Oporba u Saboru oštro o HERA-i i Žambokiju

Foto: fah

Državni tajnik Ministarstva gospodarstva Ivo Milatić pozvao je u petak Hrvatski sabor da prihvati Vladin prijedlog i razriješi predsjednika i člana Upravnog vijeća HERA-e kako bi se promptno pristupilo raspisivanju natječaja za izbor novih osoba na te dužnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– HERA funkcionira jer postoje tri člana Upravnog vijeća, postoji legalno izabrani zamjenik predsjednika Vijeća, rekao je Milatić u saborskoj raspravi da se, na osobni zahtjev, razriješi predsjednik Vijeća Danijel Žamboki, a zbog isteka mandata član Vijeća Dalibor Pudić.

– Pudiću je drugi mandat istekao 1. listopada, pa treba biti razriješen po sili zakona, dodao je državni tajnik.

– Zašto to nije napravljeno prije, s obzirom da zakon kaže da je Vlada dužna najmanje 30 dana prije isteka mandata člana Vijeća predložiti Saboru da ga razriješi i dostaviti obrazloženu listu kandidata za izbor novog člana? upitala je Anka Mrak Taritaš (Glas).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Tko je Danijel Žamboki koji se smijao zastupnici i dao ostavku nakon pljačke Ine? Bio je u HDZ-u, a u imovinskoj kartici ima bogatstvo

Milatić je odgovorio da se to dogodilo iz objektivnih razloga, odnosno situacije i odluka u HERA-i, te najavljuje da će doći i do drugih promjena.

– HERA je specifična institucija, treba vodi računa da funkcionira, kazao je.

Žamboki s čela HERA-e odlazi nakon što se on osobno, ali i sama Agencija, našla na udaru kritika javnosti zbog sporne uloge u davanju dozvole za trgovanje plinom tvrtki OMS, koja je bila jedna od ključnih poluga u organiziranju pronevjere Ininog plina uz štetu veću od milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da Sabor za ovaj petak nije predvidio glasovanje, Žamboki i Spudić bit će formalno razriješeni tek idući petak.

> Danijel Žamboki dao ostavku na mjesto predsjednika u HERA-i

– Ovo je jedna saga ili sapunica koja ima nekoliko epizoda, a ovo je jedna od epizoda. Zašto imamo raspravu o razrješenju predsjednika HERA-e? Imamo jer se u jednom trenutku na računu jednoga umirovljenika, kada je gledao izvode, vidio je pola milijarde kuna. Kada počnete klupko odmatati, onda smo došlo do teme plina. Oporba je tražila temetsku sjednicu jer smo mislili da je to izuzetno važno. Vladajući su rekli ne, imamo Odbor za gospodarstvo. Tamo je došao ravnatelj HERA-e, dosta sigurno i samouvjereno je krenuo raspravljati. Tamo mu je postalo jasno da je bivši, rekla je u raspravi Mrak-Taritaš.

– Dao je ostavku, ali ga za sada nitko ništa nije pitao, gdje si bio i što si radio. Ispostavilo se da je poduzeće dobilo dozvolu za rad mimo zakona. Poduzeće uspije sklopiti ugovore direktno s INA-om i uspiju izvući iz INA-e novac. Nakon toga se još pokušalo ovdje prezentirati od strane predstavnika Vlade da se krađa nije dogodila. Dogodio se kriminal, ali na vrijeme je uočeno i novac je blokiran. Ne može nitko reći da osoba koja je izdala dozvolu, da nije znala kome izdaje dozvolu. Ne može se reći da se u INA-i nije znalo s kime se potpisuje ugovor. Nitko ne može osporiti da premijer Andrej Plenković ne zna unutarnju i vanjsku politiku, no vodi lošu kadrovsku politiku. Gledajte tko je došao u Vladu u proteklih nekoliko mjeseci. Čovjek koji je ukrao novac iz mirovinskih fondova je u Vladi, rekao je Željko Pavić iz Kluba zastupnika Socijaldemokrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.