Peternel: Domovinski pokret daje punu potporu liječnicima koji ne žele eutanazirati živo, nerođeno dijete

peternel
Foto: Fah

Igor Peternel, predsjednik Domovinskog pokreta Grada Zagreba, održao je konferenciju za medije na temu trudnice koja nosi teško bolesno dijete te Tomislava Tomaševića koji
je slavio ulazak partizana u Zagreb 1945.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Prva tema je najaktualnija, javna rasprava koja se vodi oko činjenice da imamo jedno bolesno, nerođeno dijete i majku koja je instrumentalizirana od strane aktivista, tj. aktivistkinja. Ona je objekt, a ne subjekt, gdje se zapravo pod krinkom bolesti tog jadnog djeteta pokušavaju voditi rasprave o dobro nam znanim temama abortusa, pravima, pro-choiceu, a sve u svjetlu nadolazećeg Hoda za život, ali i vrlo važnim događanjima u SAD-u, gdje se najavljuje potpuna zabrana pobačaja”, uvodno je rekao Peternel.

>Dok jedni prikupljaju novac za usmrćivanje bebe Čavajde u Sloveniji, vi možete uplatiti za suprotno – liječenje malog Grge

> Dr. Markić o slučaju Čavajda: Liječnici imaju 2 pacijenta – bebu Grgu i mamu Mirelu. Treba štititi oboje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ispovijed Ane Božinović: ‘U 6. mjesecu trudnoće rekli su mi da Iva ne može preživjeti…’

> Udruge Roda, Pa Riter, Solidarna i druge prikupljaju novac za usmrćivanje bebe Grge u Sloveniji

Peternel je naglasio kako je tu važno da je na sve to nasjeo i gradonačelnik koji je, smatra, dao potpuno neprimjerenu izjavu u kojoj se miješa u poslove struke, pogotovo u bolnici Sveti Duh, koja je u vlasništvu Grada Zagreba, gdje on, ističe Peternel, špekulira tko bi trebao ili ne bi trebao imati priziv savjesti. Poručio je da priziv savjesti imaju oni koji imaju savjest, priziv savjesti imaju oni koji imaju moralni problem s određenim zahvatom i zakon im dopušta imati tu moralnu dilemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peternel: Gradonačelnik se upetljao

”Mi kao Domovinski pokret dajemo punu potporu liječnicima koji imaju hrabrosti to javno i reći. Što se tiče ovog slučaja, a gradonačelnik se upetljao indirektno i direktno i u ovaj slučaj, ovdje se namjerno vodi razgovor, odnosno kampanje koje nemaju nikakve veze sa slučajem. Znamo da i zakon kaže, i struka, da se do 22. tjedna radi o pobačaju, a nakon toga se radi o porodu”, rekao je.

Peternel je dodao kako je trudnoća trenutno u 28. tjednu, dakle radi se o živom, nerođenom djetetu, te poručio kako u potpunosti shvaća da ne postoji niti jedan liječnik koji želi sudjelovati u takvom zahvatu, u zahvatu eutanazije i prijevremenog poroda. Pogotovo, objasnio je, što dolaze do njih i do javnosti informacije da se to dijete može i liječiti.

”Protiv smo toga da se majku instrumentalizira, protiv smo toga da se u sve to skupa uključuje i gradonačelnik. Ustav jasno štiti život, a, ne ulazeći sada u rasprave o abortusima, želim naglasiti da se ovdje ne radi uopće o toj raspravi, već se radi isključivo o 28. tjednu, dakle radi se o životu nerođenog djeteta koje ima pravo na život”, upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peternel: Manje ideologizirati, manje se baviti ideološkim temama

Peternel se osvrnuo i na proslavu tzv. oslobođenja Zagreba i rekao kako smo vidjeli i u subotu da se gradonačelnik Tomašević pohvalio da je bio na Trnjanskim krijesovima i da se borio protiv ustaša i slavio pobjedu protiv ustaša.

”Smatramo da bi se komunalni gradonačelnik i vlast koji su izabrani da nas štite od smeća, da nas štite od puknutih cijevi i od deficita gradskog proračuna, konačno trebali početi baviti tim temama, a manje ideologizirati, manje se baviti ideološkim temama, jer na koncu konca, ako i uđemo u to, ne znam kako nas to danas gradonačelnik štiti od ustaša”, izjavio je.

Smatra da bi Tomaševića prije trebalo upitati kad će početi štititi Zagrepčane od osloboditelja koji su te godine koju on slavi neke građane oslobodili od života, mnoge od slobode, većinu od privatnog vlasništva, a sve, dodao je Peternel, od ljudskih prava kojima je gradonačelnik toliko privržen i gdje je cijelu svoju karijeru izgradio navodno se boreći za ljudska prava.

”Netko tko se bori za ljudska prava ne može slaviti ulazak u Grad Zagreb vojske koja je građane oslobodila ljudskih prava, života i imovine i za idućih 45 godina uvela strahovladu bez mogućnosti izborne alternative”, zaključio je Peternel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selak Raspudić (Most): “Nisam za to da se pobačaj shvaća kao žensko emancipacijsko pravo, kao ni za ukidanje priziva savjesti”

Što se tiče Mosta, saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić u petak je govoreći o zakonskim izmjenama koje se tiču pobačaja, a o kojima se priča nakon što je u javnost dospjela priča Mirele Čavajde rekla je da nije za to da se “pobačaj shvaća kao žensko emancipacijsko pravo”.

“Ovo je jedna od najtežih tema uopće koja će doći na dnevni red Sabora, no to nije isprika da se od nje pobjegne. Ja nisam za zakonsku zabranu pobačaja, ali također nisam ni za to da se pobačaj shvaća kao žensko emancipacijsko pravo”, istaknula je Selak Raspudić.

“Trenutačno se nalazimo u društveno-političkim okolnostima gdje bi pobačaj kao sredstvo prekidanja neželjene trudnoće trebao biti već daleko iza nas u trenutku kada nam je poznato i vidljivo da život počinje začećem. Do toga trebamo doći promjenom svijesti, a bilo kakva zakonska intervencija neće uroditi jednakim plodom”, dodala je.

“Nipošto nisam za to da se liječnike koji se pozivaju na priziv savjesti tjera da ga ukinu kako bi obavljali pobačaj. Priziv savjesti je jedna od najvećih demokratskih tekovina i u Hrvatskoj još uvijek postoji dovoljan broj liječnika koji žele obavljati pobačaj tako da zakonska usluga može biti obavljena. U Zagrebu to ne bi trebao biti problem, a u manjim mjestima država treba osigurati da dođe liječnik kako osobe ne bi trebale o svom trošku putovati u drugi grad ako im zakon omogućava da obave pobačaj”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.