić.

Glasnogovornik Vlade: Neće dobiti otpremnine

Glasnogovornik Vlade Republike Hrvatske Marko Milić bio je gost Pressinga na N1 televiziji.

 

‘Još gore, nisu se ni oglasili u ovih nekoliko tjedana. Imamo jednu navalu medijskog interesa za ovu aferu i niz odgovora koji se traže. Kako se moglo dogoditi da takav novac iscuri van, da se tako prodaje plin – jednima za ovu cijenu drugima za drugu i to pogotovo u ovakvoj energetskoj krizi kojoj svjedočimo i sva pitanja idu na Vladu, a Uprava koja je odgovorna za poslovanje kompanije šuti, ta činjenica za nas je već neprihvatljiva’, kazao je Milić na N1.

Dodao je da neće dobiti otpremnine i da ne vjeruje da imaju temelja za tužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uprava INA-e

Predloženi treći član Uprave Ine bit će Marin Zovko, inače dosadašnji član uprave Plinacra. Ovaj prijedlog stiže nakon što je prošloga tjedna od kandidature iz osobnih razloga odustao Emanuel Kovačić, a sada očekuje i za ovaj tjedan najavljen sastanak Nadzornog odbora INA-e na kojem bi trebali biti razriješeni hrvatski članovi uprave.

Plenković o odgovornosti članova uprave INA-e i otpremninama

Kako smo u ponedjeljak čuli od premijera Andreja Plenkovića, oni bi trebali biti razriješeni bez otpremnina, navodi HRT.

“Moram priznati da sam itekako zatečen činjenicom da se nitko od njih uopće nije oglasio ova četiri tjedna, što je po meni još gore. Imate megaaferu oko koje svi mi, koji najmanje imamo doticaja s time, moramo nešto tumačiti, a oni koji su dobili naše povjerenje, na naš prijedlog da budu članove uprave, o tome nisu rekli ništa. Bit će razriješeni na sjednici nadzornog odbora. Ima načina, može se dogoditi da ne dobiju otpremninu”, kazao je Plenković u ponedjeljak.

O odgovornosti uprave INA-e Plenković je ocijenio je da je riječ o nekoj vrsti objektivne odgovornosti.

“Nismo mi te ljude postavili da netko od njih počini kazneno djelo. Možda nisu vidjeli, možda je način upravljanja takav da do njih informacije ni ne dolaze, sve ćemo to utvrditi. No ovo je neka vrsta objektivne odgovornosti. Ako vi dobijete povjerenje Vlade da budete imenovani u upravu Ine i ako vam Vlada kaže da je ovo vrijeme za povlačenje odgovornosti, što prevedeno na hrvatski jezik znači ostavku, onda netko tko je razuman, racionalan, poslovno sposoban shvaća koja mu se poruka šalje i poduzima adekvatan korak. Ako su Mađari shvatili poruku, nema logike da naši članovi nisu i ne odlaze sami”, poručio je.

Na koji način Vlada misli ostaviti bivše članove uprave INA-e bez otpremnine?

U Vladi najviše nade polažu u ugovore koji svaki od članove Uprave ima. Pitanje je, je li ono što je zasad poznato javnosti dovoljno snažan razlog da bez toga članovi ne bi mogli tražiti zadovoljštinu kasnije na sudu te tražiti naknadu zbog povrijeđenih materijalnih prava, navodi dnevnik.hr.

U ugovorima, navodno, postoji stavka prema kojoj ih se može kazniti i ostaviti bez otpremnine ako dođe do veće povrede dužnosti.

To ne znači da oni, svejedno nakon što se situacija na Nadzornom odboru u srijedu rasplete, neće tražiti zadovoljštinu na sudu i da to neće završiti u njihovu korist.

To bi pogotovo mogao biti slučaj s relativno dvoje mladih članova Uprave – Barbarom Dorić i Darkom Markotićem.

Niko Dalić je relativno blizu mirovine. Pitanje je hoće li on ići u takvo sudsko natezanje, iako je njegova otpremnina, prema nekim izvorima u INA-i, znatno veća u odnosu na spomenutih dvoje članova, zaključuje dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.