Odnosi Hrvatske i Slovenije i rješenje graničnog spora bili su tema emisije A sada Vlada na HRT-u, u kojoj je gostovala potpredsjednica Vlade i ministrica europskih i vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić. Osim o odnosima sa Slovenijom, urednik i voditelj emisije Tihomir Vinković sa šeficom diplomacije razgovarao je i o odnosima Hrvatske sa susjednim zemljama zapadnog Balkana, koje bi Hrvatska trebala nastaviti podupirati u težnjama za uključenje u europske integracije te o šengenskoj perspektivi naše zemlje.
“Jučer je bio važan dan. Mislim da je dobro je da je došlo do ovog novog sastanka, da je premijer Cerar došao u Zagreb. Iako se ostalo na vrlo sličnim pozicijama kao ranije, mislim da je jasno jedno – nema jednostrane implementacije, ne smije biti prema međunarodnom pravu. Dobro je da se razgovara i da se dijalog nastavlja. Zaključak na kraju je da se nastavlja dijalog na ekspertnoj razini”, rekla je.
“Arbitraža mora počivati na poštenju, poštivanju međunarodnih prava i uzusa – što je ovdje bilo na najgori način prekršeno. Mi nismo htjeli da do ovoga dođe, to je slovenska strana uzrokovala”, naglasila je.
Nakon što je predsjednik EK Jean-Claude Juncker rekao da je ovo minoran problem za EU i da je to bilateralni problem, kasnije je ipak ponudio ‘dobre usluge potpredsjednika Timmermansa’. “Ukoliko se ne nađe neko rješenje ili se obje strane dogovore da trebaju nekog posrednika, u ovom slučaju potpredsjednika EK Timmermansa – to je bio smisao ponude predsjednika Komisije. EK nema nadležnosti nad bilateralnim pitanjima, kao niti jedna institucija EU-a”, istaknula je.
“Interes EU-a je da se održi stabilnost u ovom dijelu Europe. U interesu mira je da se ova regija što brže razvije i integrira”, rekla je.
“Npr. između Belgije i Nizozemske postoji granično pitanje već 100 godina, oni to rješavaju u miru, nitko za to skoro ne zna osim stručnjaka koji se time bave”, navela je.
“Pitanje zajedničke obrane, odnosno obrambene suradnje postoji toliko dugo koliko i Europska zajednica. Sada je potpisan Pesco, Lisabonski ugovor je uveo novi tip suradnje – to je pojačana strukturirana suradnja. Pesco je prvo veće takvo područje sigurnosti i obrane”, istaknula je.
“Posao pristupanja Schengenu ima puno sastavnica, najzahtjevnija je infrastruktura – čuvanje vanjskih granica. Mi očekujemo da ćemo do kraja 2018. ispuniti sve uvjete. U interesu svih je da Hrvatska što prije pristupi Schengenskom prostoru”, rekla je Pejčinović Burić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.