Otvorena pitanja i ideološka pozadina sukoba navijača Dinama i AEK-a u Ateni

aek
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock, Twitter (X)

Koliko je točno hrvatskih državljana, pripadnika navijačke skupine Dinama – BBB, u grčkom pritvoru, točno se ne zna. Dio njih, od prvotno 94 uhićena je pušten, tijekom jučerašnjeg dana pala su nova uhićenja navijača koji su pokušali na razne načine napustiti Grčku. No osim policijske statistike, važnija je pozadina ovih navijačkih sukoba koji su rezultirali mrtvim navijačem AEK-a i nekoliko ranjenih s obje strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčki mediji, a potom i hrvatski, odmah su za smrt 29-godišnjeg navijača AEK-a okrivili Bad Blue Boyse iako je istraga bila u najranijoj mogućoj fazi.

Foto: Fah

U srijedu su se pojavile informacije kako je nađen DNK koji pripada grčkom državljaninu vezano za ubojstvo 29-godišnjaka, no ako ishod istrage i ode na tu stranu, Hrvati su trajno obilježeni na grčkim ulicama.

Hrvati nepoželjni u Ateni

Reporteri hrvatskih medija koji su se zaputili u Atenu nakon huliganskog obračuna javljaju kako im se savjetuje da ne govore da su iz Hrvatske, a probleme je imala ekipa Nove TV kojoj su Grci željeli uzeti kameru, a sve je završilo uzimanjem kartice na koju su snimili materijal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, da bi se vidjelo širu sliku nezapamćenog obračuna u Grčkoj između navijača Dinama i bratskih im navijača grčkog Panathinaikosa te navijača nogometnog kluba AEK-a, treba sagledati kontekst.

Ovo je 13 ubojstvo u Grčkoj u kontekstu navijačkog nasilja

Grčka godinama muku muči s navijačkim obračunima, a ovo nije prvi puta da je ishod istih mrtva osoba. Prošle je godine ubijen je 19-godišnji navijač PAOK-a, a to je bila 12 smrt u huliganskom, navijačkom nasilju u Grčkoj od 1983. kada je zabilježen prvi takav slučaj.

>Državni tajnik za sport optužuje: Grčke službe glavni krivac za nerede

Uz to već drugi dan nakon nereda ‘pale su glave’ u grčkoj policiji jer nisu poduzeli ništa da spriječe sukob navijača iako su bili upozoreni da navijači iz Zagreba stižu u Grčku osobnim automobilima i kombijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Fah

Grčkoj je javnosti i vladajućim strukturama dakle u interesu za ubojstvo 29-godišnjeg navijača AEK-a okriviti nekoga iz Hrvatske.

Hrvatski navijači obično ne koriste noževe

Što se tiče ubojstva, u obračunu su se koristili noževi što nije ‘modus operandi’ BBB-a.
Hladno oružje koriste grčki i talijanski navijači u obračunima. Hrvatske navijačke skupine u obračunima koriste šake, boksere, palice…

Preminuli 29-godišnjak, prema izvješćima grčkih vlasti, izdahnuo je u bolnici nakon što je zadobio ozlijede arterije na ruci te izgubio previše krvi.

Te informacije ostavljaju otvorenima sve opcije, no najmanje onu da je stradao od ruke nekog hrvatskog navijača.

>Atena: Policija ima otiske ubojice, navodno se radi o grčkom državljaninu

Naime, s navijačima Dinama bili su i navijači prijateljskog im grčkog Panathinaikosa, stoga je i otvorena opcija da je 29-godišnjak stradao u obračunu s navijačima rivalskog domaćeg kluba.


U Grčkoj je hospitalizirano i nekoliko hrvatskih navijača, a prema medijskim napisima ispada da su ozlijeđeni samo navijači AEK-a.

Što radi hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova?

Mnogi po društvenim mrežama postavljaju pitanje što oko tolikog broja uhićenih hrvatskih državljana poduzima Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Za sada ništa jer prema propisima, MVEP pruža konzularnu pomoć tek kada uhićeni hrvatski državljani istu i službeno zatraži.

>Smjene u grčkoj policiji, oglasio se i naš MUP

Mnogi evociraju svesrdnu pomoć koju su hrvatski državljani uhićeni u Zambiji zbog optužbi za pokušaj trgovanja djecom dobili od hrvatske diplomacije.

MVEP se oko nereda u Grčkoj i uhićenja gotovo stotinu hrvatskih državljana nije uopće službeno oglasio iako je grčka policija uhitila i nekoliko naših državljana za koje se ispostavilo da nemaju veze s navijačima i da su obični turisti.

Foto: Fah

Loptica je prebačena na Ministarstvo unutarnjih poslova koje je jučer izvijestilo kako ‘u ovom trenutku nemaju povratnih informacija grčke policije o postupanjima prema hrvatskim državljanima te se prikupljaju obavijesti radi utvrđivanja svih okolnosti’.

Ideološka pozadina sukoba

Uz to, bitno je napomenuti i ideološku pozadinu navijačkog sukoba.

AEK je ljevičarski klub, njegovi navijači dio su tzv. bratskog trokuta najvećih ljevičarskih navijačkih klubova u koji spadaju, osim AEK-a i francuski Marseille te talijanski Livorno.

Zagrebački Dinamo i Panathinaikos spadaju na suprotnu stranu političkog spektra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.