Onečišćenje iz rafinerije u BiH: Ide li hrvatska Vlada konačno u rješavanje problema i zašto nije zatvorila dovod nafte?

Foto: snimka zaslona

Državni tajnik za energetiku Ante Čikotić izjavio je u središnjem HRT-ovom Dnevniku da se želi zahvaliti na vanjskopolitičkim nastojanjima predsjednice RH u rješavanju gorućih pitanja oko plina. “U Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, a i cijela Vlada, rješavamo intenzivno ovo pitanje već zadnja tri mjeseca”, rekao je Čikotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo pomoći građanima i s jedne i s druge strane da im osiguramo čisti zrak, kazao je Čikotić misleći na građane Slavonskog Broda i Bosanskog Broda. Jedini put u tom smjeru je modernizacija rafinerije putem plinofikacije. Hrvatska je jedini realni partner Bosni i Hercegovini, ali naša nastojanja nisu dovoljna. Moramo i s druge strane ubrzati procese. BiH mora i brže i jače odgovoriti na naša pitanja i zahtjeve. Mi smo spremni financirati dio do same interkonekcije”, dodaje državni tajnik za energetiku i ističe kako ne želi da građani budu žrtve nekih geopolitičkih previranja te da je ovo dobra prilika za BiH da krene u proces plinofikacije.

Govoreći o liberalizaciji tržišta plina Čikotić je rekao da su, nažalost, cijene plina na međunarodnom tržištu porasle. “Mi kao proizvođači plina imamo neke alate koje možemo iskoristiti. Ne želimo da se ta cijena prebije preko leđa građana. U finalnoj smo fazi pregovora sa svim sudionicima i u kratkom vremenu bi trebali izaći s tom cijenom, ali se nadam da ćemo je uspjeti obuzdati.”

Do liberalizacije tržišta plina došlo je zbog tužbe MOL-a prema Europskoj komisiji. “Mi smo pod mjerama i moramo ići u smjeru liberalizacije, ali imamo prostora da našoj industriji i građanima i dalje osiguramo uvjete koji su čak i bolji od tih tržišnih”, rekao je Čikotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje zna li se koliko će biti povećane naknade za obnovljive izvore i kako će to utjecati na račune za struju Čikotić je kazao da je bilo dosta spinova u vezi s tim u posljednje vrijeme. “Ako usporedimo cijenu od 31. prosinca 2016. godine s cijenom koja će biti idući mjesec onda ćemo demistificirati problem. Mi činimo sve da obuzdamo cijenu električne energije. I ove godine će biti smanjenje cijene električne energije u odnosu na 2016. godinu”, rekao je između ostalog Čikotić za središnji Dnevnik HRT-a.

U Dnevniku 3 gostovao je Mladen Sudar iz građanske inicijative Brođani za Brod. Rekao je da se danas nakon dugo vremena u Slavonskom Brodu može normalno disati. Međutim siječanj i veljača su bili katastrofalni – gore nego ikada, naglasio je. Ako im se ne ispune zahtjevi do travnja najavio je nastavak građanskog neposluha.

(FOTO) Kad će Plenković zatvoriti naftu Bosanskom Brodu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju u Slavonskom Brodu najbolje je objasnila dr. Željka Markić prošle godine na svom Facebook profilu.

“Prije 8 godina je u Bosanskom Brodu koji je pod kontrolom tzv. Republike Srpske ponovno počela raditi rafinerija. Od tada je zagađenje zraka u Slavonskom Brodu iznad dopuštenog i izdrživog. Ta je rafinerija izgrađena prije 30 godina, 1986. i nije uopće namijenjena preradi ovakve nafte kakvu danas prerađuje. Vlada Jadranke Kosor nije napravila ništa. Milanovića je obećavao 2012. riješiti problem u roku od 2 godine, onda je Zmajlović obećavao 2013. da rafinerija prelazi na plin. Ništa nije napravljeno.. Oreškovićeva, pa Plenkovićeva vlada ništa. Dodik kaže da zagađenje nama veze sa rafinerijom u Bosanskom Brodu, hrvatska komisija mlati praznu slamu, Brođani ne smiju otvarati prozore od smrada, o potencijalnoj karcenogenosti uopće neću govoriti. A cijelo vrijeme nafta koju Bosanski Brod prerađuje i stvara zagađenje zraka – u rafineriju dolazi preko Hrvatske, Janafom. Šesti grad po veličini u Hrvatskoj 8 godina ne može disati – i to ne zanima hrvatske politčare. I nije to bilo koji grad. To je onaj Slavonski Brod na koji su se svaki dan srpske snage katapultirale tisuće granata, ubijajući djecu na putu za školu ili vrtić, a ljudi su tamo i dalje živjeli i branili – i sebe i Hrvatsku.

Evo prva 3 koraka koje Vlada – koja ne dopušta da joj susjedna zemlja truje građane – može odmah poduzeti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Javiti g. Dodiku da će u sljedeći ponedjeljak Vlada RH zatvoriti dovod nafte Janafom rafineriji u Bosanskom Brodu – prvo na 7 dana, da Brođani dobiju malo kisika, a možda i duže – ovisno o konrektnim koracima BiH političara.
2. Zatražiti g. Dodika da u roku od 3 dana sazove sastanak svojih stručnjaka – iz BB rafinerije – i hrvatskih – iz riječke rafinerije – pa da odmah odrede konkretne mjere i rokove koje će poduzeti da rafineriju moderniziraju ili zatvore. Kratkoročne i dugoročne.
3. Danas naložiti Hrvatskoj komisiji za pregovore sa BiH -koja bezuspješno pregovora već godinama – da se preseli u Slavonski Brod i od tamo radi. Vjerujem da će im smrad kojem su izloženi brođani pomoći da dođu do nekih konkretnijih prijedloga rješenja…”, napisala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.