Zastupnički dom parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u srijedu je izglasao zakon kojim zastupnici pretežito bošnjačkih stranaka pokušavaju urediti način provedbe rezultata izbora, ali su izvanrednu sjednicu bojkotirale stranke hrvatskog predznaka i optužile da se novim zakonom grubo ignorira presuda Ustavnog suda BiH.
Zbog takva ishoda izvanredno sazvane sjednice u Sarajevu očekuje se da će se nastaviti “trakavica” oko izmjena izbornih pravila za izbore zakazane za listopad.
Zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u parlamentu Federacije BiH predložile su Stranka demokratske akcije (SDA), Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), Demokratska fronta (DF), Savez za bolju budućnost (SBB) i Naša stranka (NS) pa je on u Zastupničkom domu i izglasan većinom koju čine njihovi zastupnici.
Najbitnije odrednice zakona su da bi u Dom naroda entitetskog parlamenta i nakon listopadskih izbora trebao biti biran barem po jedan zastupnik iz svakog naroda iz svih deset županija te se mandati utvrđuju i raspodjeljuju temeljem popisa iz 1991. godine.
Na taj način ove stranke pokušavaju popuniti “rupu” nastalu presudom Ustavnog suda BiH koji je 2016. godine izvan snage stavio odredbe Izbornog zakona BiH i koje su određivale način biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH.
Sud je presudom utvrdio da Dom naroda nije i dom županija pa nije ni prikladno pravilo po kojemu iz svake od njih mora biti biran bar jedan pripadnik svakog naroda u to tijelo entitetskog parlamenta.
HDZ BiH i HDZ 1990. protive se rješenjima koje su predložile bošnjačke stranke i njihovi zastupnici nisu ni sudjelovali u sjednici na kojoj se odlučivalo o tom zakonu.
“Ovim prijedlogom bošnjačke stranke predlažu rješenje koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim i na taj način grubo ignoriraju presudu Ustavnog suda BiH, dovodeći u pitanje njegov autoritet a samim time i ustavni poredak BiH”, stoji u izjavi koju je tom povodom objavio klub zastupnika HDZ BiH.
Ocijenili su kako je cilj bošnjačkih političkih stranaka “potpuno političko desubjektiviziranje hrvatskog naroda” što drže neprihvatljivim i stoga odbijaju sudjelovati u radu Zastupničkog doma do očitovanja Hrvatskog narodnog sabora BiH.
Da bi zakon stupio na snagu mora ga odobriti i Dom naroda u kojemu se hrvatske stranke mogu pozvati na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa i blokirati njegovo donošenje a mora ga i potpisati HDZ-ov predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara pa je izvjesno kako ni od ovog pokušaja uređivanja izbornih pravila u BiH neće biti ništa.