Sabor: Oporba ne posustaje, stankama traže dolazak premijera zbog Agrokora

Foto: fah

Iako su na dnevnom redu Sabora izmjene Zakona o obveznim odnosima, oporba u četvrtak ne posustaje od nakane da nakon svake rasprave traženjem stanki dozove premijera Andreja Plenkovića u sabornicu kako bi im pojasnio detalje roll up kredita za Agrokor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tražimo da nam ministrica Dalić i premijer Plenković dođu objasniti okolnosti nastanka ugovora. Poruka je jasna: Ramljak je jači od Vlade, Vlada više ne upravlja Agrokorom, njime upravljaju fondovi pa bi se ‘lex agrokor’ mogao nazvati ‘lex fondovi'”, poručio je SDP-ov Arsen Bauk dodajući kako se Agrokor od danas treba zvati “Ramljakor”.

Mostovac Nikola Grmoja opetovano je upozoravao na potrebu za radom saborskog istražnog povjerenstva. “Ne aboliramo odgovornosti ni SDP-ove Vlade i želimo da svi odgovore na sva pitanja pred povjerenstvom”, poručio je Grmoja.

Jutros su izašli dokumenti s kojima hrvatska javnost nije bila upoznata i očito da u ovom procesu nije bilo sve transparentno. Povjerenika Ramljaka se može smijeniti samo uz katastrofalne posljedice za Agrokor i cijelo gospodarstvo, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za HSS-ovca Željka Lenarta sve što se događa oko Agrokora ravno je veleizdaji.

“Svi su govorili o svemoćnom Anti Ramljaku, a kolega Borić (HDZ) kaže da smo mi agenti banaka. Mi iz HSS-a ćemo biti agenti hrvatskog naroda i trudit ćemo se da raskrinkamo mnoge stvari”, poručio je.

HDZ-ov Josip Borić je optužbe iz redova oporbe nazvao neutemeljenim. “Mislim da par fraza od nekih oporbenih klubova možda jest interesantno medijski, ali ne rješava pitanje Agrokora”, poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opravdano je, kaže, postaviti pitanje jesu li neki iz oporbe namjerno stvarali politiku koja nas je možda trebala izručiti utjecaju jedne države izvan EU-a. “To bi kolega Bernardić trebao odgovoriti”, rekao je Borić.

Nakon stanki uslijedila je tek jedna kratka, petominutna rasprava o temi dnevnog reda, a oporba je potom ponovno zatražila stanku.

Saborska oporba predviđena SDP-om u četvrtak je održala ranije dano obećanje da će stankama opstruirati rad Sabora sve dok u sabornicu, zbog slučaja Agrokor, ne dođe premijer Plenković, pa je stanku zatražila jutros i po treći puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na djelu je scenarij koji će trajno oštetiti Republiku Hrvatsku”, ustvrdio je SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić.

“Po scenariju gdje je povjerenik Ramljak otvoreno priznao na press konferenciji da se susreo s predstavnicima fondova rizičnog kaptala i prije svog imenovanja on je zlouporabio povlaštenu informaciju jer osoba koja učini dostupnu povlaštenu informaciju drugoj osobi kažnjava se kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina”, rekao je SDP-ovac. Ramljak je, kazao je, omogućio fondovima rizičnog kapitala da dobiju povlaštenu informacijiu i otkupe obveznice od Agrokora u nominali koja je bila umanjena za 70 posto.

Samo jednom transakcijom fondovi rizičnog kapitala zaradili su, tvrdi, 60 posto, plus zarada u budućnost..

“Suprotno zakonu koji je donio Sabor, uveden je pojam vjerovničkog vijeća gdje fondovi rizičnog kapitala čine preko 30 posto ukupnih glasova, drugih 30 posto čine domaće banke koje su s fondovima rizičnog kapitala sudjelovale u prvoj tranši, a 30 posto su strane banke. Fondovi rizičnog kapitala u konglomeratu s domaćim bankama i ostalim iz te priče će odlučivati o svemu”,, uvjeren je Hajdaš Dončić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sberbanka će se, kaže, na hrvatsku žalost naplatiti od Agrokorove imovine u Srbiji, BiH i Sloveniji.

“Dogodit će se čerupanje najvrjednijih tvrtki iz koncerna Agrokor koji će morati delimitirati vrijednost svojih dionica kako bi se vjerovnici mogli iz te imovine naplatiti. Da se ovo dogodilo bilo gdje u istom bi trenutku i po američkom i njemačkom pravu, gospodin Ramljak završio u pritvoru, a rizični fondovi bi izgubili licencu”, poručio je.

Dolazak premijera i potpredsjednice vlade u Sabor prizvao je i ‘mostovac’ Miro Bulj.

“Gospodine Plenkoviću, nemate se čega bojati. Dođite i objasnite ugovor kojim se suspendira zakon koji je donio ovaj parlament. Premijer i ministrica gospodarstva moraju doći i reći imaju li uopće više utjecaja na povjerenika u Agrokoru. Da li suspenzijom lex Agrokora vlada i Sabor imaju još neki utjecaj u toj kompaniji”, pitao je Bulj.

Pozvao je predsjednika Odbora za nacionalnu sigurnost da zbog ugroze gospodarstva sazove sjednicu, a pozvao je i predsjednicu republike da sazove Vijeće za nacionalnu sigurnost.

HDZ-ov Josip Borić oporbi je poručio da bombardiraju javnost neistinama te ih je upitao jesu li oni agenti nekih banaka.

“Politika ‘tuk na utuk’ što se tiče stanki, možemo tako cijeli dan”, kometirao je Borić oporbenu inicijativu opstrukcije rada Sabora stankama.

“Ne bojimo se ni Mosta ni SDP-a i nismo nervozni. Podsjetit ću vas na vrijeme kad se mijenjao zakon o konverziji švicarskih franaka, nazivali ste nas agentima banaka, a zakon smo donijeli jednoglasno. Sad ja vas pitam čije vi interese zastupate u Saboru? Jesu li to možda neke banke kojima je ponuđeno da sudjeluju u onom kreditu pa su odbili”, pitao je.

“Nije istina da ugovor suspendira zakon. Prava vlade u odnosu na izvanrednu upravu utvrđena su zakonom i ni jedan ih ugovor ih ne može umanjiti”, poručivao je Borić.

Saborska sjednica je potom nastavljena raspravom o točkama dnevnog reda, ali je nakon 10-tak minuta oporba ponovno zatražila stanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.