Pismo Jovanoviću: Gomilaju se poslovi, plaća se smanjuje – to je omalovažavanje

Dubravka Šćukanec, tajnica XV. gimnazije u Zagrebu zbog dodatnog smanjenja plaće uputila je otvoreno pismo Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta kojim želi objasniti situaciju u kojoj se nalaze djelatnici tajništva škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Obraćam Vam se kao tajnica gimnazije, kao VSS pravnica koja će nakon 28 godina radnog staža i 16 godina rada u školi ostati bez još jednog dijela dohotka“, istaknula je u pismu te dodala „vaši vrijedni činovnici podmuklo su elektronsku poštu sa uputama za obračun plaće poslali jučer 25. ožujka 2014. godine u 16,00 sati kako bi reakcija bila odgođena bar za jedan dan“.

„Iživcirao me taj dopis koji smo dobili od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta o uputama obračunu plaće kojim nam svima umanjuje dodatke na staž“, objasnila je Šćukanec za narod.hr.

Mi smo servis

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Oni nas omalovažavaju, mi smo servis profesoru, ravnatelju, ministarstvu“, istaknula je te dodala „gomilaju nam se poslovi, a plaća se smanjuje“.

U otvorenom pismu je upitala Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta znaju li kako i kada su tajnice u Zagrebu stigle uskladiti državnu e-maticu s e-maticom Grada Zagreba?

„Matice nisu usklađivane od veljače 2010. godine, prilikom prijenosa podataka nestalo je dvije trećine podataka a rok za usklađenje bio je jednak za škole sa 30 zaposlenih i za škole sa 120 zaposlenih“, objasnila je te dodala „naravno da dragi nastavnici nisu imali razumijevanja da tajnice moraju odraditi taj posao u nemoguće kratkom roku nego su izvolijevali sa svojim sitnim, ali njima prevažnim potrebama“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Od tajnika/tajnica se očekuje da smo na raspolaganju od-do svima kad god se tko sjeti“, ocijenila je.

Objasnila je da je za tajnice u školama propisano koju stručnu spremu trebaju imati, te dodala čime su zaslužile dodatno umanjenje plaća, a koeficijent im je manji od računovođa istog stupnja stručne spreme.

„Zakonom nije čak ni propisano koji stupanj stručne spreme trebaju imati računovođe pa tako kao računovođe u školama rade i osobe sa srednjom stručnom spremom poljoprivredne struke – to sustavu zbilja može biti na čast“, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri nisu primili na razgovor “Utiruš”

„S ministrom Jovanovićem uopće nema komunikacije“, ocijenila je te dodala “tajnice i računovođe u školama imaju svoju udrugu koja se zove “Utiruš” i mislim da je ovo 11. ili 12. godina u kojoj udruga postoji, niti jedan ministar nije htio primiti predstavnike udruge na razgovor da se riješi status tajnika i računovođa u školama“.

Objasnila je kako dobiva brojne mailova podrške tajnica ili tajnika koji pišu da nije navela u svom pismu sve poslove, te je dodala kako je navela samo dio poslova, ali je i nemoguće svega se sjetiti.

Sindikati nas totalno ignoriraju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Moje kolegice iz administracije podržavaju moj izlazak u javnost s našim problemom, a samo pismo prvo sam poslala ministru Jovanoviću i Vladi, svim srednjim školama te proslijedila sindikatima koji nas totalno ignoriraju“, zaključile je te dodala „a za Nezavisni sindikat sam ja jedna histerična baba“.

U svom pismu je istaknula kako ima čitavu kolekciju dopisa na koje nikad nije dobili odgovor od Ministarstva.

„Iz Ministarstva se nitko nije još oglasio na moje pismo“, rekla je te dodala „kada sam zvala prije par godina njihovu pravnu službu zbog jednog konkretnog pitanja, odgovorili su mi ‘A zašto to vi nas pitate?’ – pa koga bih trebala onda pitati?“

„Učenici i nastavnici su osnova škole i školstva, ali bez tajnica bar još neko vrijeme nećete moći, a mislim da je većini tajnica dosta ovog omalovažavanja. Na sindikate mi već odavno ne računamo, ali naći ćemo načina da se i nas čuje“, zaključila je u svom pismu Šćukanec.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.