Posljednjih dana kao da se ponovno vodi rat, no ovaj put riječ je o “ratu” oko proslave Oluje, najpoznatije i najveće operacije Hrvatske vojske koja je postala jednim od simbola Domovinskog rata. U 20. godini od Oluje vodi se rasprava o tome treba li se vojni mimohod održati u Zagrebu na isti dan kad se organizira i proslava u Kninu.
Vlada je u četvrtak, 7. svibnja, na sjednici donijela odluku o osnivanju državnog odbora za proslavu Oluje, a među članovima Odbora nalaze se ministar obrane Ante Kotromanović i ministar branitelja Predrag Matić.
Za razliku od premijera Milanovića, koji tvrdi kako ne može vjerovati da se netko protivi svečanom mimohodu u Zagrebu na Dan pobjede, predsjednica Grabar Kitarović predložila je da se on održi iduće godine na Dan Oružanih snaga RH, kako bi 5. kolovoza svi bili jedinstveni u Kninu te zajedno odali počast hrabrosti i žrtvi branitelja.
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi postavlja pitanje zašto Vlada odjednom u zadnjoj godini mandata želi mijenjati ustaljenu tradiciju proslave Oluje u Kninu?!
ZUV HGP ističe kako bi u Kninu i svim hrvatskim gradovima, na Dan pobjede trebale visjeti hrvatske zastave te bi svaki grad trebao ponosno obilježiti taj dan. Oni ističu kako je micanje središnje proslave iz Knina potpuno neshvatljiv i nepotreban potez Vlade.
“Na Skupu zajedništva 2. svibnja hrvatski branitelji pokazali su zajedništvo s hrvatskim narodom, isto ono zajedništvo koje je 90-ih obranilo Hrvatsku od velikosrpske agresije. Stoga nas posebno žaloste ovakvi pokušaji razjedinjenja, i to baš na Dan pobjede kada bi zajedništvo trebalo biti najviše izraženo i kada bismo svi trebali biti sretni i ponosni zbog oslobođenja Domovine” – stoji u priopćenju Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi.
Iz Zbora poručuju kako su zabrinuti zbog ponašanja vladajućih koji Zakon o obrani žele uzdignuti iznad Ustavnog zakona. Naime, prema Ustavu Republike Hrvatske čl. 100: “Predsjednik Republike vrhovni je zapovjednik Oružanih snaga.” To znači da premijer i Vlada nemaju pravo donijeti odluku o izlasku vojske na ulicu, jedina osoba koja to može učiniti je predsjednica Republike.
Ako bi Vlada ignorirala Ustavni zakon po ovom pitanju, izvođenje vojske na ulice smatralo bi se svojevrsnim pučem dijela izvršne vlasti kao i izazivanjem Ustavne krize.
ZUV HGP naglašava kako ih ovakva odluka Vlade ne iznenađuje jer je trenutna vladajuća stranka 2001. godine zajedno s tadašnjim predsjednikom Stjepanom Mesićem umirovila hrvatske generale zbog pisma u kojem su iskazali svoje neslaganje s haškim optužnicama. Sada ponovo ta ista stranka traži od hrvatskih generala da otkažu poslušnost vrhovnoj zapovjednici, predsjednici Kolindi Grabar Kitarović.
“U situaciji kada premijer i ministar izvode vojsku na ulice bez odobrenja vrhovne zapovjednice i kada se pokušava u hitnom postupku promijeniti postojeći Zakon o oružanim snagama kako bi ministar obrane zapovijedao Oružanim snagama umjesto predsjednice, mi hrvatski vojnici i policajci izražavamo izrazitu zabrinutost” – poručili su iz Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi.
U hrvatskoj državi koja je članica EU i NATO saveza, izvođenje vojske na ulicu bez odobrenja vrhovne zapovjednice može se smatrati pripremnom vježbom za državni udar pod krinkom mimohoda. Iz Zbora su upozorili kako su slični scenariji već viđeni u svijetu i da je krajnje vrijeme da se hrvatska javnost upozori na ovakav pokušaj destabilizacije same države.
Tekst se nastavlja ispod oglasa