Subota, 17 svibnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:
NEDOUMICE

Obvezni vojni rok: Kolika će biti naknada, što je sa studentima i prizivom savjesti?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je spremno za početak provedbe temeljnog vojnog osposobljavanja. Obvezni vojni rok služit će se u tri vojarne: u Požegi, Kninu i Slunju. Prvi ročnici tamo bi trebali stići u listopadu. I to nakon što se u Saboru potvrdi Zakon o obrani i službi u Oružanim snagama. Ministar obrane i potpredsjednik Vlade Ivan Anušić i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid već su obišli prostore za buduće osposobljavanje na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik” u Slunju.

Nedoumica i dalje ima. Kako bi ih umanjio ili uklonio, MORH je odgovorio na pet pitanja. Odgovore donosimo u nastavku.

>Detalji vojnog roka: Plaća 1100 eura, nekoliko menija i mobiteli dozvoljeni

Dobna granica za obvezni vojni rok

Kada će biti upućeni prvi pozivi budućim ročnicima i kojima za vojno osposobljavanje?

Navedenim prijedlogom izmjena i dopuna zakona predviđeno je upućivanje novaka na temeljno vojno osposobljavanje (TVO) u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina života, prema broju novaka koji određuje Ministarstvo obrane na temelju propisanih kriterija, a iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19 godina života, a najkasnije do navršene 30 godine života, u skladu s brojem novaka koji određuje Ministarstvo obrane.

Tri vojarne

U koliko će se turnusa/kontigenata godišnje provoditi vojno osposobljavanje i u kojim vojarnama?

Temeljno vojno osposobljavanje provodit će se u vojarnama u Kninu, Slunju i Požegi. Očekuje se da će na godišnjoj razini obuku proći pet naraštaja po 800 kandidata, dakle godišnje oko 4000 ročnika. Moguće je da će biti i više ročnika, a Ministarstvo obrane i Oružane snage imat će osigurane kapacitete i za veći broj onih koji žele služiti temeljno vojno osposobljavanje.

Trajanje i novčana naknada

Koliko će trajati vojno osposobljavanje, koliku će novčanu naknadu ročnici dobiti za to vrijeme i što će biti s onima koji su zaposleni?

Obuka će trajati dva mjeseca. Ročniku koji je zaposlen i koji će biti na temeljnom vojnom osposobljavanju, miruju prava iz radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu. Zaposleni ročnik ne može i ne smije dobiti otkaz zbog pohađanja temeljnog vojnog osposobljavanja i takva kategorija ročnika će primati novčanu naknadu koja iznosi mjesečno oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme na TVO-u ući u radni staž. Isto tako, nezaposleni ročnici za vrijeme temeljnog vojnog osposobljavanja imat će pravo na mjesečnu plaću u iznosu oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme ući u radni staž.

Osobe koje završe temeljno vojno osposobljavanje imat će i prednost pri zapošljavanju u državnim tijelima i tijelima jedinica lokalne samouprave. To su glavni benefiti koje smo predvidjeli kako bismo motivirali služenje temeljnog vojnog osposobljavanja.

Što je sa studentima?

Hoće li obveznici koji upišu fakultet imati pravo na odgodu vojnog roka i koliko dugo?

Studentima je omogućena odgoda temeljnog vojnog osposobljavanja za vrijeme studiranja, a najdulje do navršenih 29 godina života.

Priziv savjesti

Što će biti s onima koji se pozovu na prigovor savjesti?

Što se tiče prigovora savjesti, riječ je o ustavnoj kategoriji koja je regulirana člankom 47. Ustava Republike Hrvatske, u kojem stoji da je prigovor savjesti dopušten onima koji zbog svojih vjerskih ili moralnih razloga nisu pripravni na izvršavanje vojničkih dužnosti u Oružanim snagama.

Osobe koje iskažu prigovor savjesti služit će civilnu službu te je i taj dio predviđen zakonom, a što bi prema prijedlogu zakona dijelom trebalo biti nadležno Ministarstvo unutarnjih poslova, a dijelom jedinice lokalne samouprave, javlja N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/N1

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci