Za ponedjeljak u 14 sati, na kućnoj adresi, Mogilska 5 u Zagrebu najavljena je deložacija obitelji Cvjetković koja ima devet članova. Novi je to datum deložacije nakon što je odgođena 19. veljače 2015. godine kada je oko 150 članova Živog zida od jutra pokušavalo spriječiti deložaciju.
Odvjetnik Vladimir Gredelj, punomoćnik djece Paule, Marka, Ivana, Lucije i Jelene te jednogodišnjeg unuka Roka, poziva hrvatsku javnost na “izražavanje građanskog neposluha” u predmetu ove deložacije.
“Najveći gubitnik neće biti obitelj Cvjetković nego građani”
Pita li se vrijedi li pravilo iz Zakona o sudovima “Svatko u Republici Hrvatskoj dužan je poštivati pravomoćnu i ovršnu odnosno izvršnu sudsku odluku i njoj se pokoriti”, čak i kada sud krši Ustav koji jamči “Dom je nepovrediv”, u slučaju izbacivanja devet članova obitelji Cvjetković.
“Izbacivanje građana iz njihova doma, čin je barbarizma . Kad to čini država na temelju protuustavne odluke suda, tada se radi o institucionalnom barbarizmu”, poručuje Gredelj.
Smatra da, uspije li sud provesti deložaciju, “najveći gubitnik neće biti obitelj Cvjetković već mi građani koji vjerujemo da su pravda i savjest iznad poziva države da budemo poslušni podanici”.
“Biti će to pravi test za tijela državne vlasti da pred ukupnom hrvatskom javnošću , dokaže da se s pravom Hrvatsku naziva demokratskom državom, u kojoj oni koji je vode shvaćaju da je izražavanje građanskog neposluha tekovina istinskih demokracija , koja ih čini jačima i boljima”, poručuje Gredelj.
Kako je došlo do deložacije?
Problemi obitelji Cvjetković počinju devedesetih kada je oca prevario poslovni partner nakon čega mu je blokirana imovina te je uslijedio stečaj. Sada se deložacija provodi zbog duga Tomislava Cvjetkovića prema banci iako je, kako tvrde, sudski vještak utvrdio da dug ne postoji već je preplaćen.
Kuća im je prodana zbog nemogućnosti povrata duga Croatia banci, a oni, kako tvrde, nisu ni znali da je do prodaje došlo jer obavijest o dražbi nisu dobili.
S obzirom kako je Marija Cvjetković, supruga Tomislava Cvjetkovića vlasnica pola kuće i pola zemljišta ovrha se nije mogla provesti nad cijelom kućom, tako da smatra i da su joj ugrožena ljudska prava. Ona je 2003. tužila Croatia banku, a tri godine kasnije dobila je presudu u svoju korist koju je potvrdio i viši sud, međutim nije mogla dobiti žig pravomoćnosti.
Prvi put je deložacija odgođena jer je odvjetnica obitelji Cvjetković zatražila izuzeće sutkinje. Pozivali su se na nelegalno provedenu dražbu kuće.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah