Petrinja: Zbog pada s krova poginuo volonter koji je rodbini dao vlastitu kamp kućicu

Foto: fah

U Petrinji je danas, oko 10 sati, za vrijeme radova, s krova pao muškarac koji je od zadobivenih ozljeda preminuo, javila je PU sisačko-moslavačka. Muškarac rođen 1963. godine, s područja je Vrbovskog, došao je pomoći, kao i mnogi drugi. Što se točno dogodilo – zasad samo neslužbene informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o 57-godišnjem Albinu Canjaru, bivšem specijalcu i umirovljenom časniku iz sela Mali Jadrč nedaleko Vrbovskog.

On je nakon pada preminuo od posljedica teških ozljeda. Vatrogasci Javne vatrogasne postaje Zagreb među prvima su uskočili pomoć kod reanimacije, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Fotograf iz Zagreba prvi je primijetio što se dogodilo. Znao je da smo blizu, dojurio je stotinu metara dalje, mi smo bili na krovu i pozvao nas u pomoć – pričaju vatrogasci iz Savske 1.

Vatrogasci su tada odjurili na adresu Gromovi 187.

– Kad smo došli, već su čovjeka susjedi reanimirali. Naš vatrogasac odmah je priskočio u pomoć, došao je HGSS i Hitna pomoć i mi smo se izmjenjivali na reanimaciji. Pomogli smo obitelji stradaloga da se sklone na toplo u naš automobil i nastavili reanimaciju. Trajalo je 40 minuta, možda i više jer u tom trenutku vrijeme stoji. Na reanimaciji smo se izmjenjivali vatrogasci, GSS i Hitna pomoć sve dok doktor nije rekao da je gotovo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Canajar je došao pomoći rodbini u Petrinju, a dovezao im je i kamp kućicu. Alpinisti iz HGSS-a upozoravaju da su krovovi jako skliski i da je to jako opasno za one koji nisu vični tom poslu.

Volonter velikog srca. Gdje god je trebalo pomoći, on bi bio među prvima. Vatrogasac na kojeg se zajednica mogla ponositi, i lovac koji je poznavao svaki metar okolne šuma i brinuo se za divljač. Čovjek koji je svoju domovinu volio više nego mnogi drugi. Tako su ga opisali stanovnici Velikog i Malog Jadrča kraj Severina na Kupi, gdje je preminuli volonter Albin Canjar živio i radio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Same riječi hvale za Albina ima i gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić, u čijem u sastavu Mali i Veliki Jadrč. Kaže da ga je poznavao, i da bio čovjek koji se uvijek stavljao na raspolaganje. – Samoinicijativno je otišao u Petrinju pomoći drugima. Izrazili smo sućut, sudjelovat ćemo u organizaciji sahrane i kupiti vijenac – kaže Mufić.

Luka Pešut, načelnik PU sisačko-moslavačke, rekao je kako se muškarac nalazio na aluminijskim ljestvama koje su bile naslonjene na krovište.

– U jednom trenutku se on s njima okliznuo i pao je tlo – rekao je Pešut i dodao da je ubrzo počela reanimacija.

Naložena je obdukcija s obzirom da je rodibna izjavila da je imao visoki tlak tako da u ovom trenutku ne možemo znati točan uzrok smrti dok se ne napravi obdukcija – rekao je Pešut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nemojte se neorganizirano penjati na krovove. Znam da je teško gledati svoju imovinu i muku, ali najteže je doći pred obitelj i reći da više nemaš najbližega. U toj pomoći možemo napraviti prestrašne štete, a s druge strane kad pogledamo da je čovjek izgubio život, onda ne postoje riječi da umanjimo bol. I onda kako pred te ljude?, komentirao je gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.

Kako je javio HTV-ov reporter za Dnevnik u podne, valja uputiti apel svima koji planiraju pomagati u Petrinji: raditi s oprezom, koordinirano sa stručnim službama. One će im odrediti gdje su korisni, a gdje bi mogli predstavljati opasnost za sebe i druge.

– Jer ovo što smo danas gledali u Petrinji nije dobro. Cijelo vrijeme je padala jaka kiša, krovovi su mokri. Ljudi se penju na krovove, a i samim vatrogascima je teško na krovovima ostati miran i stabilan, iako su profesionalci. I oni su imali lakše ozljede. Stoga, opreza nikad dosta!, poručuje reporter.

Dva vatrogasca ozlijeđena pri saniranju objekata

Vatrogasci i dalje pomažu nastradalom području Sisačko-moslavačke županije, a dvojica su ozlijeđena na terenu gdje rade u teškim uvjetima i na oštećenim objektima. Tako je dosad ozlijeđeno ukupno šest vatrogasaca. Vatrogasci su radili noćas, a nastavljaju i danas raditi na uklanjanju oštećenih dimnjaka, sanaciji krovišta, uklanjanju crjepova, osiguravanju ruševnih mjesta te drugih zadaća u svrhu spašavanja i zaštite ljudskih života, izvijestili su iz Hrvatske vatrogasne zajednice.

Tijekom jutra je obavljena i smjena kako bi se dio vatrogasaca mogao odmoriti. Sve dislocirane snage iz drugih županija bile su raspoređene na području Siska, Petrinje i Gline te općine Majur kod Hrvatske Kostajnice.

Tijekom 2. siječnja, osim svih raspoloživih vatrogasnih snaga Sisačko-moslavačke županije, bilo je angažirano ukupno 488 vatrogasaca sa 122 vatrogasnih vozila iz 17 drugih vatrogasnih zajednica županija te Državna vatrogasna intervencijska postrojba Dubrovnik HVZ-a.

Vatrogasne su snage i tijekom noći obilazile teren, a saniranje posljedica ovog razornog potresa vatrogasne snage (uz svakako i HGSS, Oružane snage RH, Crveni križ i dr.) nastavljaju dokle bude potrebe za njihovim angažiranjem.

Na teren stiže i psiholog

Vatrogasci rade u teškim uvjetima, na oštećenim objektima i velikoj visini gdje stalno prijeti opasnost od urušavanja i pada predmeta. Prilikom rada na objektima dva vatrogasca iz DVD-a Kupinečki Kraljevec i Gračani su ozlijeđena. Ukupno do sada bilježimo 6 ozlijeđenih vatrogasaca. Do sada su ozlijeđeni i vatrogasci JVP-a Split, DVD-a Otočac, DVIP-a Dubrovnik te DVD-a Novalja.

Budući da ovakvi uvjeti rada izazivaju težak psihički napor za sve službe uključene u spašavanje, u pomoć vatrogascima raspoređenima na terenu stiže psiholog.

– Hrvatska vatrogasna zajednica osigurala je pružanje psihološke potpore vatrogascima na terenu, s posebnim naglaskom na ozlijeđene vatrogasce, rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.

U Zagrebu više od 500 intervencija

Nastavljena je sanacija posljedica potresa i u susjednim županijama.
Vatrogasci JVP-a Grada Zagreba i DVD-a s područja Grada Zagreba tijekom 2. siječnja imali su 80 tehničkih intervencija. Do sada je odrađeno više od 500 intervencija uklanjanja dimnjaka, sanacije krovišta, uklanjanja oštećenih crjepova i fasada te ostalih izvida vezanih za procjenu stanja navedenih dijelova objekata.

Istodobno, velik dio snaga iz Zagreba angažiran je i u Sisačko-moslavačkoj županiji. Vatrogasci s područja Zagrebačke županije zabilježili su 2. siječnja 50 tehničkih intervencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.