Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić komentirao je održavanje referenduma u Mađarskoj. Još je jednom istaknuo kako nema indicija da bi veliki migrantski val mogao opet stići k nama, piše HRT.
Dodao je i da Europa, a s njom i Hrvatska, ima smjer različit od onog mađarskog. “U ovom trenutku, naglašavam po ne znam koliko puta do sada, svi spoznajni podaci uopće ne upućuju na nekakav veliki migrantski val. Više bi išao prema zaključku da će ipak doći do sporazuma Turske i EU koji je jedna od ključnih stvari”, rekao je.
“Svjesni smo da Mađarska ima svoju specifičnu i zasebnu politiku kada je riječ o migrantima i migrantskoj krizi, međutim Europa ima jedan sasvim drugi smjer, težište europskog djelovanja kao zajedničkog rješenja je u kontekstu iznalaženja i saživljavanja sporazuma između Turske i EU i drugi smjer je zaštita vanjskih granica Europske unije”, dodao je Orepić.
Austrijski ministar vanjskih poslova: Europa treba odustati od plana raspodjele izbjeglica
Austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz rekao je u nedjelju kako bi Europska unija trebala odustati od svog “nerealnog” plana o raspodjeli izbjeglica po državama članica na dan kad Mađarska na referendumu glasa o njegovom odbacivanju.
Kurz je za njemačke novine Welt am Sonntag izjavio kako Europska unija treba odustati od inzistiranja na svom problematičnom sustavu kvota, odnosno planu raspodjele 160 tisuća izbjeglica diljem EU-a, od kojih je dosad preseljen samo mali dio.
“Taj cilj je totalno nerealističan”, smatra Kurz, upozoravajući kako bi neslaganje država o tom prijedlogu moglo zaprijetiti “koheziji čitave Europske unije”.
Još jedan problem je, ističe austrijski konzervativni ministar, u tome što “velik broj izbjeglica odbija otići u neke europske države.
Kurzovi komentari vjerojatno će biti dobro primljeni u Mađarskoj gdje je premijer Viktor Orban vodio kampanju protiv sustava obveznih kvota. Očekuje se da će na referendumu koji se održava u nedjelju mađarsko stanovništvo većinski glasati protiv tog prijedloga.
Kurz je bio suzdržan u kritici stava mađarske vlade, koji je u velikoj suprotnosti s politikom otvorenih vrata Angele Merkel.
“Postaje opasno kad neke članice Europske unije stvore dojam da su moralnije od drugih država”, istaknuo je austrijski ministar.
Na mađarskom referendumu do 17.30 sati izašlo 39,88 posto birača
Na referendumu o naseljavanju migranata u Mađarsku do 17.30 sati izašlo je oko 39,88 posto birača, prenosi mađarska novinska agencija MTI pozivajući se na izborno povjerenstvo.
Da bi referendum uspio potrebno je da na njega izađe više od 50 posto birača.
Mađari su u nedjelju počeli glasovati na referendumu na kojem trebaju odgovoriti na pitanje žele li dopustiti da Europska unija odlučuje o naseljavanju nemađarskih građana u tu zemlju bez odobrenja mađarskog parlamenta, dok se vlada premijera Viktora Orbana protivi obvezujućim kvotama za raspodjelu izbjeglica osmišljenim kako bi se olakšao teret južnim članicama EU-a.
Mađarski građani, njih oko 8,3 milijuna, pozvani su da od 6 sati ujutro do 19 sati na glasačkim mjestima daju svoj odgovor na pitanje o naseljavanju izbjeglica u zemlju, a njihov ih je premijer u subotu navečer još jednom pozvao da ispune svoju “zadaću” i pomognu vladi u borbi protiv odluka “elite iz Bruxellesa”.
Mađarska: Na referendum o izbjeglicama do 13 sati izašlo 23,56 posto birača
Tekst se nastavlja ispod oglasa