Oglasio se Thompson: ‘Pozdravljamo Vas sa starim hrvatskim pozdravom kojeg smo koristili u Domovinskom ratu’

Foto: Fah

“Pozdravljamo Vas sa starim hrvatskim pozdravom kojeg smo s ponosom koristili u Domovinskom ratu. ZA DOM SPREMNI!”, poručeno je u srijedu sa službene Facebook stranice popularnog pjevača Marka Perkovića Thompsona, uz objavu snimke s Thompsonova koncerta na kojemu pjeva ‘Čavoglave’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marko Perković Thompson suočavao se s brojnim pokušajima zabrane ove pjesme zbog uzvika koji se u njoj nalazi – Za dom spremni.

Tako je, komentirajući kontroverzne preporuke Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima., pojasnio okolnosti u kojima je pjesma nastala te zbog čega se uzvik ‘Za dom spremni” nalazi u njoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pjesma je nastala u Domovinskom ratu i nema nikakvu poveznicu s totalitarnim režimima iz prošlosti. Uzvik “Za dom spremni” nije korišten samo u pjesmi “Bojna Čavoglave”, nego su ga koristili hrvatski branitelji iz gotovo svih postrojbi od početka Domovinskog rata pa sve do njegovog kraja, a postrojbe HOS-a su taj poklič uzele kao svoj službeni pozdrav. Kako su ga koristile postrojbe u Domovinskom ratu, tako sam ga i ja 1991. uvrstio u pjesmu koja je bila budnica i odigrala važnu ulogu u podizanju morala hrvatskim braniteljima, a koja i danas njeguje uspomenu na to vrijeme u kojem se stvarala Hrvatska država.To je jedina prava istina, a sve drugo je manipulacija od strane jugokomunističkih grupacija”, objasnio je Thompson.

Predsjednica promijenila mišljenje

Podsjetimo, prije nekoliko dana predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je na medijskoj konferenciji u povodu četiri godine od svečane inauguracije promijenila prijašnji stav te kazala kako je pogriješila vezano za pozdrav “Za dom spremni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pogriješila sam kad sam rekla da je to povijesni pozdrav jer mi je to više puta rekao netko od savjetnika. Međutim, prihvaćam činjenicu koju su rekli povjesničari da to nije stari hrvatski pozdrav”, rekla je u subotu.

Ovu je izjavu za portal Narod.hr prokomentirao i prof. dr. Andrija Hebrang.

“U Domovinskom ratu pozdrav Za dom spremni bio je antifašistički pozdravNaši mladi ljudi borili su se protiv srpsko-crnogorske agresije, koja je imala sva obilježja fašizma, uključivši strategiju ubijanja civila kao primarni cilj. To dokazuje i naša evidencija identificiranih civilnih žrtava i to je jedini rat u kojemu je ubijeno više civila nego vojnika. Sve sam dokumentirano i u knjizi “Zločini nad civilima u srpsko-crnogorskoj agresiji na Republiku Hrvatsku”. Svatko tko je početkom devedesetih pratio politiku znao je da dolazi rat u kojem je Hrvatska unaprijed svjesno i namjerno razoružana. Podsjećam da je Račan neposredno pred izbore, razoružao Hrvatsku, a na scenu je tada stupio Budimir Lončar, tadašnji ministar vanjskih poslova Jugoslavije, i u Vijeću sigurnosti UN-a isposlovao embargo na kupovinu oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po evidenciji i identifikacijama Glavnog sanitetskog stožera RH, srpsko-crnogorski agresor ubio je 7263 civila, od čega su 43,8 posto žene i 4,8 posto djeca. Dakle polovina ubijenih su žene i djeca! Njihova artiljerija srušila je 14 bolnica, uništila hrvatsko gospodarstvo za desetljeća unaprijed. Kao reakciju na taj fašizam ustala je hrvatska mladost koja je pozdravljala s pozdravom Za dom spremni. Hrvatska je stvorena i obranjena od srpsko-crnogorske fašističke agresije i to razdoblje bi se konačno trebalo primjereno vrednovati”, pojasnio je Hebrang.

(FOTO, VIDEO) Evo kako je dr. Andrija Hebrang za Narod.hr prokomentirao Predsjedničinu izjavu o ZDS

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.